Urobte si doma šarkana

Posledné slnečné lúče, pestrofarebná príroda a príjemný svieži vánok lákajú von dospelých aj deti. Rodinný výlet do prírody si môžete spestriť aj hrou s klasickým papierovým šarkanom. Deti sa nielen zabavia, ale aj unavia, čo ocení každý rodič. Ak sú ešte malé a púšťanie šarkana ostane na vás, večer zaspíte ako batoľa, pre zmenu, vy.

Šarkana však nemusíte kupovať, môžete si ho vyrobiť sami. Nie je to vôbec zložité a deti budú mať z neho väčšiu radosť, keď bude pomaľovaný podľa ich fantázie. Na to, aby pekne lietal, je potrebné dodržať niekoľko jednoduchých princípov.

Šarkan - čo budete potrebovať na výrobu:

papierové vrece, špagát, dlhšiu a tenšiu bambusovú paličku (kúpite v kvetinárstve), pravítko, nožík, nožničky, ceruzku, fixky, bielu akrylovú alebo temperovú farbu, štetce, lepiacu pásku (prípadne taviacu pištoľ), farebné stuhy.

Postup:

  1. Bambusovú paličku prerežte nožíkom na dve časti, ktoré musia byť v pomere 2:3. My sme použili paličky s dĺžkou 40 a 60 cm. Kratšiu paličku pevne priviažte k dlhšej tak, aby ju rozdelila na jednu tretinu a dve tretiny.
  1. Konce paličiek narežte nožíkom. Do zárezov napnite špagát a pevne zviažte. Takto ste vytvorili základný rám, na ktorý neskôr napnete papier.

 

  1. Papierové vrece prestrihnite a použite iba jednu vrstvu. Na vystrihnutý kus papierového vreca priložíte rám z paličiek a pomocou pravítka načrtnite šarkana. Obrys na papieri by mal byť približne o 2 až 3 cm väčší ako rám.

  1. Prečnievajúce hrany papiera zahnite cez napnutý špagát a prilepte. Použite lepiacu pásku alebo tavnú pištoľ. Základ šarkana je hotový.
  1. Chvost šarkana vytvorte z farebných stúh, ktoré postupne viažte na špagát. Farebnosť a dĺžku chvosta šarkana si zvoľte sami. My sme použili dekoratívne štóly, ktoré sme nastrihali na približne 15 cm obdĺžniky. Jednotlivé obdĺžniky sú harmonikovo poskladané a zviazané špagátom. Chvost priviažte k spodnej časti rámu.

  1. Prednú stranu šarkana môžu deti ľubovoľne pomaľovať. Je vhodné použiť akrylové alebo temperové farby, detaily môžu dotvoriť fixkami. Ak si chcete tento krok zjednodušiť, použite namiesto papierového vreca baliaci papier s detským motívom.

  1. Posledným krokom je naviazanie špagátu z vnútornej strany šarkana. Do každého rohu zviažte kratšie špagáty a v strede ich zviažte dokopy. Na záver pripevnite klbko, aby ste mohli šarkana púšťať.

 

A šarkan je hotový. Prajeme vám príjemnú zábavu pri tvorbe a priaznivý vietor pri púšťaní svojho vlastnoručne vyrobeného šarkana.

 

Ak na výrobu šarkana nemáte čas, kúpite ho v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevt.sk.