Vejár – váš elegantný ventilátor v kabelke

31. mája 2016

Vejár – váš elegantný ventilátor v kabelke
31. mája 2016 ŠEVT a.s.

Leto nám už nezadržateľne klope na dvere a spolu s ním aj horúčavy. V priestoroch vybavených klimatizáciou sa to bez problémov dá vydržať, ale nie všetci máme takúto vymoženosť. Len veľmi málo umeleckých predmetov kombinuje funkčnosť a dekoratívnosť tak elegantne, ako vejár. Vejáre sa tešia veľkej popularite aj v 21. storočí. Sú štýlovými doplnkami mnohých celebrít aj bežných ľudí.

Asi najznámejšími používateľkami vejárov sú speváčka Christina Aguilera, španielska herečka Oona Chaplin (vnučka slávneho komika Charlieho Chaplina) a veľa ďalších. Výnimkou nie sú ani muži – viete si predstaviť Karla Lagerfelda bez vejára?

Vejár – praktický a zároveň elegantný doplnok na horúce letné dni

vejár

Dnes sa vejáre vyrábajú väčšinou z plastu a obyčajnej látky. Môžete však natrafiť aj na také, ktoré pripomínajú noblesu slávnych predkov, napríklad elegantné vejáre z bambusu a hodvábneho materiálu. Vejáre bývajú ozdobené jemnými kvetinovými motívmi v rôznych farbách. Určite nebudete mať problém nájsť si vejár, ktorý sa hodí k vašim obľúbeným letným outfitom.

Ak by vám predsa len žiaden z nich nepadol do oka, nezúfajte. Aspoň máte priestor odhaliť v sebe dušu umelca a vejár si vlastnoručne vymaľovať podľa vlastných predstáv.

Tak, ako nám počas daždivých jesenných mesiacov nechýba v kabelke dáždnik, v lete by nám nemal chýbať krásny vejár. Poďme spolu objaviť jeho krásu a praktickosť aj v bežnom živote a vkročme do tohto leta s tvárou osvieženou jemným vánkom vejára…

Trochu histórie

  • Prvé vejáre sa objavili už v roku 3000 pred naším letopočtom a existujú tiež záznamy, že starí Gréci, Etruskovia a Rimania ich používali na ochladzovanie a pri ceremóniách.
  • Čínske literárne zdroje spájajú vejáre so starovekými mýtickými bytosťami a historickými osobnosťami.
  • Prvý skladací vejár bol vynájdený v Japonsku.
  • Európania sa inšpirovali vejármi prinesenými z obchodných ciest a čoskoro sa z nich stali drahé hračky pre vyššie vrstvy a symboly spoločenského statusu.
  • Vejáre sa vyrábali z drahých materiálov – slonovina, perleť, korytnačí pancier. Boli vyrezávané a dozdobené zlatom, striebrom a drahými kameňmi. Maľovali ich tí najlepší maliari, ktorí sa združovali do cechov na výrobu vejárov. V stredoveku boli vejáre používané aj ako liturgické objekty – na odháňanie múch od chleba a vína počas obetovania. Vývoj vejárov bol vzájomne ovplyvňovaný všetkými kultúrami, v ktorých sa používali. Mávali rôzne tvary, veľkosti a vyrábali sa z rôznych materiálov.
  • V Európe získali väčšiu popularitu v 17. storočí a veľmi sa rozšírili v 18. storočí – vďaka spusteniu výroby potlačených vejárov, ktoré boli lacnejšie, a preto dostupnejšie pre širšie vrstvy.
  • V 19. storočí sa vejára dotkli impresionisti a začiatkom 20. storočia sa vejáre stali prvkami rôznych štýlov, akými boli art nouveau či art deco. Pre vyššiu vrstvu sa stali hitom vejáre z peria. Obrovské vejáre z pštrosích pier diskrétne zahaľovali hviezdy z Moulin Rouge. (Zdroj: https://www.thefanmuseum.org.uk/fan-history )

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*