Máj, svadieb čas…

14. mája 2018

Máj, svadieb čas…
14. mája 2018 Veronika Heckova

Toto porekadlo síce znie trošku inak, ale asi nám dáte za pravdu, že je to naozaj tak. Niet sa čomu čudovať, že si dvaja zaľúbenci túžia povedať svoje „áno“ práve v tomto mesiaci. V máji už je príroda prebudená, krásne kvitnú stromy, lúky sú plné žltých púpav, divých makov aj iných kvietkov, vďaka ktorým hrajú všetkými farbami.  Keď sa pozriete na všetku tú nádheru, až vám srdce poskočí od radosti. A všade navôkol je lásku doslova cítiť vo vzduchu.

Máj je mesiacom, ktorý je hádam najviac opradený množstvom prísloví a porekadiel ohľadom prírody, úrody, ale aj o láske. Bozk pod rozkvitnutou čerešňou nesie už odpradávna svoju symboliku. Mladému páru má zabezpečiť, že ich vzťah bude trvať naveky a pre dievčinu má byť prísľubom krásy a zdravia na celé roky. Ak však neveríte žiadnym prísloviam, pranostikám, či ľudovým povedačkám, taká rozkvitnutá jarná lúka alebo ovocný sad plný kvetov vás isto nenechá chladnými…  A čo tak ešte svadba pod holým nebom na krásnom mieste v altánku ozdobenom kvetmi?

Vezmeš si ma?

Na začiatku býva otázka… Rozžiarené oči, tlčúce srdcia a takmer zastavený dych. Možno aj nejaká tá slzička, ale taká tá od radosti. „Áno, vezmem.“

A potom sa to začne – predsvadobný kolotoč príprav, zariaďovania a (aj keď príjemných, no predsa len) povinností. Vybaviť miesto svadobného obradu, hostinu, svadobné šaty pre nevestu, topánky, outfit pre ženícha, zabezpečiť fotografa, kameramana, ubytovanie pre hostí… Krátke zoznamy, dlhé zoznamy, zoznamy hostí, zoznamy zoznamov…

Deň „D“ sa už blíži…Sevt Maj Svadby Cas (1)

Keď už sú všetky dôležité termíny a miesta potvrdené, je ten správny čas posvietiť si na nemenej dôležité detaily:

Podobných otázok budete mať asi plnú hlavu…

Bude to váš veľký deň  a rozhodnutie je len na vás dvoch. No ak sa chcete počas tých pár svadobných chvíľ cítiť príjemne a tiež aspoň trochu zapôsobiť na vašich hostí, dajte si záležať na tom:

  • Aby všetko spolu pekne ladilo

Tajomstvo elegancie tkvie v tom, že zvolíte jednotný štýl a farebnosť a navyše ak vzor a farby menoviek, zasadacieho poriadku, číselného označenia stolov či dokonca tabuliek označujúcich sladké dobroty svadobného candy baru korešpondujú  s motívom, ktorý máte aj na pozvánke a svadobnom oznámení. K tomu je, samozrejme, vhodné dopasovať aj farbu  servítok, balónikov,  pompónov a ostatnej svadobnej výzdoby.

  • Aby ste to neprehnali…

Stále platí, že v jednoduchosti je krása a menej je niekedy viac. Nemusíte mať predsa v svadobnej sále všetky možné party ozdoby. Svadba nie je cirkus ani detská oslava, ktorá má hýriť všetkými  farbami. Práve naopak, k výzdobe treba pristupovať vkusne a decentne, aby neodpútavala pozornosť od hlavných aktérov.

  • Aby ste mali vo všetkom akúsi bezpečnostnú rezervu…

Aj z časového hľadiska sa vám môže vypomstiť, ak si necháte výrobu svadobných tlačovín na poslednú chvíľu. Zo všetkého si dajte vyrobiť pár kusov navyše, ak by sa niečo stratilo, roztrhlo… alebo jednoducho povedané pre každý prípad.

  • Aby ste nezabudli na milé drobnosti, ktoré potešia vašich hostí…

Drobný darček v podobe medovníčka alebo malej elegantnej škatuľky, ktorá je naplnená orieškami a sušeným ovocím. Výslužka v podobe krabičky naplnenej koláčikmifľaša dobrého vínka s vašou osobnou etiketou by tiež nemala chýbať.

A čo bude ďalej?

Predsa príde ten krásny deň, kedy nádherne upravenú nevestu ocko hrdo povedie po červenom koberci a mamka si utrie z kútika oka nejednu slzičku. Ženích bude nedočkavo stáť pri altánku ovenčenom kvetmi. A potom si poviete spoločné „áno“, vďaka ktorému od toho dňa nebudete už len „ja“ a „ty“ ale „my.

Prajeme vám, aby sa váš svadobný deň vydaril podľa vašich predstáv a ak sa aj niečo pokazí, netrápte sa tým. O niekoľko rokov z toho bude veselá príhoda, na ktorú budete pri prezeraní vášho svadobného albumu s úsmevom spomínať.

P.S. A nezabudnite sa v najbližších týždňoch po svadbe vašim hosťom poďakovať za darčeky a ich prítomnosť na vašej svadbe. Napríklad peknou fotografiou z vášho svadobného dňa.

Mladomanželom pre radosť

Čaká aj vás májová svadba, nebudete však na nej v pozícii ženícha a nevesty, ale svadobného hosťa? Ak si lámete hlavu nad tým, aký originálny darček by vašich blízkych či priateľov v tento významný deň v ich živote potešil,  darujte im napríklad:

Nech už sa rozhodnete darovať čokoľvek, nezabudnite darček krásne zabaliť do krabičky vystlanej hodvábnym papierom alebo vhodne zvolenej darčekovej taškypripojiť blahoželanie s vrúcnym osobným venovaním.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajnej sieti Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*