Zápis je za nami, čo bude ďalej?

4. mája 2017

Zápis je za nami, čo bude ďalej?
4. mája 2017 Jana Lauková

Prvý deň v škole je jedným z najdôležitejších dní v živote. A dokonca viackrát – najprv vlastný a potom každého potomka. A možno aj vnúčat. Niektoré deti sa do školy tešia, iné sa boja alebo je im to úplne jedno. Rodičia sú v tomto smere jednotnejší. Väčšina z nich je v strese a vie, že sa začína nový kolotoč povinností, krúžkov a učenia sa s prvákom a že to všetko treba doplniť do už fungujúceho systému práce, varenia a upratovania.

Dobrým začiatkom, ako sa nezblázniť, je pustiť sa do tohto nového životného obdobia spolu.

Všetkým pomôže, ak bude dieťa vedieť, čo ho čaká. Ak mu dopredu poviete čo najviac, zmiernite jeho stres. Skúste mu priblížiť školské pravidlá a požiadavky (hlásenie sa, čakanie na vyvolanie, systém presne vymedzeného času na udržiavanie pozornosti počas hodiny a čas oddychu počas prestávky), ako aj jeho nové povinnosti (písanie domácich úloh).

Dajte si pozor, aby vás dieťa nepočulo hovoriť o vašich vlastných obavách a negatívnych skúsenostiach so školou. A už vôbec sa mu školou nevyhrážajte spôsobom: „Však počkaj, v škole ťa už naučia!“

Školské pomôcky choďte rozhodne nakupovať spolu. Na internetovej stránke školy je určite uvedený zoznam vecí, ktoré bude novopečený školák potrebovať. Výber aktovky a prezuviek je zábava už sama o sebe a v auguste sa dá spojiť aj s príjemným výletom a zmrzlinou. Ale to pravé orechové prichádza až pri vstupe do papiernictva. Áno, presne do toho obchodu, ktorý deti milujú hádam iba o niečo menej ako hračkárstvo. Obrovské množstvo pasteliek, farebných papierikov lesklých obalov... Na návštevu papiernictva si vyhraďte aj pol dňa. Nenaháňajte dieťa, ak si aj desať minút vyberá pero, no a čo? Je to jeho dôležitý deň a malo by si ho pamätať ako pekný a príjemný.

Tak, a máme tu prvý školský deň.

Neviete, či sa dnes ešte deti obliekajú do bielych košieľ s dlhým rukávom a či sa učiteľkám kupujú kvety? Poradíme vám: nie, dieťa nemusí trpieť v naškrobenom golieri. V dnešnej dobe by tak skôr pútalo pozornosť. Čisté vyžehlené tričko a krátke nohavice sú úplne v poriadku. A áno, učiteľkám sa kvety stále nosia. Na začiatku a konci školského roka dokonca aj vo vyšších ročníkoch.

Po tejto veľkej paráde sa začne skutočný život prváčika. Našťastie, aj s týmto prechodom ku každodenným povinnostiam veľmi pomáha škola. V prvom ročníku si niektoré detičky robia domáce úlohy v školskej družine. Vychovávateľky v nízkych ročníkoch sú väčšinou zvyknuté pracovať s mechom malých živých blšiek. Veľmi dobre chápu, že pre drobcov je náročné zorientovať sa v novom prostredí a zvládať všetko, čo sa od nich odrazu vyžaduje. Ale rokmi skúseností už vedia, ako na to, a vy si o pol piatej vyzdvihnete dieťa s hotovými domácimi úlohami.

Svojmu prváčikovi by ste však napriek tomu mali doma venovať ešte aspoň pol hodiny. Opýtajte sa ho, aký mal deň a čo sa dialo v škole. Zvyknite si klásť rozvité otázky, lebo veta: „Čo bolo v škole?“ vás už o niekoľko rokov bude doháňať do zúrivosti notorickou odpoveďou: „Nič“. Možno sa dozviete, že dieťa do školy chodiť nechce. Je dôležité čo najskôr zistiť, v čom je háčik a čoho sa dieťa bojí. Nemusí ísť nutne o šikanovanie. Príčinou môže byť hocijaký malý problém, ktorý je možné vyriešiť chápavým rozhovorom s dieťaťom alebo triednym učiteľom. Nezabudnite dieťaťu skontrolovať žiacku knižku a slovník na poznámky. Ak vám totiž povie, že nedostali domácu úlohu alebo že už má všetko hotové, nemusí to tak naozaj byť. A možno tu nájdete informáciu od učiteľa, na ktorú dieťa jednoducho zabudlo.

Nezabúdajte na voľný čas.

Chodenie do školy môže dieťaťu znechutiť aj obava, že sa už nikdy nebude môcť hrať. Vytvorte mu taký denný režim, aby vždy ostal priestor aj na hru a voľný čas. V extrémnom prípade aj na úkor povinností. Ak váš drobec patrí k tým, ktorým všetko dlho trvá a má dokončenú jednu stranu v čase, keď by už mal mať hotové tri, urobte mu prestávku. Choďte von alebo sa spolu zahrajte. Prvák by nikdy nemal ísť spať hneď po dokončení povinností. Musí mať čas aj na seba a svoje hry vo vlastnom svete fantázie, čo je zhruba čas, za ktorý môžete uvariť večeru alebo dokončiť niečo do práce.

Dieťa v tomto veku ešte zrejme pozerá večerné rozprávky. Doprajte mu ich. V tom istom čase, tie isté. Nech vám všetkým v živote ostane aspoň niekoľko vecí, ktoré sa po nástupe do školy nezmenili.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*