Výroba jesenných dekorácií

1. novembra 2018

Výroba jesenných dekorácií
1. novembra 2018 Veronika Heckova

Láka vás alebo vaše deti modelovanie? Siahnite po hmote schnúcej na vzduchu. Pracuje sa s ňou podobne ako s hlinou a po zaschnutí je veľmi pevná.

Vo všeobecnosti existujú dva typy modelovacích hmôt – také, ktoré tvrdnú na vzduchu a tie, ktoré sa vypaľujú v rúre. Pre deti a začiatočníkov je o niečo vhodnejšia hmota, ktorá schne na vzduchu. Ľahko sa s ňou pracuje, je lacnejšia a na lepenie jednotlivých častí nepotrebujete žiadne špeciálne prípravky.

Keďže tu máme krásnu a zatiaľ teplú jeseň, ukážeme vám, ako si z tejto hmoty môžete vyrobiť zopár vkusných a milých dekorácií. Ako prvé budeme spoločne tvarovať magnetky a potom vymodelujeme elegantnú misku.

dav

Jesenné magnetky

Na výrobu budete potrebovať: modelovaciu hmotu DAS, akrylové farby, štetce, magnetky, sekundové lepidlo, ostrý nôž a ďalšie pomôcky na úpravu tvarov (môžete použiť plastové kostice na modelovanie marcipánu, ale aj lyžičky, varešky alebo klince). Sevt Modelovacia Hmota (5)

Potrebný čas na výrobu: 1 hodina

Postup:

 1. Modelovaciu hmotu si dôkladne premieste tak, aby bola hladká a mäkká. Miesenie je dôležitou fázou prípravy a bude sa od neho odvíjať celkový výsledok.
 2. Vymodelujte si telo ježka z jednoduchých základných tvarov. Nos urobíte z malej guľôčky a telo je väčšia placka. Nakoniec vymodelujte jabĺčko s listom. Jednotlivé malé časti spolu zlepte modelovacou hmotou, ktorú zriedite s trochou vody.
 3. Pomocou plastových kostíc alebo vidličky a nožíka dotvorte pichliače a žilky na liste. Podobne postupujte aj pri modelovaní muchotrávky.
 4. Líšku budete vyrábať trošku inak – z jedného kusa hmoty. Najskôr vymodelujte menšiu placku, na ktorú si jemnými zárezmi načrtnite líšku. Potom zoberte ostrý nôž a tvar vykrojte.
 5. „Strapaté“ a ostré hrany zaoblite. Ak vám to ide ťažšie, mierne si navlhčite prsty.
 6. Muchotrávku, ježka a líšku nechajte vyschnúť minimálne 24 hodín. Čas závisí od teploty a vlhkosti vzduchu. Vyschnutú hmotu spoznáte podľa farby – bude snehobiela.
 7. Vyschnuté zvieratká a hríb nafarbite akrylovými farbami a zo zadnej strany prilepte sekundovým lepidlom magnetku.

Miska „list“

Na výrobu budete potrebovať: modelovaciu hmotu, akrylové farby, zlatý popisovač, väčší list, valček a ostrý nôž. Dav

Potrebný čas na výrobu: 45 minút

Postup:

 1. Na drevenej doske vyvaľkajte placku s hrúbkou maximálne 5 až 7 milimetrov.
 2. Na placku otlačte veľký list. Precízny odtlačok získate tak, že list priložíte na hmotu, prekryjete ho papierom na pečenie a prevaľkáte.
 3. Odtlačok lista vyrežte ostrým nožíkom a navlhčenými prstami uhlaďte hrany.
 4. List preložte do menšej misky a položte ho na dno. Prstami ho mierne popritláčajte k okrajom misky, aby získal oblý tvar a nechajte ho schnúť. Približne po 12 hodinách je list natoľko suchý, aby si udržal tvar. Vtedy ho môžete z misky vybrať a nechať schnúť bez opory.
 5. Keď je miska v tvare listu suchá, môžete ju ľubovoľne dotvoriť. My sme použili na okraje zlatú fixku a stred listu je premaľovaný bordovou a zlatou akrylovou farbou.

  Dav

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*