Ako označiť deťom veci do školy, škôlky

Začiatok školského roka so sebou prináša nové výzvy nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Zaobstarať všetky potrebné školské pomôcky, oblečenie, vhodnú obuv – to chce niekedy veru poriadnu dávku trpezlivosti, nemalé financie a vyžiada si to aj svoj čas.

Keď potom za vami dieťa príde, že stratilo to alebo ono, ide vás roztrhnúť od zlosti. Tomu sa dá čiastočne predísť. Zábudlivú povahu vášho dieťaťa asi nezmeníte, ale pomôcť mu môžete tým, že mu všetky veci označíte menom, vďaka čomu si ich samo ľahšie spozná a ľahšie sa tiež identifikujú, ak ich niekto niekde nájde.

Prečo má označovanie vôbec zmysel?

Veď si poviete, že deti si svoje veci poznajú. U tých starších školákov by sa dalo predpokladať, že je to naozaj tak a žiadne podpisovanie nie je nutné (výnimky, samozrejme, potvrdzujú pravidlo ;-P).

Avšak:

  • pred vstupom do tried sa žiaci prezúvajú a prezuvky, bundy, kabáty, dáždniky zostávajú v šatni
  • počas vyučovania sa presúvajú do iných tried, špecializovaných učební
  • na telesnú výchovu sa prezliekajú v šatni
  • obed (prípadne desiatu či olovrant) konzumujú v jedálni
  • po vyučovaní trávia čas v herni školského klubu, na školskom dvore, prechádzkou po okolí a pod.

 

A to je celkom dosť dôvodov na zabudnutie vecí, nemyslíte? Nehovoriac o tom, že vaše dieťa namiesto svojej bundy prinesie domov spolužiakovu, pretože je celkom rovnaká ako tá jeho.

Pre prváčikov škola predstavuje celkom novú skúsenosť. Zoznamujú sa s jej priestormi, učiteľmi, spolužiakmi a ustrážiť si všetky veci a školské pomôcky môže byť celkom náročné.

Škôlkari sa tiež v priestoroch materskej školy rôznym spôsobom premiešavajú, poobedný spánok niekedy trávia mimo svojej kmeňovej triedy, kde si môžu zabudnúť obľúbenú hračku, vankúšik či pyžamko, spájajú sa do zberných tried a podobne. Obrázok alebo značka pomôžu dieťaťu spoznať si to svoje a vďaka menu zas pani učiteľka či pani upratovačka vrátia zabudnutú vec dieťaťu alebo jeho rodičom.

Neoznačené veci zvyčajne končia na jednej kope strát a nálezov, a keď sa k nim majiteľ neprihlási, na konci školského roka putujú do smetného koša... A nie je to škoda, keď sa tomu dá vyhnúť?

Aké sú možnosti?

Určite si spomínate, ako ste mali označené veci vy – maminy vyšívali mená alebo aspoň iniciály mien svojich detí na oblečenie, uteráčiky a pod. Kto má chuť a čas, nič mu nebráni tento osvedčený spôsob využiť i dnes. V súčasnosti je však na trhu niekoľko rýchlych, jednoduchých a najmä pohodlných riešení.

Samolepiace menovky

Využijete ich napríklad na zošity, ktoré nemajú vlastnú menovku, na dosky s boxom, na nepriehľadné školské obaly, na zásobník, ktorý má dieťa v škole, na škatuľu či kufrík s výtvarnou a pod. Pri výbere myslite na to, že papierové menovky nie sú vhodné na pomôcky, ktoré prichádzajú do styku s vodou. Vtedy siahnite radšej po menovkách s ochrannou fóliou, v prípade oblečenia zas po takých, ktoré sú určené na tento účel a sú tomu prispôsobené.

Popisovače

Sú univerzálnym nástrojom so všestranným využitím. Permanentným popisovačom na alkoholovej báze podpíšete deťom čokoľvek s tvrdým povrchom (pravítko, fľaša, desiatový box), cez drobný obsah peračníka (perá, ceruzky, farbičky), ale tiež školské pomôcky z textilných materiálov (školská taška, zásterka na výtvarnú, vrecúška) až po oblečenie a obuv. Dostupné sú aj vo viacerých farbách, takže si môžete zvoliť podľa toho, ktorá vám najviac vyhovuje. Zaujímavým riešením je obojstranný popisovač, ktorý má dva hroty rôznej hrúbky (tenší sa hodí napríklad na podpísanie pera, hrubší na desiatový box či fľašu). Popisovače na textil, ako už samotný názov napovedá, sú vhodné najmä na označenie oblečenia. Vyberajte si také, ktoré majú svetlostály atrament a sú nevyprateľné.

Nažehľovačky

Slúžia na označenie akéhokoľvek oblečenia, ktoré sa dá žehliť. Dôležité je, aby po aplikácii nažehlením doslova splynuli s oblečením a dieťaťu pri nosení neprekážali. Výrobcovia zaručujú ich trvácnosť a odolnosť pri praní, žehlení či sušení v sušičke.

Visačky

Závesnú visačku pripevníte dieťaťu na tašku či batoh. Textilnú menovku prišijete na oblečenie, ktoré samo o sebe nemá žiadnu visačku alebo ste ju odstrihli, lebo dieťa tlačila a škriabala. Čím príjemnejší materiál, tým lepšie.

Pečiatky

Ktoré dieťa nemá rado pečiatky? Hranaté, okrúhle, s obrázkom či bez. Kúpiť sa dajú hotové s menom dieťaťa alebo si ich dáte vyrobiť personifikovane podľa vašich požiadaviek. Dokonca existujú pečiatky, na ktorých si viete meniť texty podľa potreby. Aké šikovné, však?

Perá

Najjednoduchšou a najlacnejšou pomôckou na podpísanie detského oblečenia je obyčajné guľôčkové pero. Výrobcovia oblečenia už na potrebu označovania mysleli a väčšina detských textílií má okrem štítku s pokynmi na ošetrovanie všitú aj menovku, na ktorú napíšete meno. Ak menovku niektorý kúsok oblečenia nemá, meno napíšte zo zadnej strany akéhokoľvek štítku, ktorý sa nachádza na oblečení alebo priamo na vnútornú stranu daného odevu. Text napísaný perom nevydrží na štítku síce tak dlho ako ten napísaný popisovačom, ale nezmizne ani po prvom praní. A keď začne blednúť, nič vám nebráni nápis zopakovať bez toho, aby ste kupovali špeciálne pomôcky na označenie detských vecí. Guľôčkové pero má predsa doma každý!

Všetkých vyššie spomínaných pomocníkov oceníte nielen pri označovaní vecí do školy, škôlky, ale splnia svoju úlohu aj pri balení detí do školy v prírode, do letného tábora či na výlet. Pri výbere záleží len na vás, ktorý zo spôsobov si zvolíte a koľko financií ste ochotní do označenia detských vecí a pomôcok investovať. Dá sa to riešiť efektne, ale aj celkom jednoducho a lacno. ;-)