Vyrobte si s deťmi snehuliakov - s nami sa to dá aj bez snehu

Pamätáte si ešte na to, ako ste ako deti trávili zimu? Guľovačka, snehové bunkre a stavanie snehuliakov boli v každom dvore každodennými zábavkami.

Bohužiaľ, v súčasnosti sa čoraz častejšie stáva, že pani zima príde bez snehu. Je to sklamanie predovšetkým pre deti. Našťastie, snehuliaci sa dajú postaviť aj bez snehu. Ukážeme vám, ako na to. Materiál na výrobu snehuliakov sa nájde v každej domácnosti a jednotlivé projekty rozvíjajú rozdielne zručnosti. Kým budú všetci snehuliaci hotoví, vyskúšajú si vaše deti prácu s látkou, cestom aj vatou.

Snehuliak z osamotenej ponožky

Máte doma ponožky, ktorým chýba pár? V ideálnom prípade budete potrebovať jednu bielu a jednu farebnú ponožku, z ktorých vyrobíte roztomilého snehuliaka.

Na výrobu budete potrebovať: jednu bielu a jednu farebnú ponožku, výplň (môže byť syntetická alebo použite malú bielu fazuľku či ryžu), nožnice, lepidlo na rôzne povrchy, fixku, oranžový farebný papier, biely špagátik, stužku a gombíky.

Potrebný čas na výrobu: 20 minút.

Postup:

 1. Bielu ponožku vyplňte vláknom alebo ryžou do dvoch tretín a navrchu zaviažte. Prečnievajúci kus ponožky odstrihnite.
 2. Stredom vyplnenej ponožky previažte tenký biely špagátik a zatiahnite ho.
 3. Z farebnej ponožky odstrihnite väčšiu časť špičky a odstrihnutý okraj zahnite tak, aby ste vytvorili čiapku.
 4. Čiapku prilepte snehuliakovi na hlavu a okolo krku mu previažte stužku.
 5. Z oranžového farebného papiera vystrihnite malý poloblúk, zrolujte ho a na okraji zlepte. Vznikne vám malý úzky ihlan – mrkva. Vyrobenú papierovú mrkvu prilepte na nos. Fixkou nakreslite oči a ústa.
 6. Nakoniec prilepte snehuliakovi na brucho gombíky.

Snehuliaci zo slaného cesta

Slané cesto je veľmi jednoduché na prípravu a v podstate ide o prírodnú plastelínu. Navyše po zaschnutí je úplne tuhé, a tak si z neho môžete vytvoriť trváce dekorácie. Ak si ho aj deti vložia do úst, nič sa im nestane, len sa im skrivia ústa od slanej chuti.

Na výrobu budete potrebovať: šálku polohrubej múky, 2/3 šálky soli, ¼ šálky vlažnej vody, štetcefarby (akrylové, temperové alebo aj vodové).

Potrebný čas na výrobu: 3,5 hodiny (približne 30 minút vám zaberie maľovanie a tri hodiny sa suší cesto v rúre pri 100 °C).

 1. Z múky, soli a vody si zamieste cesto a vyvaľkajte z neho obdĺžnik.
 2. Do cesta odtlačte obe detské ruky.
 3. Cesto musí pred maľovaním vyschnúť. Ak máte dostatok času, môžete ho odložiť na vzduch a nechať ho minimálne 24 hodín vyschnúť (ideálne 48 hodín). Proces schnutia sa dá urýchliť v rúre. Cesto sušte tri hodiny pri 100 °C.
 4. Na vyschnuté cesto môžete maľovať. Najskôr vyfarbite odtlačky rúk bielou farbou a zvyšok cesta modrou farbou.
 5. Postupne domaľujte snehuliakom klobúky, šály, oči a uhlíkové gombíky. Samozrejme, náš výtvor je len predloha a vy si môžete vymyslieť úplne iných a originálnych snehuliakov.

Zasnežená krajina a snehuliaci z vaty

Okrem ponožiek a slaného cesta sa dajú snehuliaci vyrobiť aj z vaty alebo čistiacich pleťových tampónikov, ktoré má každá mamička doma. Vata je mäkká a ľahko tvarovateľná.

Na výrobu budete potrebovať: farebný papier, nožnice, lepidlo na rôzne povrchy alebo tavnú pištoľ, čiernu fixku, vatu a vatové čistiace tampóniky. 

Potrebný čas na výrobu: 20 minút.

Postup:

 1. Na hnedý farebný papier obkreslite ruku a tvar vystrihnite.
 2. Potom vystrihnite z ostatných farebných papierov väčšie a menšie obdĺžniky.
 3. Pripravte si bledomodrý papier s veľkosťou A4 a prilepte naň ruku aj obdĺžniky tak, ako to vidíte na obrázku.
 4. Do popredia nalepte odličovacie tampóniky, ktoré poslúžia ako zasnežené kopce. Nezabudnite ani na strechy domčekov.
 5. Z vaty si vymodelujte malé guľôčky a väčšie chumáče. Chumáčiky prilepte na strom z ruky, guľôčky na oblohu a zasnežená krajina je hotová.
 6. Nakoniec vytvorte z vaty a farebného papiera snehuliaka.

Spomenuté produkty nájde v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevt.sk.