Veľkonočné dekorácie z filcu 2.

Filc je textilný materiál, z ktorého sa výborne tvorí, pretože je hustý, pevný a dobre drží svoj tvar.

Ľahko sa s ním pracuje, dobre sa strihá, lepí, šije (ručne i na stroji), jeho okraje sa vôbec nestrapkajú, preto ich ani netreba nijako špeciálne začisťovať. Je dostupný v širokej škále farieb a hrúbok, ktoré vytvárajú veľký priestor pre rôznorodé využitie. Je ideálny na kreatívne tvorenie, ktoré hravo zvládnu aj deti. Stačí popustiť uzdu fantázii a vytvoríte si spolu s vašimi ratolesťami všakovaké dekorácie na rôzne príležitosti, dobre sa pri tom zabavíte a zároveň si zútulníte svoj domov.

Veselé prestieranie s rodinkou Mrkvičkových

Oživte si svoj veľkonočný stôl milými doplnkami – veselými vreckami na príbor. Tešiť sa z nich budú hlavne tí najmenší, no i ockovi a mamičke určite vyčaria úsmev na tvári.;-)

Čo budete potrebovať: filc viacerých farieb (oranžová, zelená, hnedá, žltá, čierna, červená...), pohyblivé oči, farebné pompóny, nožnice, ihlu a niť (bavlnku), taviacu pištoľ, papier a ceruzku

 Postup:

  1. Najskôr si vystrihnite jednotlivé diely z filcu. Na papier si ceruzkou môžete predtým nakresliť šablónu, podľa ktorej budete strihať. Kto si trúfa, môže pokojne strihať hneď. Základ tvorí oranžový filc v tvare mrkvy (na príbor pre dospelého: výška cca 17 cm a šírka 7 cm, pre dieťa: výška cca 14 cm a šírka 6 cm). Na jednu postavičku potrebujete 2 diely, jeden zhruba o  1,5 cm kratší ako ten druhý. Šírku a výšku si prispôsobte sami podľa seba, podľa veľkosti príboru a tiež podľa množstva materiálu, ktorý máte k dispozícii (jeden kus filcu oranžovej farby formátu A4 vám podľa vyššie uvedených rozmerov vystačí na 2 mrkvičky pre dospelého a 1 pre dieťa). Zo zeleného filcu vystrihnite vňať mrkvy. Ďalšie farby využijete na vlasy, ústa, fúzy, zuby a pod., pomocou ktorých na mrkvovom základe vytvoríte tváre jednotlivých postáv.
  1. Priložte k sebe základné dva diely mrkvy spolu so zelenou vňaťou a po obvode spolu zošite. Môžete to urobiť ručne alebo aj na stroji. Nezabudnite však v hornej časti nechať otvor na vloženie príboru.
  2. Na zošitý základ prilepte pomocou taviacej pištole vlasy, oči, ústa, nos, fúzy atď. Môžete ich tiež prišiť, no v tom prípade to urobte ešte pred zošitím základu, ľahšie sa vám bude pracovať. Po stranách môžete mrkvičkám prišiť aj ruky, ktoré poslúžia na uchytenie servítkov.
  3. Na záver vsuňte do otvoru príbor, do ruky postavičkám vložte servítky a veselé dekorácie na slávnostné stolovanie sú hotové.

 

Rodinka, nech sa páči, k stolu!

Materiál použitý na výrobu rodinky Mrkvičkových kúpite v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo cez  e-shop na www.sevt.sk.