Pomalujte tenisky a tašku ľudovými vzormi

8. februára 2019

Pomalujte tenisky a tašku ľudovými vzormi
8. februára 2019 Veronika Heckova

S ľudovými motívmi sa v posledných rokoch roztrhlo vrece. Sú takmer všade, sú krásne, farebné a naše, slovenské. Ľahko sa do nich zamilujete. Pôvodne sa ľudové vzory vyšívali, ale existuje aj rýchlejší spôsob, ako ich vytvoriť – maľovanie. Dnes vás to naučíme. Spoločne nimi ozdobíme plátennú tašku a  detské tenisky.

Prečo maľovať na textil fixkami?

Práca so štetcami totiž nevonia každému. Potrebujete misku na vodu, štetce, handričky a chce to cvik. Oveľa jednoduchšie je tvorenie s fixkami. Stačí vám balenie troch-štyroch farieb a môžete sa realizovať. Fixky na textil Carioca sa dobre vpíjajú do látky a po zažehlení odolajú praniu až do 60°C.

Čo potrebujete na maľovanie?

V prvom rade zadovážte niečo, čo pomaľujete. Môže to byť tričko, obrus, plátenná taška s dlhými ušami alebo tenisky. Materiál by mal mať väčší podiel bavlny, pretože práve na bavlnu farby najlepšie priľnú. Okrem vecí na pomaľovanie si pripravte:

Na maľovanie sa vám ešte zíde vhodná inšpirácia. Môžete ju nájsť na internete, v časopisoch alebo sa popozerajte po ľudových krojoch pochádzajúcich z regiónu, v ktorom žijete. My sme sa inšpirovali kolekciou papierových produktov s ľudovým motívom. Majú jednoduchý dizajn, ktorý sa dá dobre nakresliť a príjemné modré odtiene.

Ako na maľovanie tenisiek?

Najdôležitejšie sú tenisky. Mali by byť čisté a bez šnúrok. Ideálne si kúpte nové, biele plátenky. Ak budete maľovať na tenisky, ktoré už máte doma, odporúčame ich pred maľovaním vyprať.

Samotný motív si najskôr predkreslite ceruzkou. Stačia úplne jemné línie. Potom začnite obrysy vyfarbovať. Naše tenisky boli zmesou umelých vlákien a bavlny a preto sa farby viac rozpíjali. V tomto prípade bolo potrebné postupovať opatrne a fixkou netlačiť. Jemné línie sa nám robili ľahšie a boli úhľadnejšie, ak sme ich vybodkovali.

Na záver môžete pomaľovať aj šnúrky, prípadne ich nahraďte farebne zladenou saténovou stužkou. Tenisky tak budú pôsobiť pohodlne a zároveň elegantne.

Sevt Ludovy Moti (4)

Maľovanie na plátennú tašku

Na tašku z plátna sa nám maľovalo už oveľa ľahšie ako na tenisky. V prvom rade preto, že je väčšia a veľké ornamenty sa jednoduchšie vyfarbujú. Okrem toho sa fixky na plátne vôbec nerozpíjali a práca išla od ruky.

Výhodou väčšej plochy je aj to, že si na ňu môžete preniesť vzor pomocou papiera, ktorý bez problémov obkreslíte na látku.

Na biely papier  si čiernou fixkou nakreslite motív. Papier potom vložte dovnútra tašky a vzor z neho postupne prenášajte na plátno.Sevt Ludovy Moti (6)

Kresba bude pod látkou presvitať a vy môžete maľovať priamo na textil.
Okrem maľovania sa dá taška ozdobiť aj prišívaním stúh alebo nalepením kamienkov. Na tú našu sme prišili na horný okraj širšiu modro-bielu stuhu. Takto sa dajú dekorovať  aj uši.

Sevt Ludovy Moti Titulka
Do hotovej tašky pobaľte všetko, čo potrebujete. Obal na doklady, peňaženku, diár – ideálne v podobnom ľudovom dizajne a môžete ísť do sveta. Taška bude vašou kamarátkou na nákupoch, ale urobí vám radosť aj počas letných festivalov. Sevt Ludovy Moti Titulka (2)
Zapáčilo sa vám maľovanie na textil? Ďalšie inšpirácie nájdete v blogu o maľovaných vankúšoch a tričkách.

Ak radi tvoríte, sledujte náš InstagramFacebook, kde publikujeme každý týždeň nové kreatívne tipy a postupy. Príjemné tvorenie a tešíme sa na vaše výtvory.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*