Ceruzky

Grafitové ceruzky vám poslúžia na písanie, kreslenie alebo rysovanie v škole, kancelárii, ale aj doma. Ceruzku si môžete vybrať podľa tvrdosti, šírky stopy či tvaru. Dostupné sú ceruzky s gumou aj bez gumy. Na rysovanie sú vhodné mechanické ceruzky (pentelky), ku ktorým ponúkame aj náhradné tuhy rôznej hrúbky a tvrdosti. Výhodou týchto ceruziek je, že ich netreba strúhať. Sú ideálne na presné rysovanie.

V závislosti od konkrétneho účelu môžete uprednostňovať rôzne tvrdosti ceruziek. Tvrdosť ceruzky sa najčastejšie označuje formou európskeho a amerického systému tvrdosti.

Podľa európskeho systému sa tvrdosť tuhy označuje gradáciou čísel a písmenami H, B a F, pričom ich význam je: H (hard – tvrdý), B (black – čierny), F (firm – pevný).

Americký systém značenia používa len čísla 1, 2 a 3.

č. 1 – zodpovedá označeniu B, ceruzka je vhodná na kreslenie
č. 2 – ide o ceruzku HB, ktorú využijete na písanie a kreslenie
č. 3 – zodpovedá písmenu H, táto ceruzka je vhodná na rysovanie

 Približné porovnanie oboch systémov nájtete tu.

Tvrdá ceruzka zanecháva menej výraznú stopu, ktorá sa nerozmazáva a je vhodná hlavne na rysovanie. Mäkká ceruzka ľahko kĺže po papieri a zanecháva širšie čierne stopy. Ľahko sa ňou tieňuje a je vhodná na kreatívne kreslenie. Pre školákov je vhodná ergonomicky tvarovaná ceruzka s protišmykovým povrchom, stredne tvrdá s označením 2 alebo HB.

Filter

86 položiek

  1. Tuha do mechanickej ceruzky Pentel C275, H, 0,5 mm, 40 ks
  2. Tuha do mechanickej ceruzky, 0,5 mm, HB, 30 ks
  3. Tuha do versatilky 4190, HB, 12 ks
  4. Mechanická miniceruzka, HB, 0,7 mm, mix farieb
  5. Ceruzka grafitová technická K-I-N 1500-H