ZAČÍNAME PÍSAŤ… so STABILO EASYoriginal

9. augusta 2019

ZAČÍNAME PÍSAŤ… so STABILO EASYoriginal
9. augusta 2019 Veronika Heckova

Deti sa učia písať až v škole, ale základ pre túto schopnosť získavajú už doma a v škôlke keď kreslia. Postupne musia pochopiť, aké pohyby sú
k tvoreniu písmen nevyhnutné, ako ceruzku správne držať a ako používať pri písaní správny tlak, rýchlosť a rytmus. Nácvik môže značne uľahčiť voľba vhodných písacích potrieb. Ceruzka alebo pero musí zodpovedať schopnostiam a šikovnosti dieťaťa a podporovať správny úchop, ideálne by teda mala byť vo variante pre praváka a ľaváka. Hmotnosť, design, dížka pera, jeho obvod, úchopová zóna a povrch by mali zodpovedať veku dieťaťa. Detská ruka je totiž na prvý pohľad iná ako tá dospelácka. Pokiaľ pero hladko a ľahko kĺže po papieri, dieťa si pri písaní uvoľní ruku a línia ťahu bude plynulá.

Ako pomôcť dieťaťu nájsť správný úchop?

Správny úchop má vplyv nielen na kvalitu kresby, čitateľnosť, rýchlosť a úhľadnosť písma, ovplyvňuje významne aj sústredenie, uvoľnenie hlasových orgánov a následne reči (pohyb jazyka pri kreslení), ale tiež uvoľnenie celého tela, najmä procesov, ako sú pozornosť a myslenie.

Pri počiatočnom písaní je potrebné venovať pozornosť výberu vhodných písacích pomôcok. Ako pohyb využívame predovšetkým ťah písacieho náčinia po papieri. Vhodné písacie náčinie teda za použitia primeraného tlaku a ťahu za sebou zanecháva zreteľnú jednoliatu stopu a dieťaťu sa dobre drží, alebo ho navádza intuitívne k správnemu úchopu. Vyberajte teda starostlivo a vyskúšajte si pastelkou, ceruzkou či perom naozaj kresliť či písať. Vyberajte pero či ceruzku spoločne s dieťaťom, písanie či kreslenie bude dieťa potom viac baviť!

Atramentové plniace pero, alebo roller?Sevt Clanok Stabilo (6)

Na túto otázku nie je jasná odpoveď. Každému vyhovuje niečo iné a je potrebné si to vyskúšať. Treba mať ale na pamäti, že pero pre prvé písanie musí zodpovedať schopnostiam a zručnosti dieťaťa a podporovať správný úchop, preto by malo byť ergonomické a vo variante pre praváka a ľaváka. Z čoho teda vyberať?

Obľúbenou variantou pre prvé písanie je ergonomický atramentový roller STABILO EASYoriginal Graffiti
s novým optimalizovaným úchopom, ktorý je vo variante pre ľaváka či praváka. Ľahko kĺže po papieri, nerobí machule a škrabance, náplne sa jednoducho vymieňajú
a s každou novou náplňou dostáva roller aj nový písací hrot. Modrý atrament v náplni je zmizíkovateľný. Praktickou samozrejmosťou je štítok na meno.

 

Sevt Clanok Stabilo (4)Pokiaľ preferujete plniace pero na bombičky, môžete vyskúšať  STABILO EASYbuddy.

Pero má mäkkú úchopovú zónu pre uvoľnené držanie pri písaní a kvalitný iridiový hrot, ktorý ľahko kĺže po papieri. Je naplniteľné štandartnými bombičkami a je k dispozícii  v rôznych farebných kombináciách.

Čo dať deťom do ruky na kreslenie? Sevt Clanok Stabilo (1)

Pri výbere pasteliek venujeme pozornosť tomu, aby mali mäkkú a kvalitnú tuhu, ktorá zanecháva po sobe sýtu stopu a farbu, bez toho aby dieťa muselo vyvíjať nadmerný tlak. Tvrdé tuhy nie sú vhodné, nútia dieťa na pastelku tlačiť a nedochádza k uvoľneniu zápästia a ruky. Hrana trojhrannej pastelky by mala byť 8 – 9 mm. Tuha silnejšej pastelky zodpovedá nie jednej, ale dvom až trom tuhám bežnej tenkej pastelky.

Odborníkmi doporučené pastelky, ktoré dieťa naviac intuitívne navádzajú k správnému úchopu, sú ergonomicky tvarované pastelky STABILO EASYcolors, ktoré majú trojhranný úchop a jedinečné nekĺzavé jamky pre intuitívne správne rozloženie prstov, ktorými sa podporuje uvoľnené držanie. Pastelky sú vo variante zvlášť pre ľavákov a pravákov a ponúkajú širokú paletu farebných odtieňov. Deťom vydržia dlhú dobu a dajú sa tiež dokupovať po jednotlivých kusoch.
Sevt Clanok Stabilo (3)Pokiaľ uvažujete o grafitovej ceruzke pre vaše dieťa , skúste ergonomickú grafitovú ceruzku s jamkami pre správny úchop STABILO EASYgraph tiež vo verzii zvlášť pre ľavákov a pravákov. Trojhranný tvar a nekĺzavé plôšky, dieťa intuitívne navedú k správnemu rozloženiu prstíkov na ceruzke a tak podporia uvoľnené držanie. Ceruzka vďaka svojej hrúbke a nekĺzavým plôškam dobre sedí deťom
v ruke, nekĺže, neotáča sa a dieťa si s ňou prirodzene vytvorí správne návyky. Dieťaťu sa bude hodiť aj do školského peračníka.

V školskej aktovke by tiež nemalo chýbať ergonomické strúhadlo STABILO EASYsharpener so zásobníkom pre tri rôzne priemery tuhy. Strúhadlo je tiež vo variante zvlášť pre ľavákov a pravákov.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*