Budem školák

Zápis do školy je veľká udalosť. Pre deti, ale i rodičov...

Pani učitelky deti poctivo pripravujú na tento veľký krok. Ale aj vy im môžete troška pomôcť aby zápis do školy zvládli bezproblémov. A aby boli deti dobre pripravené, máme tu pre vás dva tipy na zošity na domáce precvičovanie.

Domáce precvičovanie

Úplnou novinkou z našej dielne je praktická príručka Budem školák, ktorej cieľom je pomôcť rodičom získať určitý prehľad, čo by mal predškolák ovládať a ako ho pripraviť na zápis. Ide o súhrn jednoduchých a hravých úloh, ktoré by malo dieťa vo svojom veku zvládnuť. Každá strana obsahuje zadanie úlohy a následne vysvetlenie pre rodiča, čo sa danou úlohou sleduje.

 

Nakresliť postavu, povedať básničku, vedieť sa predstaviť, pomenovať základné geometrické tvary, dni v týždni, ročné obdobia, poskladať obrázok, ukázať, čo je väčšie, menšie, hore, dolu, uprostred, vypočítať elementárne matematické príklady či napísať svoje meno – to všetko a ešte viac si predškolák môže precvičiť pomocou tejto hravej obrázkovej publikácie. Rodič zároveň získa prehľad o tom, čo dieťa ovláda a čo potrebuje ešte dobehnúť. Letné mesiace na to poskytujú ešte dostatok času, aby dieťa bolo na september naozaj pripravené.

Unikátnou pomôckou pre predškolákov sú pracovné listy Predškoláčik z edície CREO. Materiál je určený na opakované použitie, nakoľko obsahuje 40 stierateľných strán s pripravenými cvičeniami a úlohami na rozvoj základných poznatkov: z logického myslenia (strany 1 – 10), kreslenia a písania (strany 11 – 26), matematiky (strany 27 – 40). Na písanie doň sa používajú klasické fixky na biele tabule, na kreslenie sa môžu použiť aj voskové farbičky. Vďaka stierateľným listom ho dieťa môže používať takpovediac donekonečna, keďže to, čo sa mu nepodarí alebo nepáči, zotrie a urobí znova. Prípadne môže pomôcka poslúžiť o pár rôčkov mladšiemu súrodencovi. ;-)

 

Viac o tom, čo by mal predškolák ovládať pred nástupom do školy, sa dočítate aj tu .

Ako sa hovorí, všetko treba robiť s mierou, to platí aj pre domáce učenie a precvičovanie. Obzvlášť sa to týka menších detí... Aby ste prílišnou aktivitou nedocielili namiesto radosti z niečoho nového to, že deti budú znechutené zo školy ešte skôr, ako do nej vôbec nastúpia. Na školu sa majú predsa tešiť. ;-)

Publikácie i pomôcky na písanie nájdete v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo online na www.sevt.sk.