Zima na horách

14. decembra 2017

Zima na horách
14. decembra 2017 Veronika Heckova

Zima je jedno z najčarovnejších ročných období. Celá krajina oddychuje, mráz maľuje po oknách a všade sa rozprestiera biely sneh. medzera navyše Ideálny čas na to, aby ste sa spolu s rodinou vybrali do hôr. Zatvorte dvere na svojom dome alebo byte a choďte von do prírody. Nemusíte ísť hneď do Tatier, príjemnú zmenu vám prinesie aj zopár dní na chalupe u starých rodičov.

Aby ste si skutočne oddýchli, budete si musieť všetko vopred naplánovať. Poradíme vám, na čo nezabudnúť, aby ste si aj popri deťoch skutočne oddýchli. Dozviete sa o hrách pre celú rodinu, ktoré vás zabavia vonku ale aj vnútri.

Správne oblečenie pre vás aj deti

Správne oblečenie je základom úspechu. Veď nechcete, aby ste sa vrátili po pár dňoch s teplotami alebo kašľom domov. Najdôležitejšie je, aby ste ostali v teple a v suchu. Pomôže vám vrstvenie oblečenia.

jspodnejšia vrstva oblečenia by mala byť čiastočne syntetická, aby odvádzala vlhkosť z vášho tela. Bavlnené tielko je príjemné, ale keď sa spotíte, ostane mokré a bude vám zima. Rovnako ani bavlnené ponožky nie sú vhodné. Ak chcete mať nohy v teple, siahnite po syntetických alebo vlnených, prípadne oboch naraz.

Druhá vrstva oblečenia by mala hriať a udržovať vaše telo v teple. Vhodným materiálom je fleece, ale aj pletené svetre, alebo iné hrejivé materiály. Najvrchnejšie vrstva, ktorou je zvyčajne bunda alebo zimný overal, doplniť čiarku by mala byť odolná voči vetru i vode. Nezabudnite na pokrývku hlavy a rukavice.

Plné bruchá bez veľkej námahy

Poznáte to. Tešíte sa na dovolenku a potom zistíte, že po jej skončení ste ešte unavenejšia čiarku vymazať než na jej začiatku. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nesmiete stráviť priveľa času prípravou jedla. Hľadajte najjednoduchšie riešenia.

Prvým riešením je stravovanie v reštauráciách. Taká polpenzia vám zachráni veľa nervov a ušetrí množstvo času, ktorý môžete stráviť hrami a oddychom. Ak to nie je možné a viete, že budete variť, naplánujte si menu vopred.

Vyberte si jedlá, pri ktorých zašpiníte iba jeden hrniec a nepotrebujú zdĺhavú prípravu. Napríklad pečené kura sa robí skoro samo. Ak sa potrebujete presúvať, jedlo udržíte teplé v termotaške alebo termoske. Praktické využitie nájdu aj obedáre. U nás máte na výber z jedno-, dvoj- a trojdielnych.

Čo môžete, pripravte si vopred, ešte prv než odídete z domu. Vopred napečený koláč vám dobre padne na raňajky, ale aj po vychádzke. Rovnako si môžete doma urobiť cestovinový šalát, ktorý vám večer poslúži s chlebíkom ako jednoduchá večera.

Netradičné hry s deťmi vonku

Aby vaša zimná dovolenka na horách bola rovnako zábavná ako vo filme S tebou mně baví svět, ale napriek tomu menej „nebezpečná“, môžete sa inšpirovať týmito troma hrami.

Pátracia výprava s baterkami

Skôr ako príde tma, musia pripraviť dospelí cestu pre deti. Poobzerajte sa okolo chaty, kadiaľ by mohla viesť trasa, doplniť čiarku a ak je to potrebné, vyšliapte cestičku v snehu. Popri nej pripravte úlohy a prekvapenia. Môže ísť o hádanky, doplniť čiarku ale aj spoznávanie praktických vecí a prírody. Cestičku môžete viesť okolo druhov stromov alebo stôp zvierat. Ak žiadne stopy nenájdete, nakreslite ich drievkom. Keď sa zotmie, zoberte baterky a vyberte sa na výpravu za dobrodružstvom.

Hľadanie pokladu s kompasom

Vytvorte tímy dospelý a dieťa a podľa inštrukcií hľadajte poklad. Pokojne ukryte na posledné miesto toľko pokladov, koľko bude tímov, aby sa odmena ušla každému. Deti sa naučia pracovať s kompasom, ale aj to, že nie len prvý musí vyhrávať. Na záver im môžete prilepiť odznak za statočnosť.

Stavanie snehuliaka – „nesnehuliaka“
Ak si vaše deti myslia, že snehuliak je už trochu nuda. Postavte niečo originálnejšie. Môže to byť pes so šálom, doplniť čiarku ale aj snežný hrad. Deti sa trošku viacej potrápia, potrénujú si fantáziu aj svoje zručnosti.

A čo ak príde čľapkanica alebo veľký mráz?

Nebojte sa ani nepriaznivého počasia, nebude trvať večne. V prípade, ak vás na pár hodín alebo nejaké to popoludnie uväzní vnútri, využite tento čas na upevnenie rodinných vzťahov, zábavu a hry. Preto si nezabudnite nabaliť spoločenské hry, karty i knihy.

Už ste na chate a nič z toho ste si nezobrali? Nevadí, tieto dve hry si zahráte aj bez špeciálneho vybavenia.

Hľadaj, čo zmizlo bez otáznika

Poukladajte na stôl rôzne predmety. Poproste jedno dieťa, aby si ich dobre prezrelo bez čiarky a potom odišlo za dvere. Jeden predmet dajte preč. Zavolajte dieťa naspäť, aby mohlo hľadať, čo zmizlo.

My sme dvaja remeselníci

Hra, ktorú poznáte z detstva, zabaví deti aj dospelých na niekoľko hodín. Ak ju nepoznáte, funguje na princípe, že dvaja ľudia sú remeselníci, ktorí predstavujú určité povolanie. Pred všetkými pomocou pantomímy znázorňujú, čo robia, doplniť čiarku a ostatní hádajú, o aké povolanie ide.

Na záver nám už len ostáva vám zaželať krásnu dovolenku na chalupe či horách, množstvo zábavy, slnečné počasie a veľa snehu.

Spomenuté produkty nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*