Maľovanie ihlou

Láka vás tvoriť ihlou a niťou, ale klasické krížiky nie sú pre vás to pravé orechové? Skúste plastické vyšívanie, takzvané maľovanie ihlou. Vďaka tejto technike vám pôjde práca od ruky a vytvoríte nádherné diela.

Výšivka je jednou z najkrajších techník výzdoby textilu. Nájdete ju na kabelkách, nohaviciach, ale aj blúzkach. Klasická výšivka nesie v sebe odkaz poctivej ručnej práce, trpezlivosti a umenia. Zamilujete si ju na prvý pohľad.

Mimoriadne obľúbenou technikou vyšívania je práve maľovanie ihlou. Takéto vyšívanie je o niečo rýchlejšie ako v prípade krížikovej výšivky a zdobí mnohé ľudové kroje. Jeho princíp je jednoduchý – ihlou a niťou „vyfarbujete“ predkreslené obrysy.

Čo potrebujete na vyšívanie?

Veľkou výhodou vyšívania je, že takmer vôbec nezaťaží vašu peňaženku. Do základnej výbavy potrebujete len zopár pomôcok a môžete hneď začať. Pripravte si:
drevené napínacie rámčeky, do ktorých upevníte látku
• jemne tkanú textíliu (prípadne môžete použiť ľan alebo filc)
farebné bavlnky na vyšívanie
ostré nožnice
• a ihlu so širším uškom (pozor, obyčajné ihly, ktoré používate pri šití, majú malé uško, do ktorého sa bavlnky nezmestia).

Ako si navrhnúť motív na vyšívanie?

Vhodnú inšpiráciu na vyšívanie môžete nájsť na internete, v časopise, alebo si motív jednoducho sami vymyslite a navrhnite. Pripravte si papier, ceruzku a sadu farebných fixiek alebo pasteliek. Takto si vzhľad vzoru ľahko otestujete nanečisto. Nezabudnite poskúšať rôzne farebné kombinácie.

Pri vyšívaní musí byť látka napnutá v kruhu. Zvyčajne sa využívajú drevené kruhy na vyšívanie, ktoré zároveň poslúžia ako elegantný rámik na finálnu výšivku. Okrem toho - na napnutú látku sa vám bude vyšívať oveľa lepšie a obrázok bude úhľadnejší.

Pri maľovaní ihlou si najskôr predkreslite želaný ornament priamo na látku. Vhodná je ceruzka, ktorá je nenápadná, ale zároveň na textile dobre viditeľná. V našom prípade sme si zvolili jednoduchý kvetinový motív.

Základné princípy vyšívania (maľovanie ihlou)

Pri maľovaní ihlou nemusíte využívať celé bavlnky (každá pozostáva zo šiestich zatočených nitiek). V prípade husto tkanej textílie ju môžete rozdeliť na tri a tri nite a vyšívať detailnejšie a jemnejšie ornamenty. Ak zvolíte vyšívanie celými bavlnkami, práca vám pôjde viac od ruky a obrázok bude plastickejší.

Základné obrysy môžete obšiť, ale nemusíte. V prípade obšitých ornamentov budete mať krajšie okraje a jednoduchšie dodržíte želaný tvar. Obšitie je vhodné na väčšie prvky. My sme obšili iba najväčší kvet v strede ornamentu.
Samotné maľovanie ihlou je vlastne ukladanie pozdĺžnych stehov tesne jeden vedľa druhého. Medzi jednotlivými nitkami nesmú vznikať medzery a zbytočne ich cez seba neprekrižujte. Ťahy v jednom úseku by mali byť rovnobežné. Výnimkou sú len oblúky a listy. V tomto prípade je výšivka na užšom konci hustejšia a smerom von sa vejárovito rozširuje.

Okrem obyčajného stehu, ktorým vypĺňate priestor v predkreslených tvaroch sa využívajú aj špeciálnejšie stehy, ako napríklad francúzske uzlíky alebo zadný steh obyčajný alebo stonkový.
Zadný steh sa využíva predovšetkým pri vyšívaní kvetov ako stonky, stebielka trávy alebo stopky listov.

Ako urobiť francúzsky uzlík?

Francúzsky uzlík je jednoduchý a efektný steh, ktorý oceníte pri kvetinových aj vianočných motívoch. Ako už jeho názov naznačuje, pochádza z Francúzska a vytvárajú sa ním uzlíky.
Navlečenú ihlu vpichnite zdola do látky a prevlečte. Okolo špičky ihly trikrát obmotajte bavlnku a ihlu opäť zapichnite naspäť do toho istého miesta, ako na začiatku. Pri doťahovaní uzlíka prichyťte obmotané bavlnky prstami, aby vznikol pekný uzlík.
Ihlu môžete obmotať aj dvakrát alebo päťkrát, záleží na tom, aký veľký a plastický uzlík na výšivke potrebujete.

Z hotovej výšivky odstrihnite prečnievajúce kúsky látky a môžete ju hneď zavesiť na stenu priamo v drevenom napínacom rámiku.

Ak vás tento blog oslovil a zaujal, môžete sa pri tvorení inšpirovať aj našimi ďalšími nápadmi. Pre mamičky sme pripravili návod ako vyrobiť maňušky z varešiek alebo, ak rady maľujete, skúste pozrieť našu malú školu akvarelu.

Produkty použité v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevt.sk.