Maľovanie obrázkov podľa čísel

Láka vás maľovanie, no netrúfate si niečo sami vytvoriť? Chceli by ste, no neviete, ako začať? Obdivujete umelecké diela a pri pohľade na obraz na stene si poviete, že také niečo by ste nikdy nedokázali? A čo ak áno?

Možno ste sa nenarodili práve s umeleckým nadaním ako Picasso, napriek tomu pod vašimi rukami môže vzniknúť obraz ako od majstra velikána. Maľovanie podľa čísel je ideálnym spôsobom, ako nenápadne vkĺznuť do sveta veľkých umelcov. :-) Nehovoriac o tom, že ide o krásneho koníčka a vynikajúcu relaxačnú aktivitu, ktorá si získala už veľké množstvo fanúšikov.

Ak ste si práve kúpili súpravu na maľovanie podľa čísel a už sa neviete dočkať, kedy sa pustíte do tvorby vášho umeleckého diela, prečítajte si nasledujúce riadky. Pomôžu vám pri maľovaní postupovať tak, aby ste mali z neho nielen radosť, ale aby ste neboli v strese z prípadných nedostatkov, resp. aby ste optimálne využili množstvo farby v súprave.

10 užitočných rád alebo čo je dobré vedieť predtým, ako začnete

  1. Vyhraďte si na maľovanie osobitný priestor, v rámci ktorého nebude prekážať, ak na ňom vaše tvorenie zostane rozložené niekoľko dní. Je totiž predpoklad, že dokončenie vášho diela bude nejaký čas trvať.
  2. Pripravte si všetky pomôcky zo súpravy (predlohu, plátno, farby, štetce), ako aj pohár s vodou na umývanie štetcov (prípadne riedenie farieb), handričku, stojan na plátno.
  3. Nezabudnite pracovnú plochu, na ktorej budete tvoriť, prikryť novinami, obrusom, fóliou a vaše oblečenie si chráňte pred znehodnotením farbami zásterou alebo starou košeľou.
  4. Dôkladne si prečítajte návod! Možno sa vám to zdá zbytočné, ale má svoj zmysel.
  5. Farby v súprave sú očíslované rovnako ako príslušné plôšky na plátne. Sú pripravené na priame použitie, nie je potrebné s nimi už nič robiť. Stačí otvoriť téglik a nanášať na plátno.
  6. Vždy maľujte iba s jednou farbou. Ostatné tégliky s farbami ponechajte zatvorené, aby vám farby zbytočne nevysychali.
  7. Štetce si vyberajte podľa veľkosti plochy, ktorú idete maľovať – hrubé štetce sú určené na veľké súvislé plochy, tenšie na drobné plôšky a detaily. Kým prejdete na maľovanie ďalšou farbou, štetec zakaždým poriadne umyte.
  8. Každú farbu nechajte na plátne riadne zaschnúť. Predídete tak prípadnému rozmazávaniu alebo neželanému zmiešavaniu farieb na plátne.
  9. Ak sa vám niečo nepodarí alebo omylom plôšku namaľujete farbou s iným číslom, nezúfajte, nechajte danú časť zaschnúť a premaľujte ju.
  10. Pustite si príjemné hudbu, otvorte si fľašu vína a vychutnajte si svoju kreatívnu chvíľku.

3 techniky maľovania obrázkov podľa čísel

Existuje mnoho techník maľovania obrázkov podľa čísel. Najpopulárnejšie sú však tri, ktoré sa pri maľovaní najviac osvedčili. Ktorý z troch spôsobov použiť, to závisí od zvoleného motívu (od jeho náročnosti, množstva detailov a pod.) a, samozrejme, od vašich osobných preferencií.

Od najväčších plôch k najmenším

Prvá a najjednoduchšia technika maľovania obrázkov podľa čísel je taká, že v prvom rade sa farbou prekryjú najväčšie plochy na obrázku, od najväčšej po najmenšiu, a až potom sa vymaľujú malé plochy a detaily popredia.

S trochou matematiky

Druhá technika vyžaduje určité výpočty, ale je tiež ľahko uplatniteľná. Podľa schémy obrázka, podľa čísel, je potrebné určiť, akou farbou budete maľovať najväčší počet plôch a obrysov. Určite si poradie, v ktorom budú jednotlivé farby použité, a usporiadajte ich od najvyššej po najnižšiu. Táto technika umožňuje najracionálnejšie použitie farieb a čas strávený umývaním štetcov, pretože budete musieť umývať minimálny počet krát a zároveň znížite spotrebu farby.

Najskôr svetlé, potom tmavé

Tretí spôsob maľovania obrazu podľa čísel je najobľúbenejšou technikou medzi skúsenými maliarmi. Spočíva v primárnej aplikácii svetlejších farieb a odtieňov na plátno, postupne sa potom prechádza na tie sýtejšie a tmavé. Táto postupnosť je vhodná práve preto, že v prípade chybičiek na svetlých častiach obrazu je ľahké ich premaľovať tmavšími farbami, zatiaľ čo opačne to až také jednoduché nie je (tmavé farby je oveľa ťažšie prekryť svetlými farbami).

Ako maľovať, či už postupovať po obraze zhora nadol, zľava doprava a ktorú z techník farbenia si vybrať, to bude závisieť od vašich osobných skúseností. Vyskúšať si môžete postupne rôzne metodiky a vyberiete si pre seba tú, ktorá bude pre vás najpohodlnejšia, najjednoduchšia a najefektívnejšia. S každým ďalším obrazom budete postupne získavať zručnosti, skúsenosti a väčšiu istotu a sami zistíte, aký postup vám najviac vyhovuje.

Užitočný tip

Bez ohľadu na to, akú techniku maľby si vyberiete, môžete použiť ešte jeden tip, ktorý pomôže dodať dokončenej maľbe realistickejší vzhľad. Po dokončení práce na maľbe podľa čísel zostávajú takmer vždy nepoužité farby. V tomto prípade naneste zvyšné farby veľkými ťahmi na tie časti obrazu, kde chcete zvýrazniť reliéf. Môže to byť čokoľvek - lupienky kvetov, drobné detaily, pozadie lesa, kamienok na brehu, včela na kvete, čokoľvek, čo dodá vášmu majstrovskému dielu vizuálny objem. Druhá technika maľovania opísaná vyššie (ako najhospodárnejší spôsob maľovania farbami podľa čísel) vám umožní ponechať maximálne množstvo farby na ďalšie použitie, ktoré môžete využiť práve na tento účel a dotiahnuť tak vaše dielo do dokonalosti.

Ak ste si svoju maliarsku súpravu ešte nezaobstarali, stačí si vybrať z motívov, ktoré na vás čakajú v našich predajniach alebo v e-shope.

Veľa príjemných chvíľ a zdaru pri maľovaní!