Pamatnicek - spomienkovy uschovnicek

Môj pamätník v láske maj, listy z neho netrhaj! A kto toto poruší, vyťahám ho za uši.

Spomínate si ešte na tie časy, keď sa vám týmto spôsobom prihovárali pamätníčky vašich kamarátov či spolužiakov?  Keď ste im do nich kreslili, lepili, písali básničky a milé či vtipné odkazy na pamiatku? A to isté na oplátku zanechali oni pre vás v tom vašom? Bolo to krásne a ešte krajšie je, keď ho po rokoch otvoríte a spomeniete si na tie chvíle, ktoré ste spoločne strávili v škole, krúžku či letnom tábore. Zažil to hádam každý a isto aj vy máte doma aspoň jeden.

Doba sa odvtedy poriadne zmenila, no hoci sa dnes už takmer všetko rieši elektronicky, niektoré zvyklosti z minulosti si zaslúžia mať svoje pokračovanie a viaceré papierové predmety by nemali veru zaniknúť ani v dobe elektronickej... Pamätník je určite jedným z nich. 

Ako si vybrať?

Prvé, čo si na pamätníčku isto všimnete, je predovšetkým motív, farba či zaujímavý vzor na jeho obálke. To je predsa pochopiteľné, že si vy, či vaše deti nebudete vyberať niečo, čo sa vám na prvý pohľad nepáči. Ak však chcete svoju voľbu urobiť nielen pre potešenie oka a pohladenie duše, ale tiež tak, aby vám pamätník vydržal čo najdlhšie a nerozpadol sa pri opakovanom listovaní, tak si ho v obchode vezmite do ruky a skúste si na ňom všímať ešte niekoľko dôležitých parametrov.

Pekný zápisník

V prvom rade platí zásada, že v tomto smere žiadne zásady neplatia. Úlohu pomocníka na uchovanie spomienok na kamarátov z detstva hravo zvládne akýkoľvek zápisník, nemusíte ho v papiernictve nevyhnutne hľadať pod názvom „pamätník“. Týmto prístupom si výrazne rozšírite možnosti, pretože ponuka krásnych zápisníkov je dnes taká široká, že nebudete vedieť, kam skôr pozrieť. 

Veľkosť a hrúbka

Ideálna veľkosť neexistuje, záleží len na vás, pre akú sa rozhodnete. Aby však slúžil svojmu účelu, ponúkal dostatok priestoru na kreativitu kamarátov a zároveň nebol príliš veľký či ťažký, rozmery by sa mohli približovať k formátu A5 (asi veľkosť malého školského zošita).  A6 bude málo a A4 zas veľa (to by už ani nebol pamätník, ale skôr kronika). Takže zlatou strednou cestou je niečo medzi tým. O hrúbke, ktorá závisí najmä od počtu vnútorných listov, platí to isté – ani príliš veľa, ani príliš málo. 50 – 100 listov by mohlo byť tak akurát.

Obálka

Materiály, z ktorých môže byť obálka vyrobená a následne potiahnutá, sú naozaj rôzne. Papier, plast, koža, drevo, textil, plyš... Každý z nich má svoje plusy i mínusy. Isto nám dáte za pravdu, že čím pevnejšia obálkam, tým lepšie. Tvrdá obálka je totiž nielen praktická pri manipulácii so zápisníkom, ale určite prispeje aj k jeho dlhšej životnosti a spoľahlivo ochráni jeho obsah. Ak dáte skôr na vizuálnu a pocitovú stránku, veľmi trendy pôsobia prírodné materiály a nejednu malú slečnu isto osloví na dotyk príjemný hebučký plyš.

Vnútro

Keď zápisník otvoríte, venujte pozornosť papieru a tiež spôsobu viazania.

Pri papieri si treba všímať jeho kvalitu, hrúbku a farbu. Čím je papier tenší, tým je väčšia šanca, že sa kresby a napísaný text budú presakovať na druhú stranu (obzvlášť pri použití fixiek). To by mohlo nepríjemne znehodnotiť odkaz na druhej strane, a to predsa nechcete... Čo sa týka farebnosti papiera, spomienky krásne vyniknú na bielom, krémovom alebo jemne pastelovom podklade. Farebný papier síce pôsobí veľmi zaujímavo, no pri kreslení by mohol byť skôr rušivým elementom. Existujú zápisníky, ktoré majú aj na vnútorných stranách rôzne vzory. Sú krásne a dodajú pamätníčku osobité čaro, treba však vyberať s citom.

Všimnite si aj liniatúru, teda či je papier linajkový, štvorčekový, s jemnými bodkami alebo celkom čistý. Pred kúpou sa zamyslite, na aký účel má pamätníček slúžiť (písanie, kreslenie, lepenie fotografií), a podľa toho zvoľte alternatívu, ktorá sa vám zdá najvhodnejšia. Ak sa neviete rozhodnúť, zaujímavým riešením by mohol byť napríklad zápisník, ktorý obsahuje kombináciu viacerých liniatúr.

Venujte pozornosť aj tomu, ako je zápisník viazaný a ako sa otvára. Výbornou voľbou v tomto smere je šitá väzba, vďaka ktorej sa pamätník pekne otvorí a nebude sa samovoľne zatvárať.

Zapínanie

Pracka s patentom, gombík, magnet, gumička alebo celkom bez zapínania? Ktoré z nich by mal mať váš vysnívaný pamätník? Zapínanie je užitočné najmä tým, že sa pamätník neotvorí sám, ale len vtedy, keď ho chcete otvoriť vy.  Inak je spôsob zapínania asi len vecou vkusu.

Užitočné doplnky

Najčastejším a pri pamätníčkoch asi aj najviac vyhľadávaným doplnkom je zámok. Majiteľ/ka si tak môže uzamknúť svoje tajomstvá a spomienky na kľúčik, aby zostali ukryté pred svetom (rodičmi, súrodencami...). Pre ľahšiu orientáciu v pamätníku poslúži záložka, ktorá môže byť navyše doplnená milou ozdobou pre radosť. Užitočným pomocníkom je pútko na peroisto oceníte, ak bude k pamätníčku pribalené aj samotné pero.

Kedy je ten správny čas?

Vlastne kedykoľvek. Do pamätníčka si môžu vzájomne kresliť už detičky v škôlke, neskôr v škole, v letnom tábore a svoje využitie nájde aj u teenagerov či v dospelosti. Poslúži ako darček pri akejkoľvek príležitosti - narodeniny, meniny, Vianoce, MDD, vysvedčenie alebo hoci aj ako malé bolestné cestou od zubára. 

Alebo ho dieťaťu venujte len tak, pre radosť a doprajte mu tiež ten krásny pocit, ktorý zažívate vy, keď sa s láskou vraciate k svojim spomienkam uloženým na papieri. Dokážu to aj maily a SMS-ky v mobile? My si myslíme, že nie...

Náš tip: K pamätníčku sa výborne hodia farebné gélové perá alebo popisovače, a ak je vaše dieťa milovníkom farebných nálepiek, pribaľte k zápisníku aj tie. Radosť sa tým znásobí. 

Príďte si vybrať zo širokej ponuky zápisníkov do ktorejkoľvek z predajní ŠEVT papiernictvo alebo to vybavte online na www.sevt.sk .