Dlhé zimné večery

22. decembra 2016

Dlhé zimné večery
22. decembra 2016 Veronika Heckova

Zimná depresia je pojem, ktorý už dávno nie je neznámy. Nedostatok slnka cez deň a skoré stmievanie má na ľudskú psychiku dokázateľne negatívny vplyv. December sa ešte celkom dobre zvláda vďaka Vianociam – pečenie, zdobenie stromčekov a príbytkov, ulice prežiarené romantickými svetlami, stres pri zháňaní posledných darčekov. Vďaka tomu všetkému nám rýchlejšie ubieha čas a naša myseľ je stále zamestnaná. Často až tak, že si po Vianociach vydýchneme so slovami: „Chvalabohu, že už je po“. Ešte silvestrovská zábava a je tu január – hádam najmenej obľúbený mesiac v roku. Dlhý, tmavý, studený a nezaujímavý. Asi väčšina z nás sa zhodne na tom, že hneď po Vianociach by mala nasledovať jar. Ale tak to, bohužiaľ, nie je. Ako si teda spríjemniť dlhé zimné večery?

V prvom rade si urobte doma toľko svetla, koľko sa len dá. Rozsvieťte všetky lustre a lampy – minimálne v miestnosti, v ktorej sa všetci najviac pohybujete. Kúpte si arómu – v obchodoch sa dajú zohnať sviečky s vôňami od výmyslu sveta – vanilka, čokoláda, klinčeky… Zaobstarajte si jednoducho čokoľvek, po čom vám srdce (i nos) piští.

Ako protiútok na zimnú depresiu odborníci radia pohyb, dopĺňanie vitamínov, najmä vitamínu D, a  optimalizáciu denného režimu tak, aby ste mali čo najviac slnečného svetla. Už ste sa prihlásili na zumbu, chodievate na ňu pešo ešte pred západom slnka a v kuchyni vám hneď vedľa kávovaru stojí plastová nádobka s veľkým písmenom D, z ktorej pravidelne ubúda obsah? Možno už nemáte depresiu, len sa nudíte. Vonku je zima a tma, na kávu s kamarátkami sa vám nechce. V televízii dávajú priamy prenos takého športu, ktorému zima nevadí, optimálne box.

Unudené deti vám behajú po byte, až máte pocit, že sa o chvíľu hádam zavesia na luster. Chcelo by to nápad.

  1. Naučte ich skladať origami. Pri snahe zabaviť deti doma vždy pomôže vykúpiť papiernictvo. Porozkladajte na stôl farebné papiere a skúste skladať. Čiapku a lodičku zvládne asi každý, ale čo tak labuť, krava či žirafa?
  1. Kreatívne súpravy na vystrihovanie. Nechajte svojho potomka, nech pomocou nožníc prejaví svoje schopnosti módneho návrhára a prezlečie myške Minnie šaty i ladiacu mašľu. Alebo si spolu postavte kráľovskú loď či nejakú príšerku.
  1. Stolové hry. Šach je považovaný za kráľovskú hru. Fantasticky rozvíja logické myslenie a taktiku. Naučte dieťa pravidlá, iste zaberie dosť času, kým sa v nich zorientuje. A ktovie, možno nepotrvá dlho a vy budete fascinovane hľadieť na šach-mat, ktorý dostanete od žiaka prvého stupňa základnej školy. Vtedy radšej zvoľte niečo iné, napríklad čierneho Petra či žolíka. Akákoľvek stolová hra je spoločenskou zábavou, ktorú raz za čas ocenia aj deti zvyknuté na počítač.
  1. Pečte a varte. Kto povedal, že dobroty môžete vyrábať iba do Vianoc? Vymyslite si koláč alebo večeru, pri ktorej vám deti budú môcť pomáhať. Tie najmenšie zvládnu miešanie a vykrajovanie, väčšie už aj očistia zeleninu či nakorenia mäso. A určite na to budete mať viac času, trpezlivosti aj tolerancie ako v predvianočnom zhone.

Keď deti konečne uložíte spať, ostane vám ešte nejaký čas pre seba – na oddych, relax či hobby.

Zrejme už nejaký koníček máte. Ak nie, nájdite si.sevt_zimny_vecer

  1. Antistresové maľovanky pre dospelých. Hlúposť? Vyskúšajte ich. Za posledný rok sa tento nový trend takmer okamžite dostal na popredné priečky v predajnosti a je na to aj dôvod – skutočne fungujú! Vymaľovávaním sa v mozgu aktivuje oblasť kreativity. Úplne iná než tá, ktorú cez deň používame na organizáciu a riešenie úloh. Sústredením sa na farby a tvary vytlačíme z hlavy iné myšlienky a problémy. Prečistíme si mozog, odstránime napätie.
  1. Čítajte. Nie však odborné knihy a už vôbec nie noviny. Beletriu. Alebo aj literatúru faktu, ale nie zo svojho pracovného odboru. Jednoducho niečo oddychové. Kedy naposledy ste mali čas prečítať si dobrú knihu? Minulú zimu? Tak hurá, už je tu zas! Americkí vedci dokázali, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú knihy, žijú v priemere o dva roky dlhšie.
  1. Pozrite si dobrý film. Či pod týmto slovným spojením rozumiete romantiku alebo horor, nie je podstatné. Jednoducho si pustite film a užite si ho bez odbiehania k hrncom či domácim úlohám svojho dieťaťa. Uvarte si kakao alebo nalejte pohár vína. A skúste k sebe pod deku pozvať aj partnera, večer v objatí bude ešte príjemnejší.
  1. Vyšívajte, šite, maľujte, skladajte modely lietadiel. Robte čokoľvek, čo ste radi robievali kedysi, no neskôr vám na to popri práci a deťoch nezostával čas. V januári ten čas je. Možno má nakoniec aj tento mesiac nejaké svoje čaro.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*