Hračky z dekoračnej gumy

Poznáte gumový alebo inými slovami machový papier? Nájdete ho aj pod názvom dekoračná guma alebo Moosgummi a je novinkou v kreatívnom svete.

Ide o približne dva milimetre hrubé gumené hárky, z ktorých môžete vytvárať 3D postavičky, pečiatky i hračky. Dajú sa ľahko strihať a zlepíte ich špeciálnym lepidlom alebo taviacou pištoľou. Machový papier sa hodí na tvorenie s deťmi od troch rokov. Ak má vaše dieťatko ešte problém udržať nožničky, môžete z papiera vystrihovať tvary aj pomocou vianočných vykrajovačiek na medovníčky.
V dnešných tvorivých dielničkách si z dekoračnej gumy vyrobíme dve užitočné hračky, ktoré preveria detskú jemnú motoriku, šikovnosť a trpezlivosť. Prvou bude edukatívna hračka na zaväzovanie šnúrok a druhou bude zábavná hra chytanie rybičiek.

Na výrobu budete potrebovať: farebné dekoračné gumy, výkres, dierkovačku, nožnice, nalepovacie pohyblivé oči, magnetky, šnúrky do topánok, ceruzku, fixku, tenšiu bambusovú paličku (kúpite v kvetinárstve), taviacu pištoľ, špagátik, malé kovové klinčeky a kúsok látky.

Ako naučiť dieťa zaväzovať topánočky?

Ach, tie neposlušnú šnúročky! Ich zaväzovanie je pre deti poriadnym orieškom. Treba skĺbiť pohyby rúk a zapamätať si postup. Podľa odporúčaní by zaviazanie šnúrok malo dieťa zvládnuť ešte pred nástupom do školy. Na to, aby sa naučilo viazať mašličky a uťahovať uzlík, potrebuje predovšetkým trénovať.
Ak máte doma väčšinu topánok na suchý zips alebo sa len nastoknú, dieťa sa to nemá kde naučiť. V tom prípade si vyrobte jednoduchú pomôcku – penové topánočky.
Postup:
1. Z výkresu si pripravte tri jednoduché šablóny tak, ako vidíte na obrázku. Prvá je v tvare vložky do topánky, druhá pripomína otvárač na fľaše a tretia je ako malá miska.
2. Šablóny priložte na machový papier a obkreslite. Vzniknuté tvary vystrihnite a poukladajte si na stôl.
3. Tvary „otvárača“ pozdĺžne prestrihnite od rovnej časti po kruhový otvor a po okrajoch urobte dierkovačkou otvory.
4. Jednotlivé kúsky topánočky zlepte dokopy a navlečte šnúrky. Pozor na lepenie časti, cez ktorý pôjdu šnúrky, ten sa lepí len po okraji. Hrana, kde sú dierky ostáva voľná.

Detská hra chytanie rybičiek na udicu

Chytanie rybičiek je obľúbená hra, ktorá sa s obmenou použitého materiálu a tvaru nachádza v takmer každom hračkárstve. Šikovné maminy ju vyrábajú z filcu alebo kartónu. Tá naša „rybačka“ bude z penového papiera.
V porovnaní s látkovými alebo papierovými rybičkami, môžete tie naše hodiť aj do vody a nič sa im nestane. Veď sú to ryby.
Postup:
1. Z kúska látky (my sme použili malú detskú ponožku) vystrihnite malý kruh a do neho zabaľte magnetku. Na vrchu látku poriadne previažte dlhším špagátom.
2. Druhý koniec špagáta priviažte k bambusovej paličke, aby vám vznikla udica s magnetickým „háčikom“.
3. Z farebného machového papiera vystrihnite rôzne tvary zvieratiek. My sme sa inšpirovali morskými živočíchmi a vyrobili sme morského koníka, delfína, hviezdicu, korytnačku, raka a medúzu. Na každého živočícha budete potrebovať dva rovnaké tvary, ktoré sa budú lepiť dokopy.
4. Dva rovnaké tvary zlepte taviacou pištoľou a vložte na vhodné miesto klinček, ktorý nechajte trošku vytŕčať.
5. Nakoniec každému zvieratku nalepte oči a vodoodolnou fixkou dokreslite ústa. Garantujeme vám, že o zábavu máte postarané a chytanie rýb pobaví malých aj veľkých.

Páčil sa vám tento článok?
Najnovšie články pravidelne zdieľame na Facebooku. Ak radi tvoríte a hľadáte správnu dávku inšpirácie a návody v slovenskom jazyku, sledujte nás na sociálnych sieťach. Tešíme sa na vás.

Produkty použité v článku nájdete v našich predajniach Ševt papiernictvo alebo na www.sevt.sk.