Zošity a záhada ich kódovania - ako si vybrať

Máte doma malého školáka a pani učiteľka vám nadiktovala zoznam, čo všetko bude v škole potrebovať a aké zošity treba kúpiť, avšak namiesto slovného popisu typu „malý čistý zošit“ vidíte iba zoznam akýchsi čísel? Nemusíte hneď panikáriť, tieto čísielka majú celkom jednoduché vysvetlenie.

Zošity a záhada ich kódovania

 

  1. Prvá číslica hovorí o veľkosti zošita. Bežné veľkosti sú A4 – veľký zošit, A5 – malý zošit a A6 – takzvaný slovníček.
  2. Druhá číslica znamená počet listov, čiže hovorí o hrúbke zošita. Zvyčajne nájdete 10-, 20-, 40-, 60- alebo 80-listové zošity.
  3. Tretia číslica označuje liniatúru, teda to, či je zošit čistý (bez liniek), s linkami alebo štvorčekmi. Hovorí tiež aj o hustote linkovania:

 

Ak máte v zozname uvedené napríklad číslo 523, znamená to, že zošit, ktorý máte kúpiť,  je A5 formát - malý, má 20 listov a linajky vzdialené od seba 12 mm.

Označenie EKO na zošitoch, hovorí o tom, že sú vyrobené z recyklovaného papiera a mali by byť o niečo lacnejšie ako bezdrevné zošity. Ich jedinou menšou nevýhodou je, že ak sa do nich píše atramentovým perom, písmo môže byť trochu rozpité. Toto by sa pri bezdrevných zošitoch s bielym papierom nemalo stať.

V neposlednom rade si treba všimnúť aj dizajn zošita, ktorý často veľmi úzko súvisí s jeho kvalitou a hlavne výdržou. Existujú obyčajné zošity, ktorých obálka je iba trochu pevnejšia ako vnútorné stránky, a kvalitnejšie zošity, ktorých obálka je vyrobená z tvrdého papiera a často býva posilnená laminovaním s rôznymi dekoratívnymi vzormi. Tiež je dobré všimnúť si, koľkými spinkami je zošit zviazaný. Vaše dieťa ho bude používať každý deň a bolo by nepríjemné, ak by sa mu stratili dôležité poznámky iba preto, že nebol dostatočne kvalitný. Existujú zošity, v ktorých sú na spevnenie použité až tri spinky.

Má vaše dieťa rado konkrétnu rozprávku? Je športovým fanúšikom, alebo sa mu viac páčia zvieratká či princezné? Aj keď to nie je veľmi podstatné, práve detaily robia náš život krajším. Ak si bude vaše dieťa do školy nosiť zošity so svojim obľúbeným motívom, bude mať o jeden malý dôvod na úsmev viac. :-)

Ukážka z kolekcie zošitov Ševt dizajn 2023

Kompletnú ponuku našich originálnych zošitov nájdete vo všetkých predajniach ŠEVT papiernictvo alebo online na www.sevt.sk.