Žijeme v rýchlej a zároveň zaujímavej dobe. To má na svedomí masívny vzostup technológií vo všetkých aspektoch života. Technologická revolúcia sa vo veľkej miere dotkla našich povolaní a vôbec systému, akým sa organizujeme a pracujeme. Zatiaľ čo množstvo informácií sa dá spracovávať a organizovať na počítači a v rôznych aplikáciách, osobná produktivita sa často viaže na pero a papier.

Rôzne úlohy a kalendáre tak bývajú rozhodené cez smartfón, počítač, post-ity, „to-do“ listy, v osobných diároch a zošitoch na poznámky. Toto všetko ešte rozdeľme na osobný život, pracovné povinnosti, rodinné záležitosti či osobné ciele a produktivitu.

Niet divu, že má človek niekedy pocit chaosu a celému systému chýba kontrola.

Mať veci pod kontrolou

Dobrou správou je, že máme k dispozícii zaujímavý a jednoduchý systém. Volá sa bullet journal a založil ho Carrol Ryder. Je určený pre tých, ktorí si radi robia zoznamy, píšu poznámky, pre milovníkov malých lístočkov, pre tých, ktorí si splnené úlohy radi odškrtávajú. A nesmieme zabudnúť ani na tých, ktorí pri tom všetkom radi doodlujú.

Vďaka bullet journalu si môžete zaznamenávať svoju minulosť, organizovať prítomnosť a plánovať budúcnosť.

Systém je flexibilný a každý si ho môže nastaviť podľa vlastných potrieb a preferencií. Všetko, čo potrebujete, je čistý zošit a pero.

Ako na to?

 V nasledujúcej časti si krok po kroku popíšeme jednotlivé časti a princípy bullet journalu.

Krok 1: index

Prvé stránky notesu budú patriť indexu, teda obsahu prvkov. Vyhraďte si naň aspoň 4 strany. Každú časť, ktorú budete pridávať do notesu, pridajte aj do indexu.

Krok 2: budúce plány

Ďalšie 4 stránky (rozdelené napr. podľa mesiacov) sú vyhradené na záznam budúcich udalostí . Je to v podstate analógový kalendár. Môžete si sem zapísať všetky úlohy, ktorými sa v blízkej dobe chcete zaoberať. Každý mesiac sa sem vracajte, aby ste si nezabudli poznačiť udalosti z ďalšej časti – mesačného prehľadu.

Krok 3: mesačný prehľad

Túto stranu si rozdeľte na dve polovice. Naľavo uveďte číslo a iniciálky každého dňa v mesiaci. Strana s kalendárom slúži na záznam udalostí, zatiaľ čo pravá strana je určená na úlohy, ktoré chcete zvládnuť v daný mesiac alebo ktoré ste minulý mesiac nestihli (prenášate si ich).

Extra tip: Špeciálne momenty, na ktoré nesmiete zabudnúť, si takisto zaznamenávajte na stránku s kalendárom (napríklad aj inou farbou).

Krok 4: denné záznamy

Ako nadpis používajte deň a dátum. Sem sa zapisujú rôzne úlohy, udalosti a poznámky. Je to niečo ako denný „to-do“ list s tým rozdielom, že každý typ záznamu má svoju vlastnú jedinečnú značku – viď. legenda, obrázok č.5.

  • Zbierky: formát, ktorý tvoria súvisiace poznámky a myšlienky. Zvyčajne ide o konkrétnu tému, ktorej sa potrebujete venovať dlhšie. Zapísané stránky očíslujte a zapíšte do indexu.
  • Odrážky a značky: rýchly znakový systém. Uľahčujú orientáciu, organizujú to, čo zapisujete pomocou rôznych odrážok. Vďaka nim viete rýchlo pochopiť kontext.
  • Prenášanie: Nie vždy sme produktívni podľa svojich predstáv. Vždy, keď si vytvárate nový mesačný zoznam, vráťte sa k tým predošlým a skontrolujte, čo ste stihli vybaviť a čo nie. Tento zvyk zabezpečí kontinuitu a predchádza zabúdaniu. Je možné, že veci medzičasom stratili prioritu – vtedy sa môžu vyškrtnúť. Tie udalosti a povinnosti, ktoré sú stále aktuálne a relevantné, pridajte do nového mesačného prehľadu.

Na prvý pohľad sa tento systém môže zdať zložitejší. Pravda je však taká, že len čo ho otestujete a vytrváte niekoľko dní, celé vám to začne dávať zmysel. A čo je najlepšie, bullet journal zvyšuje produktivitu. Používajú ho milióny ľudí z celého sveta. Niektorí ho vďaka svojmu umeleckému cíteniu preniesli na nový level. Aj vy môžete svoje každodenné poznámky premeniť na umelecké dielo. Kreativite sa medze nekladú…

Systém môžete najprv testovať v obyčajnom zošite, no pekný notes s kvalitným papierom prinesie ešte viac inšpirácií a potešenia. Pri zapisovaní nezabudnite siahnuť po farebných fixkách alebo gélových perách.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.