Jednoduché jesenné doplnky z filcu

Skrášlite si svoju domácnosť ozdôbkami, ktorých výroba nie je vôbec časovo ani finančne náročná a zvládnu ju aj deti.

Mini tekvičky

Tekvica je už akýmsi symbolom jesene. Ak ju nemáte vo svojej záhradke a ani vás neláka predstava, ako sa s ňou naťahujete, kým si ju prinesiete domov z obchodu, malé milé tekvičky si môžete hravo vyrobiť aj doma.

Čo budete potrebovať: filc – oranžový na tekvicu, zelený na listy, ženilkové drôtiky, polystyrénové gule, drevenú špajdľu, nožnice, nôž, lepidlo

 

Postup:

  1. Pripravte si potrebný materiál.

  2. Z oranžového filcu vystrihnite kruhy, zo zeleného tvary pripomínajúce tekvicové listy. Ženilkové drôtiky natočte na špajdľu, čím získajú požadovaný tvar s pokrúteným efektom. Z polystyrénových gúľ odrežte spodnú časť (tekvičky budú lepšie stáť, ak budú mať rovnú základňu).

  3. Polystyrénovú guľu položte do stredu oranžového filcového kruhu a postupne ju filcom obaľte a ten popriliepajte.

  4. Na vrch tekvičiek prilepte zelené filcové listy a previažte ich pripraveným pokrúteným ženilkovým drôtikom.

Tekvičky sú hotové a môžu poslúžiť ako súčasť jesenného prestierania alebo akejkoľvek jesennej dekorácie.

Múdra sova

Nielen gaštany či tekvice, ale v podstate akékoľvek prírodné materiály sa veľmi pekne vynímajú v jesenných aranžmánoch alebo len tak voľne položené na okennej parapete. Vďačnou „surovinou“ na tvorenie sú napríklad aj také šišky zo stromov. Ak práve nemáte náladu vyrobiť z nich niečo rozmernejšie, stačí ich len jednoduchým spôsobom dozdobiť a vzniknúť môže napríklad takáto milá okatá dekorácia do detskej izby.

Čo budete potrebovať: filc – biely, tmavohnedý, svetlohnedý, oranžový, pohyblivé dekoračné oči, šišku zo stromu, nožnice, lepidlo

 

Postup: 

  1. Z filcu si vystrihnite tvary, ktoré budú predstavovať jednotlivé časti tela sovy: z tmavohnedého štvorec na čiapku, zo svetlohnedého dve slzičky na krídla, z oranžového dva dieliky na nohy a kosoštvorec na zobák a z bieleho dva kruhy na oči.

  2. Vystrihnuté tvary postupne prilepte na šišku.

A sovička je hotová!

Podložka pod šálku

Celkom jednoduchý a veľmi efektný doplnok, ktorý vám doma príjemne dotvorí jesennú atmosféru a oživí vaše stolovanie.

Čo budete potrebovať: hrubší filc viacerých farieb, ihlu a niť, nožnice, tvrdý papier, ceruzku

Postup:

  1. Urobte si z tvrdého papiera šablónu listu. Akopomôcka vám môže poslúžiť list zo stromu, ktorý si obkreslíte na papier. Potrebovať budete minimálne jeden základný list a ďalší, ktorý bude o niekoľko milimetrov menší.

  2. Šablónu priložte na filc a po obvode vystrihnite. Tí šikovnejší (a odvážnejší) môžu strihať bez šablóny, priamo okolo prírodného listu. Menší list vystrihnite z filcu inej farby.

  3. Obe vystrihnuté časti k sebe priložte a prišite jednoduchým alebo ozdobným stehom.

  4. Tretiu vrstvu môžete vytvoriť z polovičných filcových listov kontrastnej farby, ale aj nemusíte. Môžete napríklad farebnou nitkou vyšiť do strednej časti listov čiary, ktoré budú naznačovať žilky prírodných listov. Efekty a finálne dozdobenie je už, samozrejme, na vašej šikovnosti a fantázii.

A už si len vychutnajte príjemné jesenné chvíľky pri čaji, káve či inom lahodnom nápoji.

Materiál na výrobu dekorácií kúpite v predajniach ŠEVT papiernictvo a online na www.sevt.sk