Prázdniny sa začínajú, balíme deti do tábora

Dva mesiace letných prázdnin sú niečo, čo majú desať mesiacov v roku v hlave obe zúčastnené strany – deti aj ich rodičia. Pre tých menších je to oddych od všetkých povinností, zábava, nové zážitky a ničnerobenie. No a pre tých zodpovedných – stres. Zabezpečiť na takú dlhú dobu stráženie, stravu a program je pre zamestnaného rodiča skutočne ťažké. Nuž, rodičia to vyriešia tak, že zapoja aj starých rodičov, starších súrodencov, tety a ujov a možno i susedu. K tomu niekoľko dní vlastnej dovolenky a v neposlednom rade letný tábor – práve ten býva tým najjednoduchším riešením. V jedno poobedie dieťaťu zbalíte batožinu, na druhý deň ju pri dverách autobusu spolu s vyškereným potomkom odovzdáte zodpovednej osobe a „dovi o dva týždne“.
Áno, predtým ešte musíte zvládnuť také detaily, ako spomenúť si na tábor včas, aby boli ešte voľné miesta, a dohodnúť sa s tým malým človiečikom, či chce programovať, jazdiť na koňoch alebo maľovať. Zatajiť, že učiteľ, ktorý bude deti učiť čarovať so štetcom, je pôvodom z Británie a po slovensky nevie ani slovo, sa vám podarí tak maximálne raz. A ak aj dokážete nezabudnúť zaplatiť za pobyt včas, je najvyšší čas začať premýšľať nad tým, kde máte odložený kufor z minulej dovolenky. Alebo cestovnú tašku?
Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je zbaliť všetky potrebné veci do jednej veľkej batožiny a niekoľko drobností na cestu do malej príručnej. Kufor na kolieskach je optimálnou voľbou pre takmer všetky vekové aj záujmové skupiny. Staršie dieťa ho možno najprv odmietne, ale dohodnete sa zrejme hneď po zbalení. Ak však cestovnú tašku dokáže samo preniesť, nie je dôvod vnucovať mu kufor. Akúkoľvek formu batožiny zvolíte, nezabudnite na visačku s menom.
Do menšieho batohu, ktorý bude mať dieťa stále pri sebe, zbaľte všetko, čo by mohlo potrebovať počas cesty:
- doklady v obale na zapínanie (kartu poistenca, prípadne pas, preukaz ISIC, preukaz na vlak a pod.);
- pohotovostné lieky (na alergiu, nevoľnosť v autobuse a pod.);
- desiatový box s pripraveným jedlom – vyberajte potraviny, ktorým neuškodí, ak sa nachádzajú kratšiu dobu mimo chladničky. Majonézové chlebíčky môžu v augustových horúčavách spôsobiť viac škody ako osohu;
- fľašu na nápoje – pri vysokých teplotách sa odporúčajú nesladené alebo aspoň menej sladené nápoje. Ak je vaše dieťa naučené na sladké nápoje, neberte mu ich, ale doplňte ďalšiu fľašu s vodou;
- sladkosti;
- papierové alebo aj vlhčené utierky;
- malý uteráčik;
- dezinfekčný gél, sprej na ruky.
Do väčšej batožiny potrebujete zbaliť:
Oblečenie:
- šiltovka
- podľa uváženia slnečné okuliare
- spodná bielizeň (1 x počet dní + 1-2 náhradné)
- ponožky (1 x počet dní + 1-2 náhradné)
- pyžamo
- tričká s krátkym rukávom
- tričko s dlhým rukávom
- dlhé nohavice
- krátke nohavice
- teplá mikina/sveter
- ľahká neprefúkavá vetrovka
- tepláky, športové oblečenie
- pršiplášť
- plavky + obuv k vode a taška na mokré plavky
- nepremokavá obuv
- prezuvky a vrecko na prezuvky
- tenisky
Drogéria:
- zubná kefka, pasta, mydlo, pohár z umelej hmoty, hrebeň, hygienické vreckovky
- uterák + osuška
- krém na opaľovanie
- podľa uváženia repelent
A ďalšie:
Organizátor tábora vám pravdepodobne oznámi, čo máte dieťaťu pribaliť s ohľadom na zameranie pobytu. Iné veci od vás budú chcieť skauti a iné programátori. Ale niektoré veci sú potrebné takmer všade:
- pero, papier + obálka so známkou, farbičky a fixky na kreslenie
- oblečenie na večerné programy, diskotéky, prípadne karnevalový kostým
- staré biele tričko, ktoré možné dieťa pokresliť a pomaľovať
- baterka alebo čelovka na nočný pochod lesom
- obľúbená knižka, zábavné zošity alebo hra
Bez ohľadu na vek potomka ho nechajte, nech balí spolu s vami. Bude tak mať prehľad nielen o tom, čo všetko má so sebou, ale aj o tom, kde sa daná vec nachádza. Nenapĺňajte kufor doplna, nechajte v ňom aj nejaké voľné miesto. Pred cestou domov sa deti zvyčajne balia samy a zrejme sa im nepodarí poukladať všetko tak efektívne ako vám. Ak máte malé dieťa, neuškodí označiť mu všetky veci menom a pribaliť aj zoznam zbalených vecí, s ktorými by sa malo vrátiť domov.
A ešte dva tipy na záver:
- Či dáte dieťaťu vreckové a koľko, je len a len vaša vec. Väčšina organizátorov vám odporučí odovzdať hotovosť vedúcemu, čo zase nepreferujú deti. Ak to neurobíte, počítajte s možnosťou, že potomok peniaze stratí. Pre tieto prípady je dobré poukladať mu menšie sumy na rôzne miesta– časť peňazí môže mať so sebou v príručnej taške, časť v peračníku a možno sa vám podarí dostať do kufra aj peniaze, o ktorých dieťa nebude vedieť, len tak, pre strýčka Náhodu. Ak máte dieťa, ktoré stratí všetko, čo nemá zavesené na krku, tak mu to naň jednoducho zaveste. Vybrať si viete z našej ponuky peňaženiek na šnúrke.
- Každý zoznam odporúčaných vecí sa končí informáciou, že do tábora sa neodporúča nosiť cenné veci. Asi máloktorý rodič bude trvať na tom, že dieťa musí mať na krku zlatú retiazku, ale čo napríklad mobil? Aj tu sa musíte rozhodnúť sami, a to najmä s prihliadnutím na vek dieťaťa. Bez ohľadu na vaše rozhodnutie v táboroch zvykne byť vyhradený čas na to, kedy môžu deti telefonovať. Mimo tohto času budú mobily pravdepodobne odložené u vedúcich.
Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevt.sk.