Vyzdoba  na Dusicky s vasim vlastnym ja

Spomínam si na to, keď som bola malá, aká som bola unesená z tisícok svetielok blikajúcich v tme, keď sme sa začiatkom novembra presúvali naprieč Slovenskom. Bol to pre mňa akýsi malý zázrak, ktorý rozžiaril každé mesto či vidiek. Vtedy som tomu ale ešte nerozumela...

Dnes už viem, že za tými krásnymi svetielkami je smútok, bolesť a spomienky na tých, ktorí s nami boli a už, žiaľ, nie sú. A pochopila som aj to, že Pamiatka zosnulých alebo ako ju poznáme – Dušičky by nemali byť o pretekaní sa v tom, kto má krajšie a bohatšie vyzdobené miesto posledného odpočinku. Ale naozaj o  zastavení sa, zamyslení a poďakovaní. O stretnutiach s rodinou a o venovaní tichej spomienky našim blízkym, ktorí nám tak veľmi chýbajú.

Obchody sa v tomto období predháňajú v ponúkaní všakovakých vencov, kahancov, sviečok a podobného tovaru. Ja si vyrábam vlastné... A nielen preto, že mám z toho radosť, ale mám pocit, že vďaka tomu, že do venčeka vložím „svoje ruky“, naozaj vzdám hold človeku, ktorý pre mňa veľa znamenal.

Smútočný aranžmán

Nemám rada umelé vence a kvety, ktoré síce na cintorínoch vydržia aj nepriaznivé počasie, no nielenže aj naozaj „umelo“ pôsobia, ale ešte k tomu vytvárajú aj kopu odpadu.

Ukážem vám tri verzie aranžmánu, ktoré si sami zhotovíte doma z prírodných materiálov a potom s láskou položíte na hrob. Postup práce je pri všetkých troch ukážkach rovnaký, iba som na každom z nich použila iný materiál na dekorovanie (sušené kvietky, kamienky, kôru atď.).

Na výrobu budete potrebovať: taviacu pištoľ a dostatok lepiacich náplní, bezfarebný lak, stuhu či špagát, šišky, vetvičky, šípky, gaštany, konáriky, kamienky, sušené kvety, dekoračné kvety, drôtiky, drevené dekorácie a akékoľvek ďalšie prírodné materiály, ktoré nájdete počas jesennej prechádzky lesom, prípadne zakúpite v kvetinárstve.

Postup:

  1. Pripravte si šišky a prestriekajte ich bezfarebným lakom. Približne po desiatich minútach zaschnú a môžete s nimi začať pracovať. K úplnému vytvrdeniu laku však dôjde až po 24 hodinách.
  2. Zo šišiek vytvorte požadovaný tvar (srdce, kruh, kríž...). Potrebné množstvo šišiek poukladajte do daného tvaru a pomocou tavnej pištole ich postupne zlepujte dokopy. Jednotlivé lupene šišiek sa snažte zapájať do seba ako skladačku – aranžmán tak bude pevnejší.
  3. Vnútornú plochu zvoleného tvaru vytvorte zo šišiek obrátených naopak, spodkom navrch. Vonkajší obrys spravte ukladaním šišiek normálne, vrcholcom hore.
  4. Keď máte základ hotový, je vhodné ho ešte raz prelakovať a nechať dobre zaschnúť.
  5. Nakoniec prilepte pripravené dekorácie. Začnite od najväčších prvkov a postupne pridávajte menšie. Striedajte farby, aby vznikol kontrast. Lepte malé predmety vedľa veľkých. Využívajte rôzne tvary.

Keď zapojíte svoju fantáziu, určite vznikne aranžmán, ktorý bude lahodiť oku a skrášli chladný náhrobný kameň...

Páčia sa vám tie moje?

Prajem vám v pokoji a v zdraví prežité dušičkové chvíle.

S láskou spomínajúca vnučka...