Ako maľovať akvarelovými farbami? Tipy a triky pre úplných začitočníkov

Akvarelové farby, inak nazývané aj vodové, sú mimoriadne obľúbeným materiálom/prostriedkom pre maľovanie. Vodovými farbami maľujú ilustrátori, umelci, ale aj módni návrhári. Chcete si vyskúšať aj vy, ako sa s nimi pracuje? Ukážeme vám, ako na to.

Začíname tvoriť

Potrebný materiál: akvarelový papier, vodové farby (alebo anilínové farby), štetce, misku na vodu, tanierik na miešanie farieb alebo paletku, servítky, vodoodolné fixky, tuš a papierovú lepiacu pásku.

Vodovými farbami v zásade maľujte iba na akvarelový papier. Rozdiel medzi ním a klasickým výkresom je v schopnosti absorbovať vodu. Na akvarelový papier môžete naniesť veľké množstvo farebných vrstiev bez toho, aby sa znehodnotil. Na klasickom výkrese sa už po troške vody utvoria hrčky.

Maľovať môžete guľatými aj plochými štetcami. Výhodou guľatých štetcov je, že dokážu dobre udržať v sebe vodu, ktorú potrebujete pri takomto maľovaní. Plochými štetcami zase vytvoríte pekné okraje alebo rovnomerne prekryjete väčšiu plochu.

Dobrú službu pri maľovaní s vodovými farbami vám urobia aj fixky alebo tuše. Pri ich výbere a používaní treba myslieť na to, či nimi budete maľovať pred alebo po použití vodových farieb.

Zaujímavé diela vznikajú, ak si najskôr nakreslíte obrázok fixkou a potom ho dotvoríte vodovými farbami. V tomto prípade si musíte zadovážiť vodoodolnú fixku alebo tuš, ktoré sa pri následnom maľovaní nerozmažú.

Príprava na maľovanie

Pred maľovaním je vhodné si papier prilepiť k podložke papierovou lepiacou páskou. Pri maľovaní vodovými farbami totiž musí papier nasať množstvo vody a zvykne sa preto zvlniť. A chcete, aby váš výtvor ostal rovný, radšej ho na začiatku prilepte páskou.

Základné pravidlá maľovania vodovými farbami

  1. Maľbu začínajte od najsvetlejších farieb.
  2. Pri maľovaní používajte, na rozdiel od akrylu alebo tempery, dostatok vody.
  3. Pre zachovanie čistoty farieb používajte dve nádobky na vodu. Jednu na špinavú a jednu na čistú vodu.
  4. Ak chcete vodovými farbami tieňovať, musíte tak robiť po vrstvách. No vždy počkajte, kým predchádzajúca uschne.

 

Praktické maľovanie a experimentovanie s vodovými farbami

Skôr, ako sa pustíte do svojho prvého diela, urobte si jednoduché cvičenie, vďaka ktorému sa oboznámite so základnými vlastnosťami vodových farieb. Zistíte, ako reagujú na soľ alebo alkohol, a aký je rozdiel medzi maľovaním na mokrý a suchý papier.

Na cvičenie si pripravte jeden akvarelový papier veľkosti minimálne A4 a nakreslite si naň osem rovnako veľkých obdĺžnikov.

Maľovanie na mokrý verzus suchý papier

V prvých dvoch obdĺžnikoch sa naučíte, aký je rozdiel v maľovaní vodovými farbami na mokrý a suchý papier.

Natrite kúsok papiera čistou vodou a začnite naň maľovať skôr, ako plôška uschne. Uvidíte, ako sa farby budú krásne rozpíjať. Všimnite si, že sa šíria len potiaľ, pokiaľ je papier mokrý. Pri maľovaní na suchý papier sa farby nerozpíjajú a zostávajú tam, kde ste prešli štetcom.

Vodové farby, soľ a alkohol

Ďalšie dva obdĺžniky vám poslúžia na experimentovanie s pomocníkmi z kuchyne. Skúste do mokrej maľby prisypať trochu soli alebo kvapnúť tvrdý alkohol.

 

Experimentovanie s kvapkami tušu a čistej vody

Výhodou maľovania vodovými farbami je nekonečná variabilita postupov a techník. Kým je výkres mokrý, môžete do maľby zasahovať a meniť ju. Kontrast vytvoríte pridaním tušu a abstraktné štruktúry majú na svedomí  kvapky vody.

Vyberanie farby servítkou a prskaná technika

Ďalšou možnosťou ako ozvláštniť ešte mokrú maľbu, je použitie servítky. Jemne ju priložte na zopár miest a vysajte farbu. Odvážnejší môžu vyskúšať aj prskanie farby pomocou štetca.

Prvý vlastný projekt: fixka a akvarel

Napokon vaše novonadobudnuté skúsenosti použijeme v praxi. Máme pre vás inšpiráciu v podobe jednoduchého projektu, ktorý zvládnete aj ako začiatočník. Budete potrebovať len papier, fixku a vodové farby.

Najskôr nakreslite na akvarelový papier vodoodolnou fixkou zopár abstraktných kvetov. Chvíľku počkajte, kým fixka úplne zaschne a potom pridajte vodové farby.

Nezabudnite na to, že popri vás, môžu tvoriť a maľovať aj vaše deti. Nepodľahnite nutkaniu im obrázky opravovať a dotvárať. Doprajte im vlastný svet plný fantázie a farieb.

Uvedené produkty na výrobu nájdete v predajnej sieti Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevt.sk.