3 jednoduché postupy, ako si vytvoriť z korenín a fazuliek očarujúce...

Máte krásny priestor v byte, ale stále vám v ňom niečo chýba? Riešením by mohol byť obraz z prírodných materiálov. A nie hocijakých, ale presne tých, ktoré dennodenne používate v kuchyni. Na vytvorenie obrazu nepotrebujete žiadne špeciálne farby ani príslušenstvo.

Do výroby zapojte aj deti. Okrem toho, že výsledkom bude krásny vlastnoručne vytvorený obraz, naučíte svoje ratolesti rozpoznávať koreniny a rôzne potraviny. Už vedia, ako vyzerá celý badián alebo muškátový oriešok?

Kávičkárov sen

Kto miluje vôňu kávy a každé ráno začína svoj deň pri šálke tohto lahodného životabudiča, sa do tohto obrazu okamžite zamiluje. Minimálne do jeho vône.

Na výrobu budete potrebovať: rámik na fotografiu, kávové zrná, malú bielu fazuľku, tavnú pištoľ, nožnice, ceruzku, čiernu fixkuvýkres

Postup:

 1. Upravte rozmery výkresu, aby sa hodil do rámiku.
 2. Na výkres nakreslite čiernou fixkou symbol šálky kávy, prípadne si nájdite vhodný obrázok na internete a vytlačte ho na výkres.
 3. Pomocou tavnej pištole postupne prilepujte kávové zrná. Na urýchlenie práce si lepidlom z tavnej pištole potrite vždy väčšiu časť a rýchlo nasypte kávové zrná.
 4. Pomocou bielych fazuliek vyplňte priestor okolo nalepených kávových zŕn. Postup je rovnaký ako pri kávových zrnách – potrite väčšiu časť lepidlom a nasypte fazuľky.
 5. Obraz umiestnite do rámika a nájdite mu pekné miesto vo svojej kuchyni.

Mačky z fazuliek adzuki

No dobre, kuchyňu ste už vyzdobili. A čo obývačka? Sem prídu mačky. A nie hocijaké, ale mačky z fazuliek adzuki. A viete, čo je na nich najlepšie? Nemusíte ich kŕmiť a nepĺznu.

Na výrobu budete potrebovať: biele a tmavé fazuľky (my sme použili odrodu adzuki), rám na fotografiu, výkres, lepidlo, nožnice, fixku, ceruzku, špagát, stužku

Postup:

 1. Upravte veľkosť výkresu, aby sa hodil do rámiku.
 2. Nakreslite naň dve siluety mačiek a vyfarbite ich čiernou fixkou.
 3. Na predkreslené siluety nalepte tmavé fazuľky. Tým, že sú vyfarbené čiernou fixkou, nebudú medzery medzi fazuľkami príliš viditeľné.
 4. Pomocou špagátu a stužky vytvorte dve malé mašličky a prilepte ich mačkám na chvost, krk alebo kdekoľvek inde.
 5. Prázdne miesta okolo mačiek vyplňte bielymi fazuľkami, ktoré nalepíte na výkres.

Koreninová fantázia

Tento obraz by sme pokojne mohli nazvať aj koreninové montessori. Zapojte do výroby aj deti, naučíte ich tak spoznávať rôzne druhy korenia, osvoja si nové slová a ak sa nepustia do jedenia čierneho korenia, užijete si spolu veľa tvorivej zábavy. Čím viac popustíte uzdu svojej fantázii, tým bude lepší výsledok.

Na výrobu budete potrebovať: malé maliarske plátno (prípadne pevný výkres a obraz neskôr zarámujete), hnedú akrylovú farbu, štetec, lepidlo, špagát, rôzne druhy korenín (my sme použili čierne korenie, škoricu, muškátový oriešok, badián, kávové zrná, klinčeky a trochu fazuliek adzuki, ktoré nám ostali po mačkách)

Postup:

 1. Škoricu a niekoľko kusov muškátového orieška previažte špagátom. Môžete ho obtočiť alebo urobiť mašličku.
 2. Špagát nastrihajte a prilepte po okrajoch plátna.
 3. Hnedou akrylovou farbou premaľujte bielu plochu.
 4. Nakoniec poprilepujte koreniny podľa vlastnej fantázie. Nezabudnite na škoricu a oriešok, ktoré ste si obmotali špagátom.

   

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevt.sk.