Jedna obyčajná neobyčajná ceruzka

Samotnú ceruzku asi netreba predstavovať, každý z nás sa s ňou stretol minimálne raz v živote a aktívne sa používa aj dnes, v dobe digitálnych technológií.

Ale predsa si o nej povedzme aspoň niečo. Je to písacia potreba obsahujúca tuhu z farebného grafitu (zmes hliny a minerálneho grafitu), ktorá je upevnená v tvrdom valcovitom prevažne drevenom obale.

Niekoľko informácií k čísliciam a písmenkám na ceruzke

Podľa všeobecného európskeho systému sa tvrdosť tuhy označuje číslicami od 1 do 9 plus písmeno:  H (hard – tvrdý), B (black – čierny) a F (firm – pevný). Najmäkšia tuha sa označuje ako 8B – 9B a najtvrdšia 10H. Ceruzky s označením HB a F sa pohybujú niekde v strede stupnice tvrdosti a sú najpredávanejšie.

Ceruzka s tvrdšou tuhou zanecháva tenkú stopu a nebude sa vám rozmazávať. Používa sa napríklad pri rysovaní. Naopak, ceruzka, ktorú budete používať na kreslenie, by mala byť mäkká, aby sa vám zbytočne nenamáhala ruka a aby sa ceruzka s ľahkosťou pohybovala po papieri. Stopa tejto ceruzky bude tmavšia a širšia. Na klasické používanie (napríklad v kancelárii) vám stačí ceruzka s označením HB.

Ceruzku s mäkšou tuhou môžete využiť napríklad pri skicovaní do sketchbooku.

Náš tip: V ponuke nájdete aj čierny uhoľ alebo špeciálnu kresliacu rudku v ceruzke.

Pre deti, ktoré sa len začínajú učiť písať alebo ešte nepíšu, je najvhodnejšie kúpiť hranatú a hrubšiu ceruzku (cca 9 mm), ktorá je ergonomicky tvarovaná a má mäkšiu tuhu, aby deti nemuseli vyvíjať príliš silný tlak na plochu papiera, čo by mohlo spôsobiť nesprávne držanie ceruzky, a teda aj presilenie ruky.

V našej ponuke nájdete ceruzky všetkých tvrdostí.

Okrem toho si u nás viete vybrať:

 • ceruzky s gumou alebo bez gumy
 • ceruzky s trojhranným dizajnom, ktoré vďaka protišmykovým plochám umožňujú uvoľnené držanie
 • špeciálne vyvinuté ceruzky vyrobené zo 100 % FSC® certifikovaného dreva, ktoré majú klasický šesťhranný tvar s bielymi prírodnými prúžkami a lakom a sú určené pre všetkých, ktorí uprednostňujú moderný životný štýl s ohľadom na životné prostredie
 • oválne tesárske ceruzky určené pre stavebníctvo a drevársky priemysel
 • mnohofarebnú ceruzku bez gumy s potlačou
 • ceruzky pre pravákov a ľavákov

Náš tip: Trojhranná ceruzka bez gumy Faber-Castell Grip 2001

 • grafitová ceruzka najvyššej kvality
 • grip zóna s malými masážnymi a protišmykovými bodmi „soft grip“ – unikátna technológia patentovaná spoločnosťou Faber-Castell
 • ergonomický trojuholníkový tvar
 • ekologicky neškodná povrchová úprava
 • vyrobená z kvalitného dreva na ľahké strúhanie

P.S.: Vedeli ste, že klasickou drevenou ceruzkou viete nakresliť čiaru dlhú 56 kilometrov a napísať 45 000 slov? A že celosvetová nepísaná dĺžka ceruzky je 175 milimetrov?

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevt.sk.