Takmer každý druhý človek niečo zbiera. Ak nie teraz, robil to v detstve. Zbierali sme známky, obrúsky, céčka, pokémonov...  Zbierky sú pre svojich majiteľov vášňou a radosťou, vkladajú do nich svoj čas a energiu. A občas aj veľa peňazí. Počuli ste už o ľuďoch, ktorí zbierajú zážitky? Zbieranie zážitkov je niečím výnimočné. A vyskúšať si to môže každý z nás.

Poďme sa spolu pozrieť na päť dôvodov, PREČO zbierať radšej zážitky než veci. A na konci nášho článku nájdete tiež niekoľko tipov, AKO ich zbierať, aby ste sa z nich mohli tešiť aj po rokoch.

Dôvod prvý: SILA ZVYKU sevt-zazitok

Na prvý pohľad sa môžu zdať výhodnejšou investíciou veci. Ak zaplatíme za zážitok, prežijeme ho, vrátime sa a nemáme nič. Naproti tomu ak si kúpime nové auto, budeme ho mať dlhú dobu. Áno, musíme pripustiť, že to znie logicky, no nedá sa všetko merať logikou.

Na veci si totiž rýchlo zvykneme. Každá jedna sa časom opotrebuje či zostarne. A každá sa nakoniec stane len jednou z rady ďalších, ktoré si ešte kúpime. A toto pri zážitkoch nehrozí.  Zážitky nám dávajú skúsenosti. Spomienky, vďaka ktorým sa môžeme aj po dlhom čase smiať, vďaka ktorým môžeme snívať...

Dôvod druhý: PREVERENÉ ČASOM

Hodnota vecí sa časom znižuje. O niekoľko rokov si už asi nebudeme spomínať na kúpu prvého Playstation (najmä ak sme potom mali ešte ďalšie dva), no určite si spomenieme na svoju cestu okolo sveta.  Zážitky sa stávajú súčasťou našej osobnosti. Dokonca aj keď sú zlé, môžu byť na úžitok a zlepšiť nám charakter. Takže často práve z najhorších zážitkov sa neskôr stávajú tie najlepšie príbehy. Minimálne na rozprávanie.

Dôvod tretí: TVORBA SPOJENIA

Zážitky sú niečím, o čo sa môžeme deliť s druhými, čo nás s nimi spája. Ľudia neradi počúvajú o tom, čo vlastnia iní. No milujú počúvať o tom, čo iní zažili. To totiž vytvára putá – keď zistíte, že ste obaja zdolali Mount Everest, pravdepodobne vás to zblíži oveľa viac, než keď zistíte, že ste si kúpili rovnaké hodinky.

Dôvod štvrtý: RADOSŤ VOPRED

Pamätáte si, aké to bolo, keď ste sa rozhodli niečo si kúpiť a nemohli ste to mať hneď? Čakanie na veci je spojené s netrpezlivosťou a agresivitou (Kedy už budem na rade?! Kedy to už dostanem?!). Čakanie na zážitky sa, naopak, spája s očakávaním a radosťou. Ak viete, že o tri mesiace pôjdete na dovolenku, celé tri mesiace sa tešíte a plánujete. Vyvoláva to vo vás šťastie a vzrušenie. Váš život zlepšuje už len vyhliadka na budúci zážitok.

Dôvod piaty: VŠETKO DOBRE DOPADNE

Ak sa zážitok nepodarí podľa plánu? Aj keby na vašej dovolenke celý čas pršalo (a to určite nebude), vždy si môžete povedať: „Áno, boli sme v izbe a hrali stolové hry. Veľa sme sa pri nich nasmiali a ako rodinu nás to spojilo.“ Na zážitkoch sa dá VŽDY nájsť niečo pozitívne. To je ale oveľa ťažšie pri hmotných veciach. Pretože ak sa vám na mobile rozbije displej, asi ťažko si poviete: „Aké skvelé, že funguje aspoň batéria.“

Rady na záver:

Ste pripravení stať sa zberateľmi zážitkov, no chcete, aby vám po nich ostalo aj niečo hmatateľné?

sevt-zazitok (2)Neustále so sebou noste cestovateľský denník (no dobre – blok s perom). Pre zberateľa zážitkov je to úplne nevyhnutná vec. Oceníte ho vo chvíli, keď zablúdite a domorodci sa ponúknu, že vám nakreslia mapu (tá sa neskôr stane hlavnou hviezdou vášho denníka). Alebo si doň zapíšete telefónne číslo príťažlivého cudzinca, narýchlo načarbete recept na miestnu špecialitu alebo medzi stránky vložíte vylisovaný kvet. Jednoducho naplníte ho detailmi svojich dobrodružstiev a úžasnými myšlienkami, ktoré vám pri nich prídu na myseľ. A aby sa z toho nestala drina, ale naozaj vás to tešilo, určite si vyberte blok, ktorý bude pekný, a pero, ktoré bude dobre písať.

Fotografujte. Všetko a všade. Nenechajte sa obmedzovať vlastnou nesmelosťou či zákazom fotenia. Fotky sú o momentoch. A nikdy neviete, kedy nejaký magický moment nastane. Čo ak budete mať práve vtedy schovaný fotoaparát a bude vás to mrzieť po zvyšok života?

Fotky vytlačte a zarámujte. Nenechávajte ich len zavesené na sociálnych sieťach či odložené v počítači. Kúpte si rámiky a vystavte ich v izbe. Budú vám pripomínať krásne miesta a pre rozhovory s návštevami budú nekončiacou inšpiráciou.

Vytvorte si fotoalbumy. V denníku zachytíte množstvo vecí, ktoré majú význam hlavne pre vás. No fotoalbumy budú fascinujúce aj pre všetkých ostatných. Oni budú listovať a vy môžete spomínať. Namiesto uloženia fotiek pod fóliu vyskúšajte staré dobré fotorožky, ktoré fotografiám dodajú naozajstnú zážitkovú atmosféru.

Jednoducho staňte sa zberateľom a naplňte svoj život (a svoje denníky) krásnymi zážitkami. A nezabudnite sa o ne podeliť s priateľmi, pretože napriek všetkej logike radosť sa množí delením.

Aby ste mali do čoho písať nakúpte v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk bloky, diáre či perá.