Hľadáte inšpiráciu na vianočnú dekoráciu? Skúste miniatúry v skle

Vianoce sú za dverami a v mnohých domácnostiach sa už objavuje prvá vianočná výzdoba. Tí s veľkým nadšením, už majú aj stromček. Či ešte len s výzdobou začínate, alebo už máte takmer všetky miesta vyzdobené, drobná sklenená miniatúra sa všade zmestí.

Miniatúry v skle sú podobné snehovým guliam, len v nich nesneží. Sú to v podstate aranžmány drobných predmetov v pohároch, sklenených akváriách alebo vázach. Nájdete v nich kúsok prírody a čaro zimnej atmosféry.

Miniatúrne stromčeky poslúžia ako netradičná vianočná dekorácia. Pripravte si trochu soli, sklenený pohár a sneh v spreji. Ukážeme vám, ako z nich vyčarujete nádhernú zdrobneninu zimnej krajiny.

Čo vás čaká v tomto postupe?

Spoločne urobíme tri miniatúry. Jedna bude pre fanúšikov Vianoc, druhá pre minimalistov a tretia pre tých, ktorí uprednostňujú prírodu. A viete, čo je na nich najlepšie? Že ich po skončení sviatkov jednoducho rozoberiete, pohár využijete a dekorácie si odložíte na budúci rok. Tak poďme na to. Príjemné zimné tvorenie.

Miniatúra s Mikulášom v snehovom záveji

Prvú miniatúru sme urobili v tradičnom štýle, aký poznáte zo snehových gúľ – zasnežená krajinka, Mikuláš a sánky. K bielemu snehu zo soli sa pekne hodí kontrastná červená a príjemnú zimnú atmosféru dotvoria kúsky machu.

Na výrobu budete potrebovať:

Postup je pomerne jednoduchý. Najskôr si pohár dôkladne poumývajte a vyleštite. Miniatúra v ňom vynikne, len ak bude čistý. Potom na dno pohára nasypte soľ alebo dekoračný piesok a pridajte zopár kúskov machu, ale pozor nie všetok. Zvyšok machu rozprestrite na novinový papier a prestriekajte snehom v spreji.

Okrem machu poprášte snehom aj konárik s ihličím. Keď máte mach aj konárik zasnežené, chvíľku počkajte, kým uschnú a potom ich naaranžujte do pohára pomocou pinzety. Môžete to urobiť aj rukou, ale je tu riziko, že si zotriete sneh.

Ako poslednú pridajte figúrku so sánkami. Na záver môžete ešte malou čajovou lyžičkou trochu rozhrnúť soľ a urobiť malé kopčeky.

Zasnežená krajina v sklenených pohároch

Ak vám typické vianočné ozdôbky s červenými Mikulášmi príliš nevoňajú, skúste to minimalisticky. Druhá kompozícia sa nesie v duchu za málo peňazí, veľa muziky. Budete potrebovať málo materiálu a výroba je úplne jednoduchá.

Na výrobu budete potrebovať:

  • sklenené poháre (mižšie a guľaté)
  • dekoratívne mini stromčeky
  • 400 g soli alebo dekoračného piesku
  • zlatý špagátik
  • rolničku
  • nožnice
  • drevené dekoratívne sánky

Najskôr vysypte dno pohárov soľou alebo dekoračným pieskom. Malo by jej byť aspoň toľko, aby zakryla podstavec stromčeka. Potom si pripravte stromček a sánky. Zo zlatého špagátika odstrihnite kúsok a priviažte nim stromček o sánky. Na záver, skôr ako uviažete mašličku, prevlečte cez špagátik zlatú rolničku.
Miniatúrne stromčeky a sánky poukladajte do pripravených pohárov. Stromčeky zatlačte do soli tak, aby ste schovali ich podstavec. Do pohárov môžete pridať aj ďalšie drobnosti, alebo im ponechajte jednoduchosť.

Vianočná výzdoba s vtáčikmi

Pozorovali ste niekedy vtáčiky v zime? Poskakujú z konárika na konárik aby im nebolo zima a hľadajú semiačka alebo bobuľky na zjedenie. Takú malú zimnú krajinku s cezmínou a vtáčikmi si môžete dopriať aj u vás v obývačke. Nebudú síce poskakovať, ale budú vyzerať ako živé.

Na výrobu budete potrebovať:

Rovnako, ako pri všetkých predchádzajúcich miniatúrach, aj v tomto prípade začínate so soľou. No tentoraz jej budete potrebovať trochu viac. My sme spotrebovali približne pol kila soli.

Ihličnaté konáriky rozprestrite na novinový papier a presprejujte snehom. Keď sneh zaschne, prilepte na ne pomocou taviacej pištole cezmínové bobuľky. Na dno so soľou poukladajte mach a kôru a zapichnite vetvičky s bobuľkami. Nakoniec pripnite na konáriky vtáčiky.

 

V nadchádzajúcich dňoch sa môžete tešiť aj na ďalšie vianočné inšpirácie, ukážeme vám ako vytvoriť jednoduché prírodné prestieranie, ale aj originálne ozdôbky na stromček. Všetky nájdete na našom blogu alebo sledujte facebook papiernictva Ševt.