Jarná únava? Zatočte s ňou a premeňte ju na jarnú „úľavu"!

Konečne prichádza jar. Do práce a z práce už nechodíme za tmy a na každom kroku nás neprenasleduje premenlivé a škaredé počasie. Môžeme odložiť bundy a kabáty a pochmúrnu náladu vymeniť za radosť a úsmev na tvári.

Že vám to akosi nejde a namiesto úľavy práve teraz pociťujete jarnú únavu? Poďme s ňou spoločne zatočiť!

Obklopte sa veselými farbami a vzormi

Oblečte do jari nielen seba, ale aj svoj byt, dom, pracovný stôl či kanceláriu. Hneď vám bude lepšie.

S jarným obdobím sú najčastejšie spájané farby zelená a žltá. Zelená je farbou prírody, je vnímaná ako pozitívna, optimistická a upokojujúca. Žltá farba aktivizuje, povzbudzuje a stimuluje. Veselá oranžová zas revitalizuje a ohnivá červená nás zbavuje únavy a nabíja energiou nielen po psychickej stránke, ale vplýva aj na tú fyzickú – zvyšuje pulz, krvný tlak i rýchlosť dýchania a povzbudzuje napríklad aj náš apetít.

Každý má však svoj subjektívny pohľad na vnímanie farieb, a preto tieto všeobecné farebné charakteristiky pre niekoho vôbec nemusia platiť. Dôležité je riadiť sa vlastnými pocitmi a obklopiť sa farbami a predmetmi, ktoré v nás vyvolávajú radosť a pri ktorých sa cítime príjemne.

Kvetinové vzory alebo smiešni fúzatí panáci – majte okolo seba doma aj v práci čokoľvek, čo vám vyčarí úsmev na tvári a spraví dobrú náladu. Je tým správnym pre vás čokoláda? Nech sa páči...

Stretnite sa s priateľmi a veľa sa usmievajte

Vybehnite do kina, sadnite si k šálke čaju či kávy a poklebeťte si pri tom s kamarátkou alebo si urobte s priateľmi spoločné stretnutie či veselú záhradnú párty. Nestačí si len písať správy cez mobil alebo e-mail, osobný kontakt s dobrými kamarátmi vás nabije energiou a pri spoločných rozhovoroch aj zabudnete na stres a starosti.
A verili by ste, že tým sa zároveň zvyšuje aj vaša odolnosť a imunita? Nemáte sa s kým na seba usmievať? Tak si zaobstarajte niečo, čo sa usmeje na vás, kedykoľvek to budete potrebovať.

Vybehnite von do prírody

Prvé jarné lúče, pučiace stromy, spev vtáčikov, to všetko je ako volanie. Zabaľte si do batoha niečo pod zub, fľašu s vodou, pre každý prípad aj pršiplášť, vezmite partnera (i deti) a vyrazte von. Kamkoľvek na turistiku, do lesa alebo sa len tak niekam prejsť. Vezmite si so sebou zberač na odpadky a popri prechádzke urobte niečo užitočné, z čoho budete mať dobrý pocit! Púšťanie šarkanov je síce skôr jesenná záležitosť, no prečo si ju neužiť i v jarnom vetre? Zorganizujte si opekačku so susedmi alebo piknik niekde na lúke. Radi zbierate huby či iné dary prírody? Nožík do batoha a šup von! Už pri samotnej predstave musíte mať lepšiu náladu. Pobytom na slniečku si zároveň dopĺňate aj dôležitý vitamín D, ktorý je tiež významným aktérom v boji proti únave. No a ak sa pri „výletíkovaní“ z toho veľkého jarného nadšenia náhodou zabudnete a vrátite sa domov až za tmy, nezabudnite sa vyzbrojiť a mať pri sebe vhodné doplnky pre vašu ochranu.

Nezabúdajte na pravidelné cvičenie a pohyb

Rýchla chôdza, beh, bicykel, korčule, tanec alebo návšteva fitness centra... je celkom jedno, ktorú z pohybových aktivít si zvolíte, dôležité je každý deň si aspoň na 30 minút zvýšiť tepovú frekvenciu. Hoci aj pri loptových hrách, naháňačke s deťmi či skákaním cez švihadlo. Zlepší sa tak prúdenie krvi aj lymfy, okysličia sa orgány, telo sa ľahšie zbaví škodlivých látok a zaplavia vás endorfíny. A o to predsa ide, nie?

Rozvoňajte si priestor okolo seba

Stačí pár kvapiek osviežujúceho esenciálneho oleja a vaša nálada sa môže celkom zmeniť. Môžete si ich nakvapkať na akýkoľvek hlinený predmet, prívesok či textilnú postavičku, ktorú si zavesíte do auta, v práci alebo kdekoľvek doma. K lepšej nálade prispievajú určite všetky citrusové vône a mimoriadne energizujúco pôsobí svieža kombinácia mäty a pomaranča. Vyskúšajte si ich len tak kvapnúť do dlaní a privoňať! Vrecúško s obľúbenými bylinkami či voňavými kvetmi vo vašej blízkosti. 

Zbavte sa starých a nepotrebných vecí

Aj keď jarné upratovanie znie už ako klišé, má svoj význam. O tom, ako správne upratovať, sú popísané celé štúdie, v ktorých sa vysvetľuje nielen to, ako to robiť tak, aby sa poriadok dal aj dlhodobo udržať, ale aj prečo ten či onen spôsob upratovania nefunguje. Každý na to má vlastný pohľad, no asi sa zhodneme na tom, že by ste sa mali mať okolo seba veci, ktoré vám robia radosť a z ktorých ide pozitívna energia. Ak zbytočne hromadíte to, čo ani nepotrebujete, sami sa tým uberáte o čas i energiu, pretože upratovanie vám trvá oveľa dlhšie a nemá poriadny efekt.

Takto sa to podarí:

Zásada č. 1 - ak ste niečo nepoužili viac ako rok (s výnimkou predmetov sezónneho charakteru, samozrejme), vyhoďte to, iba vám to zbytočne zaberá miesto.

Zásada č. 2 - majte vo veciach systém a poriadok. To, čo využívate denne, majte poruke a pekne potriedené (využite na to rôzne stojany, zásuvky, dózy). To, čo nepoužívate až tak často, uložte do uzatvárateľných škatúľ, aby sa na to neprášilo, alebo jednoducho odložte do skriniek či šuflíkov.

Zásada č. 3 – nehromaďte zbytočnosti. Ak sa zahltíte príliš veľkým množstvom predmetov, budú vám uberať pozornosť. Pokiaľ patríte k typom ľudí, ktorí nedokážu nič vyhodiť a zbierajú ešte aj prázdne rolky od toaletného papiera, skúste tým veciam nájsť využitie tam, kde to má zmysel (odneste ich deťom do školy, škôlky, do detského domova alebo nimi možno pomôžete bezdomovcom...).

Myslite na zelené potraviny a prísun vitamínov

Asi nikomu netreba špeciálne zdôrazňovať, aké je dôležité zabezpečiť si po zime vitamíny, doplniť si živiny a doslova si dobiť baterky novou energiou. Klíčky, jarné bylinky, ovocie, zelenina, smoothie..., toho všetkého si treba dopriať dostatok, ale to je už na iné rozprávanie...

Produkty spomenuté v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v e-shope www.sevt.sk.