Krásny zošit – vždy pripravený na použitie a uchovanie spomienok

10. apríla 2017

Krásny zošit – vždy pripravený na použitie a uchovanie spomienok
10. apríla 2017 Veronika Heckova

Stáva sa vám niekedy, že závidíte svojim deťom zošity s obalmi najrôznejších farieb, motívov a vyhotovení? Videli ste v papiernictve dokonalý zošit v koženej väzbe, ale ani za svet neviete sama sebe odôvodniť, prečo by ste si ho mali kúpiť? Možno ho naozaj potrebujete. Aj v dnešnej dobe sú veci, pre ktoré je zošit praktickejšie riešenie ako obrazovka. A najmä vlastnoručné písanie má svoje zvláštne čaro. Pocit pri ťahaní pera po papieri je akýsi skutočnejší. Oveľa krajšie a intenzívnejšie prežívaný. O čítaní ani nehovoriac. Akosi viac veríte tomu, čo čítate. Lepšie si to pamätáte, ľahšie opäť prežívate a vôbec všetko sa vám zdá skutočné.

Denník Sevt Bloky

To, že písanie denníka je výborná psychohygiena, už iste nikto nerozporuje. Zapisovanie myšlienok v pokoji, bez svietiacej obrazovky je skutočným relaxom. Skúste začať viesť denník aj svojim malým deťom. Zaznačiť ich prvé kroky a prvý zúbok, to je samozrejmosť. Ale poznačte si aj tie milé logické úvahy a závery, otázky a spôsoby správania, ktorými vás drobec začne zasypávať takmer od svojich prvých slov. Každý deň strávený s týmito malými stvoreniami je jedinečný, ale v kolotoči povinností sa na ne ľahko zabúda. Kúpte si zošit určený len na tento účel a zapisujte spolu s dieťatkom. Raz sa stane dokonalým darčekom k dôležitému životnému kroku, či už to budú promócie, alebo svadba. Váš potomok si bude zaručene pamätať kvety či sloníky na obale, vaše objatia pri písaní a iste sa nájdu aj nejaké fľaky od varenej mrkvy či brokolice, keď ste sa pokúšali zoznámiť ho s týmito zdravými jedlami. Spoločné čítanie privolá späť tie chvíle, keď sa vás vydesené malé očká opýtali, či ste alergická na zlato, lebo aj jemu hovoríte „zlatko“. Alebo sa vás len tak medzi rečou spýtali: „Mami, a ja som čo? Myslím, či som gentleman alebo len taký niktoš…“

Recepty

Určite ste už niekedy varili rýchlu večeru podľa receptov z internetu. Niektorými ste si u členov rodiny veľmi nešplhli, iné prešli bez akéhokoľvek komentára. A raz za čas sa nájde taký, ktorý zožne obrovský úspech. Konečne. Ale keď sa o niekoľko týždňov neskôr rozhodnete jedlo uvariť znova, zistíte, že recept ani za svet nemôžete nájsť. Síce si pamätáte názov aj stránku, ale sú na nej aspoň tri viac-menej rovnaké. A ako naschvál určite netrafíte ten správny.

Pamätáte si z detstva obľúbené jedlá, ktoré vie variť iba vaša mama či babka? Tie určite na webe nenájdete. A zapisovanie na lístočky, ktoré si niekam pekne odložíte a zaiste ich nestratíte, ešte nikdy nefungovalo. Mať všetko v jednom zošite, kde vždy nájdete to, čo hľadáte, je oveľa praktickejšie. Napríklad aj preto, že si môžete poznačiť, čo ste v recepte pozmenili podľa vlastných chutí.

Možno najpraktickejším riešením je karisblok, ktorý si viete porozdeľovať záložkami a zápisky ukladať podľa abecedy. Ale svoje čaro má aj zošit s pevnou väzbou. Pamätáte si, ako v ňom mama vždy pred Vianocami listovala a hľadala tie správne recepty? Ak vám taký zošit po mamine či babke ostal, iste patrí k tým najsilnejším a najkrajším spomienkam. A určite by ho raz ocenili aj vaše deti.

Nápady

Toto iste robí každý kreatívec, tak prečo nie aj vy? Keď dostanete dobrý nápad, rýchlo vytiahnite z kabelky malý zošit a poznačte si ho. Možno to bude riešenie vášho pracovného problému a možno inšpirácia na veľkonočnú výzdobu či výrobu karnevalovej masky pre škôlkara. A možno elegantné riešenie problému, ktorý vôbec nemáte, ale čo ak raz?

Plánovač

Klasický diár je veľmi dobrý pomocník. Pomôže vám nezabudnúť na termín u kaderníčky či zubára, na šéfove narodeniny alebo rodičovské združenie. Niekedy však máte len zoznam vecí, ktoré musíte urobiť, a podstatné je na nič nezabudnúť, pričom na poradí nezáleží. Napríklad plánovanie svadby. Je jedno, či si vyberiete najprv kvety alebo tortu, no oboje musíte stihnúť včas. A potom ešte milión iných vecí, ktoré si rozhodne treba poznačiť, inak na ne v tom zhone zabudnete. Vybrať šaty, obrúčky a kvety vám napadne hneď. Ale viete určite, že si spomeniete aj na také detaily, ako manžetové gombíky pre ženícha, náhradné silonky pre nevestu a dostatok hotovosti pre personál reštaurácie? A podobne je to aj s rodinnou oslavou, plánovaním dovolenky či narodeninovej párty.

Kresby Sevt Bloky (2)

Máte talent na kreslenie? Či už je to vaša práca alebo koníček, mať všetky kresby pokope je praktické. Ak kreslíte v autobuse cestou do školy, v čakárni u zubára alebo jednoducho v každej voľnej chvíli, mať na to určený zošit sa oplatí. Nielenže si vždy viete nájsť svoju tvorbu, ale môžete sa k nej vracať. Ak z nudy načrtnete skicu, ale zavolajú vás povinnosti, asi sa k dokončeniu už nevrátite. Alebo ak sa vám nedarí a začnete kresliť radšej nový obrázok… Po čase, keď si budete listovať v zošite, natrafíte na niekoľko nedokončených či nevydarených dielok. A možno dostanete chuť ich dokresliť, opraviť či pozmeniť. Alebo ak navrhujete odevy, nábytok či technické riešenia – nie všetky návrhy sa podaria na prvý pokus, niektoré sú úplný nezmysel. Možno vám to neskôr pomôže spomenúť si, ako to nešlo,a nájsť funkčnejší variant.

Jednoducho všetko

Založte si „zošit života“. Zapíšte si doň všetko, čo vás akokoľvek obohatilo, ale aj ochudobnilo. Myšlienky a úvahy o svete či budúcnosti. Pekný citát alebo vtip, ktorý ste počuli. Alebo susedkinu príhodu, ktorú vám porozprávala pri víne. Zošit nie je len papierik, ktorý sa vám len tak ľahko zapatroší. Zošit bude s vami stále – v aute, autobuse, v čakárni u lekára, na káve s kamarátkou… Vždy pripravený na použitie a uchovanie spomienok.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*