Zafarbené lístie na stromoch a ranné mrazy sú predzvesťou blížiaceho sa novembra. Práve prvý novembrový deň patrí Sviatku všetkých svätých. V tento deň mnohí ľudia cestujú aj do vzdialených miest, aby vzdali úctu svojim blízkym, ktorí tu už nie sú. Je to sviatok, keď si spoločne so svojimi rodinami pripomíname zosnulých a prejavujeme úctu ich pamiatke.

Jednou z tradícií, ako vzdať úctu zosnulým, je položenie venca na miesto ich posledného odpočinku. Vence však nemusia pochádzať iba z obchodov. Jeseň ponúka množstvo materiálu, z ktorého si môžete vytvoriť vlastné. Okrem toho, že manuálna práca bude relaxom pre vašu dušu, budete mať aj čas v tichosti si zaspomínať na tých, pre ktorých tieto vence vyrábate.

Na začiatok by ste sa mali teplo obliecť a vybrať sa na prechádzku do prírody. Pozorne sa rozhliadnite okolo seba – šišky, šípky, konáre, gaštany alebo mach, to všetko je materiál, ktorý budete potrebovať.

Venček z machu

Na výrobu budete potrebovať: machový veniec, špagát, nožnice, drevené srdiečko (dá sa kúpiť v kvetinárstve), textilný list (rovnako ho nájdete v kvetinárstve), tavnú pištoľ, šípky, šišky, rôzne farebné bobuľky, ktoré nájdete v prírode

Sevt Vence1

Postup:

 1. Aranžovať začnite od najväčších predmetov, ktoré chcete na veniec prilepiť. Najskôr tavnou pištoľou nalepte list, šišky alebo prírodný kvet.
 2. Postupne pridávajte menšie predmety. Doplňte šípky a bobuľky.
 3. Zo špagáta urobte mašličku a konce skráťte.
 4. Nakoniec nalepte drevené srdiečko a naň pripravenú mašličku zo špagáta.

Netradičný veniec z dreva

Na výrobu budete potrebovať: dve úzke a rovné drevené polienka, tavnú pištoľ, bezfarebný lak v spreji (alebo lak na drevo), dekoratívny špagát, šišky, žalude, farebné bobule, šípky, rôzne jesenné predmety na aranžovanie (textilné listy, drevené srdiečko, polystyrénové bobuľky – všetko nájdete v kvetinárstve)

Sevt Vence5

Postup:

 1. Drevo poriadne poutierajte handrou, aby nebolo zaprášené alebo špinavé. Potom ho prestriekajte bezfarebným lakom, ktorý mu dodá lesk a zabráni jeho znehodnoteniu v prípade dažďa. Prelakovať môžete aj srdiečko a šišky.
 2. Na drevo postupne prilepte všetky dekorácie. Rovnako ako pri prvom venci postupujte od najväčších predmetov po tie najmenšie.
 3. Ako posledné nalepte drevené srdiečko s mašľou z ozdobného špagátu

Veniec zo šišiek

Na výrobu budete potrebovať: väčšie množstvo šišiek, tavnú pištoľ, bezfarebný lak v spreji, šípky, gaštany, farebné bobuľky a ďalšie drobnosti na aranžovanie (textilné listy, korkové kvety, malé polystyrénové jabĺčka, ktoré kúpite vo väčšine kvetinárstiev)

Sevt Vence10

Postup:

 1. Pripravte si šišky a prestriekajte ich bezfarebným lakom. Približne po desiatich minútach zaschnú a môžete s nimi začať pracovať. K úplnému vytvrdeniu farby však dôjde až po 24 hodinách.
 2. Najskôr vytvorte vnútornú časť venca. Potrebné množstvo šišiek poukladajte do kruhu a pomocou tavnej pištole ich postupne zlepujte dokopy. Jednotlivé lupene šišiek sa snažte zapájať do seba ako lego – veniec tak bude pevnejší.
 3. Potom vyrobte vonkajšiu časť. Šišky lepte obrátene, tak, ako vidíte na obrázku.
 4. Keď máte veniec hotový, je vhodné ho ešte raz prelakovať a nechať dobre zaschnúť.
 5. Nakoniec prilepte pripravené dekorácie. Postup je rovnaký ako pri predchádzajúcich vencoch – začnite od najväčších dekorácií.
 6. Postupne sa snažte vyplniť priestor. Striedajte farby, aby vznikol kontrast. Lepte malé predmety vedľa veľkých. Takto vznikne aranžmán, ktorý bude lahodiť ľudskému oku.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.