7 tipov, ako pripraviť dieťa na prvý deň v škôlke

Čaká vás a vaše dieťatko tento rok veľké septembrové dobrodružstvo – nástup do škôlky? Ako sa na túto udalosť pripraviť tak, aby ste to vy aj váš drobec prežili s čo najmenšou ujmou? Prinášame vám niekoľko tipov.

1. Pripravujte sa na „neostro“

Pred prvým veľkým dňom opakovane absolvujte niekoľko generálok. Naučte dieťatko tráviť čas bez vašej prítomnosti. Práve vďaka niekoľkohodinovému odlúčeniu, ktoré dieťa strávi so starými rodičmi, kamarátkou či opatrovateľkou, zistíte, do akej miery je na nástup do škôlky pripravené. Ak lúčenie sprevádza neutíchajúci plač a váš drobec sa od vás nie a nie odtrhnúť,  je to signál, že ešte na to pripravený nie je. Ak prvý pokus nevyjde, nenúťte ho do toho, aby ste mu zbytočne nespôsobili traumu. Skúšku zopakujte po nejakom čase, novú situáciu začne postupne zvládať ľahšie.

2. Nastavte si denný režim

Tak ako neskôr v škôlke, aj doma by si malo dieťa zvykať na pravidelný režim. S trénovaním začnite aspoň niekoľko týždňov pred nástupom do škôlky. Určite to neskôr oceníte. Nacvičujte pravidelné ranné vstávanie, prípravu na odchod z domu, poobedňajší spánok každý deň v rovnakom čase i pravidelné večerné zaľahnutie do postieľky. Toto všetko v deň D ohromne oceníte.

3. Stretávajte sa s inými deťmi 

Kontakt s inými deťmi je aj pre vašu ratolesť veľmi dôležitý. Dieťa tak získava návyky na spoločné hry a hlavne schopnosť podeliť sa o hračky. Vďaka vybudovaniu týchto návykov sa neskôr v škôlke vyhne nejednému konfliktu s inými škôlkarmi. Preto ešte pred nástupom do škôlky pravidelne navštevujte svoje kamarátky, ktoré majú tiež malé deti, vyberte sa na detské ihriská či do detských centier. Priateľstvá sú predsa dôležité v každom veku.

4. Ide to aj bez strašenia

Ak chcete, aby sa aj vaše dieťatko do škôlky tešilo, nestrašte ho zbytočnými „siláckymi“ rečami o tom, ako ho v škôlke prísne pani učiteľky „dajú do laty“. A to ani v momentoch, keď vám už „tečú nervy“.

5. Radšej ho motivujte

Miesto strašenia sa snažte dieťa radšej motivovať. Táto taktika sa vám neskôr zúročí o poznanie viac. Rozprávajte mu, ako mu bude v škôlke dobre, spozná tu nových kamarátov, naučí sa nové hry, ako bude chodiť každý deň von, spoločne si čítať s milými pani učiteľkami a podobne. No a najmä mu prízvukujte, že škôlkari sú už veľké deti.

6. Aby sa na deň D tešil

Veľký deň sa nezastaviteľne blíži? Je čas zbaliť si prvý ozajstný škôlkarsky batoh. Okrem základnej výbavy, ktorú vám v škôlke odporučia (papuče, pyžamo, hygienické potreby a podobne), pribaľte dieťaťu aj čosi naviac, niečo, čo mu spríjemní deň – napríklad jeho obľúbenú maškrtu do desiatového boxu, milovanú plyšovú hračku na poobedňajší spánok či farbičky na spoločné aktivity.

7. Doprajte mu oddych 

Každodenný režim vášho dieťatka sa s nástupom do škôlky zmení. Začnú sa jeho prvé povinnosti, a preto najmä počas prvých dní strávených v škôlke na istý čas vynechajte návštevy či iné aktivity a po príchode domov mu doprajte dostatok oddychu.

 

Ak vás zaujali spomenuté produkty v článku, zoženiete ich v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevt.sk.