Ako vybrať tú správnu školskú tašku

Školská taška alebo batoh je každodenným spoločníkom našich detí, a preto by sme si pri výbere mali dať záležať. 

Taška by mala byť dostatočne pevná a odolná, bezpečná a správne tvarovaná, no zároveň aj pekná a dizajnovo zaujímavá, aby si ju školák obľúbil a nosil ju naozaj rád. Určite by ste neboli nadšení, keby po niekoľkých mesiacoch používania z nejakého dôvodu skončila pri smetných košoch alebo ako hračka pre psa.

 

 

5 otázok na úvod

Ak vás v blízkej dobe čaká rozhodovanie o tej „správnej“ školskej taške pre svoje dieťa, poradíme vám, na čo všetko si treba pri kupovaní posvietiť. Kým sa vyberiete do obchodu, skúste sa na chvíľku zamyslieť a odpovedzte si na niekoľko základných otázok, ktoré môžu mať vplyv na vaše rozhodovanie:

  1. Aké sú vaše predstavy a čo od tašky očakávate?
  2. Kam ju vaše dieťa bude nosiť a čo všetko v nej potrebuje mať?
  3. Koľko peňazí z rodinného rozpočtu na ňu plánujete minúť?
  4. Chceli by ste si vyberať sami, alebo dáte aj na rady kamarátov, známych či odborného personálu v predajniach?
  5. Po akom čase ju plánujete vymeniť za novú?

Ak máte vo svojich predstavách a očakávaniach aspoň trochu jasno, môžete sa s radosťou pustiť do vyberania. Tu je niekoľko parametrov, ktoré pri výbere určite odporúčame vziať do úvahy:

1. Vek a vzrast školáka

Vždy vyberajte tašku primerane veku školáka. Inak treba pristupovať k výberu tašky pre prváčika, druháčika a inak pre dieťa na druhom stupni. Pre mladšie deti je určite vhodnejšia vystužená a ergonomicky tvarovaná taška, ktorá im nedeformuje chrbát, ale, naopak, prispieva k správnemu držaniu tela. Dostupné sú aj praktické tašky na kolieskach, ktoré školákom (a povedzme si úprimne, aj rodičom) odbremenia chrbát a jednoducho si ich za rúčku ťahajú za sebou. Pre starších školákov už môžete zvoliť pohodlný batoh, ktorý poslúži aj na voľnočasové aktivity.

Pri kúpe tašky treba brať do úvahy aj fyzické proporcie dieťaťa – jednoducho povedané, aby taška nebola ani príliš malá, ani príliš veľká a ťažká, ale aby mu sadla ako uliata.

2. Veľkosť a rozmery tašky

Zvážte, či taška, ktorú ste si vyhliadli (alebo ktorú si vaše dieťa vysnívalo), je dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestili všetky pomôcky a predmety, ktoré dieťa nosí a bude nosiť do školy (a verte nám, nebude ich málo...). Do školskej tašky sa určite musia zmestiť:

3. Vnútorné členenie a samostatné vrecká

Bolo by vhodné, keby bola taška rozčlenená na niekoľko vnútorných priehradiek, aby bolo možné pomôcky od seba oddeliť. Nemalo by chýbať ani samostatné vrecko na desiatu a nápoj. Nechceme predsa, aby boli zošity a knihy zafúľané od nátierky alebo poliate čajom.

Netreba zabúdať ani na to, že deti si nosia do školy aj svoje obľúbené hračky, knižky, karty, papiere a iné dôležité drobnosti (v dnešnej dobe mnohé už aj mobil), ktorými si krátia voľné chvíle cez prestávky alebo s kamarátmi v družine. Aj na tieto veci by mal byť v taške vyčlenený aspoň minimálny priestor. Ideálne sú preto viaceré menšie vrecká, ktoré sa dajú zatvoriť na zips, aby všetko potrebné malo v taške svoje miesto.

4. Kvalita a značka

Pri nákupe siahajte po kvalite a overenej značke. Aj keď si možno poviete, že vysoká kvalita rovná sa vysoká cena, nemusí to tak byť vždy. Ten istý výrobca má vo svojej ponuke viaceré modely, ktoré rovnako dobre spĺňajú všetky atribúty a z ktorých si podľa svojich možností viete vybrať lacnejší i drahší variant. Určite neodporúčame kupovať „no name“ tašku niekde na trhovisku alebo v obchode s potravinami len preto, aby ste ušetrili. Takýto nákup sa môže neskôr vypomstiť napríklad na záručnom servise alebo ak budete potrebovať akúkoľvek pomoc či radu týkajúcu sa kúpeného produktu. Vyberajte preto značku, ktorej dôverujete alebo ktorú už majú odskúšanú vaši blízki či známi.

5. Materiál, vlastnosti a vyhotovenie

Odolnosť tašky je jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré majú vplyv na jej životnosť. Možno pri kúpe tašky investujete viac, ale nebudete ju musieť dlhú dobu meniť, čiže z dlhodobého hľadiska ešte aj ušetríte. Všímajte si preto na taškách aj tovarových štítkoch:

  • z akých materiálov je taška vyrobená (vysokú životnosť zabezpečuje napríklad polyester alebo nylon),
  • odolnosť voči vode a nečistotám (výborná vlastnosť, ktorá ušetrí kopu starostí s čistením),
  • reflexné ochranné prvky na zvýšenie bezpečnosti detí (mala by ich mať už každá taška; ak ich nemá, ruky od nej preč),
  • ergonomické tvarovanie, výstuž a polstrovanie (zabezpečujú nielen správne a zdravé nosenie, ale aj ochranu pred opotrebením a nárazmi),
  • hmotnosť (čím nižšia, tým lepšie) a nosnosť (vyššia je lepšia, ale deti by tak či tak nemali nosiť na chrbte viac ako 10 % svojej váhy).

6. Dizajn

Školská taška je rovnako dôležitá ako oblečenie (ak nie aj viac), pretože ju dieťa nosí každý deň a nemôže si ju podľa nálady vymeniť. Vyberajte preto takú, ktorá sa mu páči, a nebude tak mať problém nosiť ju najbližších niekoľko mesiacov (v ideálnom prípade aj rokov). Menšie deti môžu mať na nej vyobrazených svojich obľúbených rozprávkových hrdinov alebo známe postavičky z filmov a tí starší zas môžu mať tašku vo svojej obľúbenej farbe, vzore alebo štýle. Motívov a dizajnov je na trhu toľko, že pre každého školáka sa isto nájde taška, ktorá bude „tá pravá“.

7. Názor a preferencie dieťaťa

Pri výbere školskej tašky nezabúdajte zohľadniť aj názor svojho dieťaťa. Asi ani nám, dospelým, by sa nepáčilo, keby o výbere kabelky alebo tašky na doklady za nás rozhodovali deti.

Pokiaľ školskú tašku kupujete ako darček, skúste aspoň nenápadne vysondovať, aká by sa vášmu dieťaťu páčila, a vyskúšajte si ju, či dobre sedí, nikde netlačí a príjemne sa nosí. Nechcete predsa po roku kupovať novú, pretože ste sa netrafili do vkusu svojho školáka.

Prajeme vám príjemné vyberanie a ešte príjemnejšie nosenie.

Školské batohy a produkty spomenuté v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevt.sk.