Bábkové divadlo z varešiek

7. novembra 2018

Bábkové divadlo z varešiek
7. novembra 2018 Veronika Heckova

Zamračené a daždivé počasie? Aj taká je jeseň. Pripraviť v takomto čase zábavu pre jedno, dve, či tri deti medzi štyrmi stenami je výkon hodný hrdinstva. Ak nechcete bojovať sama, privolajte si ďalších pomocníkov – bábky.

Bábky sa vyrábajú z najrôznejších materiálov. V obchodoch nájdete látkové, filcové aj plyšové. Využívajú sa na zábavu malých i veľkých už viac ako 3000 rokov. Podľa niektorých zdrojov sa objavili v divadlách ešte skôr ako živí herci.

Jednoduchú bábku si ľahko vyrobíte aj doma bez zložitého šitia alebo zdĺhavého vyrábania. Pomôžu vám obyčajné drevené varešky, z ktorých vyčarujete takmer čokoľvek od leva až po princeznú. Presvedčte sa o tom v našom fotoblogu.

Ako vyrobiť bábky z drevených varešiek?

Na výrobu si pripravte: 4 kusy drevených varešiek, nožnice, farebné papiere s vyššou gramážou, akrylové farby, štetce, čierne fixky, fixky na textil, ihlu, niť, pohyblivé oči, kúsok látky (môže byť aj zo staršieho trička), vlnu, lepidlo, dekoratívne stužkykamienky.dav

 

Zdá sa vám tento zoznam trošku dlhý? Nemusíte z neho využiť všetko. Bábky dotvárajte ľubovoľne a mnohé komponenty môžete nahradiť inými. Napríklad pompón na nos pre šaša nemusíte lepiť, môžete ho namaľovať farbami. Jednoduchú bábku urobíte aj z varešky dotvorenej akrylovou farbou a fixkou.

Potrebný čas na výrobu: 60 minút (štyri bábky).

Postup – líška a lev:

 1. Varešky premaľujte akrylovou farbou. V prípade líšky použite dve farby – oranžovú a bielu.
 2. Z farebného papiera vystrihnite líške chvost, uši a telo. Pre leva budete potrebovať hrivu a uši. Aby ste mali presnú predstavu, ako majú vyzerať, všimnite si vystrihnuté tvary na fotografiách.
 3. Čiernou fixkou domaľujte každému zvieratku ňufák a papuľku. Oči môžete nakresliť alebo použite pohyblivé.

Postup – šašo:

 1. Z farebného papiera vystrihnite jeden klobúk, telo šaša, dve topánky, vlasy a ruky. Klobúk a telo nalepte na prednú časť varešky, vlasy sa lepia zozadu.
 2. Na klobúk prilepte kúsok dekoratívnej stužky a oblečenie mu môžete ozdobiť dekoratívnymi kamienkami.
 3. Nakoniec prilepte pohyblivé oči, nos z pompónu a fixkou dokreslite mihalnice a ústa.

  dav

Postup – bábika, princezná:

 1. Varešku prefarbite telovou akrylovou farbou (dá sa namiešať zo žltej, červenej, modrej a bielej farby).
 2. Pripravte si obdĺžnikový kus látky, ktorý bude mať približne 13 x 8 centimetrov. Nakreslite naň srdiečka alebo iné ornamenty fixkou na textil.
 3. Kde je to potrebné, látku zahnite a obšite. Cez vrchnú časť prešite hrubšiu nitku, stiahnite ju, čím sa látka nariasi. Oviňte ju okolo varešky a zaviažte. Ak sa vám zdá, že látka na vareške stále slabo drží, môžete ju prilepiť taviacou pištoľou.
 4. Vlnu nastrihajte na minimálne 25 až 30 rovnako dlhých kúskov. Ich dĺžka záleží od toho, aké vlasy má mať princezná. V strede ich zviažte dokopy a prilepte na varešku.
 5. Vlnu okolo hlavy zatočte a opäť prilepte k vareške. Potom ju pevne zviažte stužkami po oboch bokoch.
 6. Na vlasy prilepte malé kamienky, dekorácie, prípadne korunku z farebného papiera. Rovnako môžete dotvoriť aj šaty.
 7. Fixkou nakreslite nos, ústa, líca a mihalnice. Nakoniec prilepte pohyblivé oči.

  náhľad

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*