Karnevalové masky pre milovníkov bálov či plesov

Karnevaly nikdy neboli iba pre deti. Ich tradícia siaha dávno do histórie a spájali sa s obdobím fašiangov, ktoré trvá od Troch kráľov až do dňa pred Popolcovou stredou.

Ten najslávnejší karneval v Európe nájdete v Benátkach. Ten najslávnejší karneval v Európe nájdete v Benátkach. Karneval si však v dnešnej dobe môžete urobiť kedykoľvek v roku.

Ak sa aj chystáte na oslavu v maskách, môžete si vyrobiť svoju vlastnú. Pripravili sme pre vás tri jednoduché postupy inšpirované slávnymi benátskymi maskami. Tie originálne benátske sa ručne maľujú a vyrábajú sa z kože alebo aj porcelánu. Naše sú síce z papiera, ale rozhodne nezaostávajú v počte kamienkov ani pierok.

Budeme radi, ak sa nám pomocou nich podarí prebudiť vašu kreativitu a vytvoríte si originálny fašiangový doplnok. Poďte sa sami presvedčiť, že aj papier môže byť elegantný.

Elegantná čierna

Čierna farba je symbolom elegancie, ale aj tajomnosti. Čipka dodáva štipku nežnosti a ženskosti. A ako čerešnička na torte sa blyštia zlaté dekorácie. S takouto maskou zažiarite na každom plese.

Na výrobu budete potrebovať: obyčajnú čiernu karnevalovú masku, sadu farebných stužiek, čipkovanú stuhu, farebné kamienky, ľubovoľnú zlatú dekoráciu (prípadne použite staršiu brošňu), špajdle, tavnú pištoľnožnice.

Postup:

  1. Pripravte si tri drevené špajdle a zlepte ich pozdĺžne dokopy. Následne ich pomocou tavnej pištole oblepte tmavou stuhou. Postupujte špirálovito zhora nadol.
  2. Zo zadnej strany čiernej masky prilepte čipkovanú stuhu. Nezabudnite stužku trochu prekladať a riasiť, aby vám vzniklo elegantné lemovanie.
  3. Po okraji prednej časti masky nalepte zlatú flitrovanú stužku.
  4. Nakoniec prilepte na okraj dekoráciu alebo brošňu a zozadu upevnite pomocou tavnej pištole pripravenú paličku zo špajdlí.

Zimná ľadová kráľovná

Máte radi strieborné doplnky, zimu a mrazom vymaľované okná? Tak presne taká je táto maska. Hlavnú úlohu hrajú pierka a kombinácia modrej a striebornej farby.

Na výrobu budete potrebovať: biely výkres, čiernu fixkudekoračné pierka, kamienky, striebornú dekoráciu, flitrovú stuhu, čiernu klobúkovú gumičku, nožnicetavnú pištoľ.

Postup:

   1. Fixkou si nakreslite na výkres obrys škrabošky. Keďže na ňu budete neskôr lepiť pierka, mala by byť užšia.
   2. Nalepte na masku pierka tak, že začnete od stredu a postupne sa dostanete po okraje.
   3. Okolo výrezov na oči prilepte flitrovanú stužku a po okrajoch kamienky.
   4. Nakoniec pripevnite na okraje tenkú klobúkovú gumičku.

Romantická duša

Ručne maľovaná maska s využitím trochu netradičnej techniky – akvarelu. Výsledný dojem je veľmi nežný a dievčenský aj vďaka zaujímavej bielej stužke s brmbolcami.

Na výrobu budete potrebovať: dekoračné pierkadekoračné kamienky, vodové farby alebo akvarelové farbičky, štetec, pevnejší papier na akvarel, sadu farebných stúh, bielu tenkú gumičku, fixku, nožnicetavnú pištoľ.

Postup:

   1. Na výkres si načrtnite maketu škrabošky a vystrihnite ju.
   2. Papier zľahka navlhčite a pomaľujte škrabošku vodovými farbami alebo akvarelovými farbičkami.
   3. Okraje masky oblepte stužkou. My sme zo sady vybrali látkovú a elastickú stužku s bielymi brmbolcami.
   4. Na záver prilepte trblietavé kamienky spolu s dvoma pásmi stužky a zo zadnej strany ružové pierka.
   5. Na masku môžete pripevniť gumičku alebo si môžete vyrobiť paličku rovnako ako v prvom postupe.

Všetky spomenuté produkty na výrobu nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevt.sk.