Jesenné kreatívne tvorenie pre malých aj veľkých

Aj vy milujete jeseň? Pestrofarebná príroda a príjemné počasie lákajú von. Počas prechádzky si nezabudnite nazbierať niekoľko farebných listov alebo gaštanov. Zídu sa vám, keď sa slnko schová a jeseň ukáže svoju upršanú tvár.

Veľmi dobre vieme, aké ťažké je zabaviť deti medzi štyrmi stenami, keď je vonku zlé počasie. Po druhom dni strávenom doma dochádzajú nápady aj tým najkreatívnejším rodičom. Preto sme si pre vás pripravili tri projekty, ktoré zaručene zabavia vás aj vaše deti. Na začiatok spoločne vyrobíme z gaštanov veselé zvieratká. Nebude to žiadna klasika, ale kone s hrivou a ušaté ovečky. Malých maliarov poteší maľovanie vodovými farbami a navyše vytvoria z lístia krásne obrazy. Nezabudli sme ani na tých, ktorí si nestihli nazbierať žiadne plody jesene, a predsa chcú odohnať nudu. Ukážeme vám, ako sa dajú z farebného papiera vytvoriť rôzne druhy ovocia alebo zeleniny.

Ako uschovať nazbierané gaštany a lístie? Pravdou je, že gaštany sa vysušujú, a potom sa s nimi veľmi zle pracuje. Ak chcete, aby vám vydržali mäkké aj niekoľko dní, dajte ich do chladničky. Nazbierané lístie pozakladajte do kníh a nechajte uschnúť.

Gaštanové zvieratká

Na výrobu budete potrebovať: gaštany, klobúčik zo žaluďa, tavnú pištoľ, nožnice, špáradlá (prípadne špajdle alebo zápalky), pohyblivé oči, špagát, hnedý papier, zatvárací špendlík, čiernu plastelínu.

Postup:

 1. Z gaštanov pripravte základné torzá zvieratiek. Špáradlá sa vám budú ľahšie zapichovať, ak si do gaštanov urobíte dierku zatváracím špendlíkom.
 2. Špagát nastrihajte na krátke kúsky dĺžky 0,5 cm (budú tvoriť konskú hrivu) a cca 3 cm (budú tvoriť chvost) a prilepte ich tavnou pištoľou.
 3. Z plastelíny vytvorte štyri malé guľôčky a napichnite ich na špáradlá, ktoré tvoria nohy.
 4. Nakoniec nalepte koníkovi oči a zo špagátu môžete vyrobiť aj ohlávku.
 5. Ovečku si vytvoríte podobným spôsobom. Spodná časť nôh bude tiež z plastelíny a na hlavu umiestnite pohyblivé oči. Namiesto hrivy prilepte dve malé ušká z hnedého papiera a klobúčik zo žaluďa. 

Papierové ovocie na zahryznutie

Na výrobu budete potrebovať: farebný papier (červený, oranžový, žltý a zelený), obyčajný biely papier, ceruzku, čiernu fixku, nožnicelepidlo

 1. Farebné papiere nastrihajte na veľkosť A5 a preložte na polovicu. Z každej farby budete potrebovať osem kusov.
 2. Na prehnuté farebné papiere nakreslite ovocie, ktoré chcete vyrobiť. Pozor na to, že kreslíte iba polovicu tvaru. Po vystrihnutí vám vznikne osem jabĺčok, hrušiek alebo tekvíc. Papieriky nechajte prehnuté.
 3. Z bieleho papiera rovnakým spôsobom vystrihnite jadrovníky. Na každé jedno ovocie budete potrebovať dva kusy.
 4. Jadrovníky nalepte na jabĺčko a čiernou fixkou dokreslite jadierka.
 5. Zo zeleného papiera vystrihnite menší obdĺžnik a jeden list. Obdĺžnik zrolujte a zalepte.
 6. Dve vejárovité polovice zlepte dokopy. Medzi ne umiestnite zrolovaný kúsok papiera a prilepte naň list.
 7. Podobným postupom dokážete vytvoriť akékoľvek ovocie či zeleninu. Môžete sa inšpirovať naším jabĺčkom, hruškou a tekvicou.

Jesenné listy ako inšpirácia

Na výrobu budete potrebovať: rôzne veľké farebné listy, akvarelové farby, farebné pastelky, výkres vhodný na akvarelovú maľbu, štetce, nožnice, lepidlo (prípadne tavnú pištoľ), čiernu fixku

Postup:

 1. Na výkres umiestnite rôzne listy a obkreslite ich tvary.
 2. Začnite maľovať. Miesto, na ktoré idete maľovať, musí byť dostatočne navlhčené – vtedy sa budú farby krásne rozpíjať a vytvoria nádherné farebné prechody. Takúto techniku maľovania hravo zvládnu aj malé deti.
 3. Druhý obrázok vytvoríte lepením lístia na výkres. Nakreslite základný tvar zvieratka. My sme nakreslili leva, ale môže to byť aj ježko alebo sova.
 4. Pomocou tavnej pištole alebo lepidla nalepte listy okolo levej hlavy. Jesenná hriva, ako sa patrí. Ak vyrábate ježka, listy budú predstavovať pichliače, ak sovu, tak perie.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevt.sk.