Tvorme z gaštanov kreatívne hry pre malých i veľkých škôlkarov

Snáď nie je dieťa, ktoré by nemilovalo gaštany. Každú jeseň sa objavujú v domácnostiach vo väčšom či menšom počte. Ak vás už omrzeli srnky a ježkovia z gaštanov, máme pre vás zopár netradičných tipov.

Aj vy to už určite cítite. Prišla jeseň. Rána sú chladnejšie, vzduch príjemne čerstvý, ale počasie stále veľmi príjemné. Ideálne na prechádzku do prírody. Nezabudnite si zobrať so sebou aj košík. Spolu s deťmi pozberajte zopár gaštanov a my vám dnes ukážeme, čo všetko si z nich môžete urobiť. Napríklad aj také „gaštanové scrabble“.

Čo budete potrebovať na výrobu?

V prvom rade gaštany. Čím viac, tým lepšie. S pozbieranými gaštanmi tvorte čím skôr, pretože časom začnú tvrdnúť a ťažšie sa prepichujú.

Okrem gaštanov budete potrebovať ešte:

Ako prvú hru si vyrobíme staré známe a osvedčené piškvorky

Jednoduchá hra, ktorá cibrí logiku. Vyberte potrebný počet gaštanov a rozdeľte ich na polovicu. Každú sadu potom vyfarbite inou farbou. V našom prípade sme vyfarbili štyri gaštany vo farbách lienky a štyri sú s motívom slniečka s obláčikom.

Na farbenie použite akrylové farby. Aby bola farba na gaštane naozaj intenzívna, je potrebné urobiť niekoľko náterov. Minimálne dva. Pred každým novým náterom vždy počkajte, kým prvá vrstva poriadne zaschne.

Nakoniec nevynechajte ani vrecko, ktoré okrem toho, že poslúži na uskladnenie vymaľovaných gaštanov, bude zároveň hracou plochou. Pomocou štetca a ľubovoľnej farby naň nakreslite mriežku. Počet okienok zvoľte v závislosti od veku dieťaťa. Tým okolo troch rokov bude úplne stačiť deväť políčok.

Druhá hra bude na prvý pohľad pripomínať „Scrabble“

Budete potrebovať len gaštany, bielu akrylovú farbu a štetec. Aké písmenká napíšete na gaštany, je len na vás.

Pravidlá si môžete nastaviť presne podľa potrieb vášho dieťatka. Na rozdiel od kupovaných hier nie ste obmedzení počtom písmeniek. Môžete si ich vyrobiť, koľko potrebujete. Ak vaše dieťa pozná desať písmeniek, napíšte si iba tie. Ak ho chcete učiť skladať krátke slabiky, napíšte na gaštany veľa samohlások.

Po skončení hrania schovajte gaštany do vrecúška alebo krabičky.

Tip: Na gaštany nemusíte písať len písmenká, môžu to byť aj čísla alebo bodky, ktoré bude dieťa počítať.

Posledná hra s gaštanmi je určená skôr pre dievčatá

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch je aj pre menšie detičky. Pôjde o navliekanie gaštanov na šnúrku.

Čerstvo pozberané a ešte mäkké gaštany poprepichujte. U nás sa toho ujala hlava rodiny s klincom a kombinačkami. Išlo mu to od ruky a nás čakala už len tá tvorivejšia časť. Pripravili sme si šnúrku, koráliky a gaštany s dierkami.

Gaštany kombinujte s rôznymi korálikmi, striedajte farby. Popri tvorení si dieťa zlepší jemnú motoriku, naučí sa lepšie rozoznávať farby a na záver bude mať obrovskú radosť, že niečo samé vytvorilo. Naša malá modelka, s ktorou sme tento blog vyrábali, odvtedy chodí so svojim náhrdelníkom úplne všade.

Ak máte doma chlapčeka, môžete povedať, že vyrábate náhrdelník pre maminku alebo namiesto náhrdelníka urobte hada.

Gaštany sú veľmi obľúbeným materiálom na jesenné tvorenie. Ako vidíte, možnosti, ako ich využiť, sú naozaj široké. Ak vám aj po týchto tipoch ešte zopár gaštanov ostane a chcete si vyrobiť aj nejaké zvieratko, pozrite si náš ďaľší článok: Na návšteve v Gaštankove.

 

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevt.sk.