Písanie denníka. Znie to ako z dievčenského románu zasadeného do minulého storočia. Ak ste to aj kedysi robili, dnes to už zrejme považujete za detinské. Tento názor ale nemá opodstatnenie. Je veľa dôvodov, prečo si denník písať aj v dospelosti.

Psychohygiena

Vyrozprávate sa. A nemusíte „kradnúť“ čas najlepšej kamarátke či platiť si psychológa. Papier znesie všetko. Či ste sa už po dvadsiatykrát za pol roka rozišli s tým istým partnerom (vždy, samozrejme, už naposledy), šéf vás vytočil do biela, alebo vám starostlivá mama píli uši otázkami o svadbe a deťoch. Zaznamenávanie vnútorných pocitov má očisťujúce účinky a vyplavuje endorfíny podobne ako cvičenie. Hovorí sa, že zdieľanie pocitov násobí radosť a delí bolesť. Nie je to len rozprávka starých materí. Psychológovia zastávajú tento názor dodnes, písanie denníka je hádam najčastejšie odporúčaná terapia. Ak máte poznačené, ako ste sa tešili na prvé rande so životným partnerom a celý váš proces zamilovávania, môžete sa k týmto krásnym spomienkam vrátiť v horších časoch, keď vám počas hádky začnú behať po rozume slová ako koniec či rozvod.

Lepšie spoznáte seba samého

Ak si budete denník písať často (nemusí to byť nutne každý deň) a neskôr sa budete vracať k jeho čítaniu, zistíte o sebe veľa vecí. Človek sa postupom času mení a vyvíja, upravuje svoje názory aj postoje. Možno vás prekvapí, čo všetko vás kedysi vedelo nahnevať, ako odlišne sa dnes pozeráte na rôzne situácie, ako inak vyhodnocujete a reagujete. Toto vedomie vám v stresových situáciách pomôže zdvihnúť sebavedomie a problémy budete zvládať s väčším pokojom. Naučíte sa veriť, že to, čo vám dnes príde neprekonateľné, budete onedlho vidieť len ako malé zaváhanie.

Uchováte si spomienky sevt_dennik

Možno ešte lepšie ako fotografie. Ak si zapíšete, ako ste si z pôrodnice priniesli prvorodené dieťatko a všetky tie emócie a hormóny, ktoré s vami mávali, radi sa k nim budete vracať najmä v čase potomkovej puberty. Keď si pripomeniete, koľko lásky a hrdosti vo vás bolo, keď zvládol prvý krôčik, ľahšie sa prenesiete cez jeho drzé myknutie plecom a zabuchnutie dverí. Vaša svadba či stužková a promócie prvorodeného syna. A kým sa dostanete po jeho svadbu, iste budete mať množstvo spomienok z puberty, ktorými ho budete strápňovať pred vyvolenou, a jeho nastávajúcu strašiť génmi a predstavou vlastných detí.

Schránka nápadov

Nezriedka sa stáva, že človek dostane nejaký nápad v nevhodnej situácii. Vymysleli ste spôsob, ako rozbehnúť marketing svojej budúcej firmy v čase, keď z výplaty ledva stíhate platiť účty a úver vám nedajú ani na televízor, nieto ešte na podnikanie? Ak si ho zapíšete, neujde vám. A môžete ho znovuobjaviť v čase, keď budete hľadať riešenia a príde vám naozaj vhod. Alebo naň narazíte náhodne pri čítaní a uvedomíte si, že dnes vám už banka peniaze dá a že TERAZ je ten správny čas.

Zoznam

Akýkoľvek – kníh, čo chcete prečítať, kíl, ktoré chcete zhodiť, alebo životných cieľov a zážitkov, ktoré ste si naplánovali. Je príjemné si občas pripomenúť, čo všetko ste už dokázali a stihli a na čom ešte musíte popracovať. Je veľa možností, ako písať denník. Pomôcť vám môže napríklad Word či rôzne aplikácie. Elektronický denník si môžete zálohovať, čo ale zvyšuje šancu, že ho niekto objaví a skopíruje. Klasický papierový zošit s vlastným rukopisom, kresbami, nalepenými výstrižkami a fotografiami je však práve to, čo robí denník denníkom. Malý kúsok duše, spomienok a úprimnosti skrytý medzi starými posteľnými obliečkami v najvrchnejšej polici.

Aby ste si mohli začať písať denník, je dôležité si zabezpečiť niečo na písanie a denník, do ktorého si budete písať. Nakúpiť môžete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.