Vyrobte si originálny peračník

8. mája 2017

Vyrobte si originálny peračník
8. mája 2017 Jana Lauková

Kreslenie je pre deti prirodzené, rozvíja ich kreativitu aj jemnú motoriku rúk. Deti sa takto hravou formou učia vnímať tvary aj farby. A navyše je kreslenie praktické aj pre rodičov –  je totiž veľmi jednoduchým a účinným spôsobom, ako dieťa zabaviť aj tam, kde by malo ticho sedieť. Ako však prenášať so sebou všetky farbičky a bloky, aby to bolo pohodlné a aby ich dieťa nepostrácalo skôr, než nakreslí prvú čiarku? Pripravili sme pre vás tri jednoduché návody na výrobu obalov, ktoré budete mať vždy poruke, nech pôjdete kamkoľvek.

PERAČNÍK Z PLSTI

Tento peračník ponúka priestor nielen ceruzkám, uložiť si doň môžete aj blok na kreslenie. Deti si ho môžu zobrať kdekoľvek so sebou a vždy v ňom nájdu všetko potrebné. Na jeho výrobu budete potrebovať stuhu (šnúrku) a jednu tenšiu a jednu pevnú látku. Najvhodnejšia je plsť, ktorú nemusíte podžehľovať ani obšívať, no použiť môžete napríklad aj staré džínsy.

Na klasický blok formátu A5 vystrihnite z látky obdĺžnik s rozmermi 40 x 25 cm. Ak nemáte dostatočne veľkú látku, môžete ju zošiť z viacerých kúskov, ako sme to urobili aj my. A keďže tento peračník je určený deťom, najlepšie bude, ak použijete látky v rôznych pestrých farbách. Ak chcete blok iného formátu, držte sa zásady, že má byť menší ako polovica vystrihnutej látky.

Z druhej (tenšej) látky vystrihnite pás (my sme zvolili veľkosť 40 x 28 cm), z ktorého vyrobíte vrecká na zasunutie bloku a ceruziek. Látku môžete spevniť podžehlením. Preložte ju po dĺžke na polovicu a prehnutý okraj priložte na spodnú časť obalu tak, ako vidíte na obrázku. Ak budete šiť rovným stehom bez obnitkovania, pridajte na každú stranu 1 cm, ktorý zahnete dovnútra.

Potom si vezmite stuhu dlhú asi 50 – 60 cm a prestrihnite ju na polovicu. Jednu časť vložte medzi preloženú tenšiu látku tak, aby aspoň 1 – 2 cm boli skryté. Zvyšok nechajte voľný a látku aj so stuhou pripevnite špendlíkom o plsť. To isté zopakujte na druhej strane. Následne všetko prešite tesne popri okraji tak, aby sa látky spojili. Napokon vytvorte rovným stehom jednotlivé vrecká.

PERAČNÍK Z LÁTKY

Aj tento peračník je spojený s blokom – v tomto prípade je však prichytený na bloku. Je vhodné použiť ho pri blokoch s pevnými doskami. Na výrobu budete potrebovať pevnejšiu látku (nie však hrubú), a väčší gombík.

  1. Základnú látku vystrihnite podľa veľkosti bloku. K výške pridajte 2 cm a šírku zvoľte podľa toho, aký široký chcete mať peračník. V našom prípade mali dosky zošita výšku 20 cm a peračník šírku 9 cm. Po pridaní 1 cm okrajov na zahnutie sme teda vystrihli pás látky s rozmermi 42 x 11 cm. Ak máte látku, ktorá sa nepára, nemusíte pridávať okraje na zahnutie a taktiež môžete vynechať 2. krok.
  2. Okraje obnitkujte a prežehlite 1 cm od okraja rubovými stranami k sebe.
  3. Látku prehnite lícnymi stranami k sebe a vo vzdialenosti 1 cm od konca voľné okraje zošite. Vznikne vám uzavretý kruh široký 9 cm, ktorý sa bude dať pohodlne natiahnuť na dosky zošita. Zošitie rozžehlite.
  4. Na kruh je potom potrebné našiť vrecko. Z látky opäť vystrihnite obdĺžnik rovnakej šírky ako kruh (9 cm) a výšky 13 cm. Nezabudnite pripočítať okraje na zahnutie (my sme vystrihli obdĺžnik veľkosti 15 x 11 cm). Okraje prehnite rubovými stranami k látke a prežehlite. Vzniknutý obdĺžnik priložte rubovou stranou na lícovú stranu kruhu a popri okraji zošite s kruhom (hornú časť, do ktorej sa budú vsúvať ceruzky, samozrejme, vynechajte).
  5. Potom z pevnejšej látky, napríklad plsti, vystrihnite príklop. Šírku zvoľte o niečo väčšiu, ako je šírka peračníka, a výšku takú, aby príklop prekryl hornú časť, do ktorej sa vsúvajú ceruzky (my sme zvolili rozmery 9,5 x 9,5 cm). Hornú časť príklopu prišite rovným stehom nad otvorenú časť vrecka. Vyšite naň dierku alebo pripevnite šnúrku. Nakoniec už len našite na vrecko gombík.

PERAČNÍK NA POSLEDNÚ CHVÍĽU

Ak ste sa rozhodli vyraziť s farbičkami von na poslednú chvíľu a na predchádzajúce postupy nemáte čas, máme pre vás niečo extra jednoduché a rýchle. Zoberte si plsť (alebo inú pevnú látku, ktorá sa nepára), v pravidelných vzdialenostiach do nej urobte dierky, do ktorých následne pozasúvate ceruzky. Látku potom zrolujte a zaistite napríklad gumičkou na vlasy. Tento typ peračníka síce nie je pripevnený k bloku, no vyťahovanie a opätovné zasúvanie farbičiek rozvíja u detí jemnú motoriku rúk a zároveň hneď zbadáte, ak niektorá z farbičiek chýba.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*