Jarné kvety z hodvábneho papiera

Poznáte hodvábny papier? Pôsobí exkluzívnym dojmom a je vhodný na aranžovanie, balenie darčekov, ale aj na umeleckú tvorbu. V neposlednom rade je ako stvorený na to, aby ste z neho vyčarovali kyticu jarných kvetov.

Farebné papiere, výkresy, krepové papiere – existuje množstvo druhov papiera, z ktorých môžete vyrábať dekorácie. Osobitné miesto medzi nimi má hodvábny papier. Ide o mimoriadne tenký, na dotyk veľmi jemný papier so zaujímavou štruktúrou,  ktorá pripomína lupene kvetov. Nebude žiadnym prekvapením, že najčastejšie sa z neho tvoria práve kvety alebo pompóny.

Práca s hodvábnym papierom je jednoduchá a rýchla. Ukážeme vám, ako si z neho môžete vyrobiť kyticu plnú tulipánov, narcisov alebo pivoniek.  Vďaka tomu, že je tenký, sa ľahko strihá a za pár minút máte plný stôl okvetných lístkov.

Ružové pivonky

Na výrobu budete potrebovať: rôzne farby hodvábneho papiera (ideálne ružovú, cyklaménovú alebo červenú), nožnice, aranžérske drôtiky (alebo obyčajný drôtik a klieštiky).

Čas potrebný na výrobu: 20 minút

Postup:

 1. Zelený, ružový a žltý hodvábny papier nastrihajte na rovnako veľké obdĺžniky s rozmerom približne 13 x 11 cm. Na jednu pivonku budete potrebovať po dva obdĺžniky zo zeleného papiera, tri zo žltého a minimálne sedem z ružového papiera.
 2. Žltý papier skráťte o dva centimetre a poskladajte do harmoniky. Na každej strane ho ponastrihujte.
 3. Obdĺžniky navrstvite na seba tak, aby zelený papier bol dole a žltý hore. Poskladajte ich všetky do jednej harmoniky.
 4. Cez stred prehnite aranžérsky drôtik a upevnite ho.
 5. Zastrihnite konce harmoniky do oblúka. Dajte si pozor na to, aby ste nestrihali do žltého papiera.
 6. Postupne oddeľujte vrstvy papiera a zahýbajte ich. Žltý papier zahnite kolmo nahor a zelený presne opačne, smerom nadol. Ružový papier vyformujte do okvetných lístkov tak, ako vidíte na obrázku. 

Červené tulipány z hodvábneho papiera

Na výrobu budete potrebovať: hodvábny papier, aranžérske drôtiky, lepidlo, tavnú pištoľ, nožnice, zelený výkres a fixky.

Čas potrebný na výrobu: 30 minút

Postup:

 1. Zo žltého a červeného papiera odstrihnite pásiky, tie poukladajte na seba.
 2.  Z červeného papiera vystrihnite lístky aspoň dvoch rôznych veľkostí a zo žltého papiera vystrihnite tvar podobný hrebeňu podobne, ako vidíte na obrázku č. 2.
 3. Stred tulipánu urobte zo žltého papiera. Hrebienkový tvar, ktorý ste si pripravili, najskôr zafarbite na koncoch čiernou fixkou, a potom jednotlivé pásiky stlačte, aby vznikli tyčinky.
 4. Pripravte si drôtik a obmotajte okolo neho tyčinky zo žltého papiera. Na prilepenie papiera k drôtiku použite tavnú pištoľ.
 5. Postupne začnite lepiť červené okvetné lístky. Najskôr prilepte menšie lístky, potom väčšie.

Narcis ako zo záhrady

Na výrobu budete potrebovať: hodvábny papier, vodové farby, štetce, nožnice, tavnú pištoľ, zelenú izolačnú páskudrôtiky (alebo drevené špajdle).

Čas potrebný na výrobu: 20 minút

Postup:

 1. Pripravte si pásik žltého papiera, ktorý by mal mať na šírku približne 2,5 cm.
 2. Pásik papiera po okrajoch nafarbite a nechajte ho dobre vyschnúť.
 3. Kým bude žltý papier schnúť, vystrihnite z bledšieho žltého papiera lístky. Na každý narcis ich miniete približne desať.
 4. Pásik papiera ponastrihujte po nafarbenom okraji a prilepte ho na koniec drôtika.
 5. Postupne začnite lepiť lístky, až kým nedosiahnete požadovaný tvar kvetu.
 6. Nakoniec zospodu spevnite narcis izolačnou páskou.

   

Použité produkty na výrobu nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevt.sk.