Výzdoba na Dušičky s vaším vlastným ja

25. októbra 2019

Výzdoba na Dušičky s vaším vlastným ja
25. októbra 2019 Lenka Cisková

Na Dušičky…

Spomínam si na to, keď som bola malá, aká som bola unesená z tisícok svetielok blikajúcich v tme, keď sme sa začiatkom novembra presúvali naprieč Slovenskom. Bol to pre mňa akýsi malý zázrak, ktorý rozžiaril každé mesto či vidiek. Vtedy som tomu ale ešte nerozumela…

Dnes už viem, že za tými krásnymi svetielkami je smútok, bolesť a spomienky na tých, ktorí s nami boli a už, žiaľ, nie sú. A pochopila som aj to, že Pamiatka zosnulých alebo ako ju poznáme – Dušičky by nemali byť o pretekaní sa v tom, kto má krajšie a bohatšie vyzdobené miesto posledného odpočinku. Ale naozaj o  zastavení sa, zamyslení a poďakovaní. O stretnutiach s rodinou a o venovaní tichej spomienky našim blízkym, ktorí nám tak veľmi chýbajú.

Obchody sa v tomto období predháňajú v ponúkaní všakovakých vencov, kahancov, sviečok a podobného tovaru. Ja si vyrábam vlastné… A nielen preto, že mám z toho radosť, ale mám pocit, že vďaka tomu, že do venčeka vložím „svoje ruky“, naozaj vzdám hold človeku, ktorý pre mňa veľa znamenal.

Smútočný aranžmán

Nemám rada umelé vence a kvety, ktoré síce na cintorínoch vydržia aj nepriaznivé počasie, no nielenže aj naozaj „umelo“ pôsobia, ale ešte k tomu vytvárajú aj kopu odpadu.

Ukážem vám tri verzie aranžmánu, ktoré si sami zhotovíte doma z prírodných materiálov a potom s láskou položíte na hrob. Postup práce je pri všetkých troch ukážkach rovnaký, iba som na každom z nich použila iný materiál na dekorovanie (sušené kvietky, kamienky, kôru atď.).

Na výrobu budete potrebovať: taviacu pištoľ a dostatok lepiacich náplní, bezfarebný lak, stuhu či špagát, šišky, vetvičky, šípky, gaštany, konáriky, kamienky, sušené kvety, dekoračné kvety, drôtiky, drevené dekorácie a akékoľvek ďalšie prírodné materiály, ktoré nájdete počas jesennej prechádzky lesom, prípadne zakúpite v kvetinárstve.

Sevt Dusicky (1)

Postup:

  1. Pripravte si šišky a prestriekajte ich bezfarebným lakom. Približne po desiatich minútach zaschnú a môžete s nimi začať pracovať. K úplnému vytvrdeniu laku však dôjde až po 24 hodinách.
  2. Zo šišiek vytvorte požadovaný tvar (srdce, kruh, kríž…). Potrebné množstvo šišiek poukladajte do daného tvaru a pomocou tavnej pištole ich postupne zlepujte dokopy. Jednotlivé lupene šišiek sa snažte zapájať do seba ako skladačku – aranžmán tak bude pevnejší.

Sevt Dusicky (2)

 

  1. Vnútornú plochu zvoleného tvaru vytvorte zo šišiek obrátených naopak, spodkom navrch. Vonkajší obrys spravte ukladaním šišiek normálne, vrcholcom hore.

 

Sevt Dusicky (5)

  1. Keď máte základ hotový, je vhodné ho ešte raz prelakovať a nechať dobre zaschnúť.
  2. Nakoniec prilepte pripravené dekorácie. Začnite od najväčších prvkov a postupne pridávajte menšie. Striedajte farby, aby vznikol kontrast. Lepte malé predmety vedľa veľkých. Využívajte rôzne tvary.

Sevt Dusicky (3)

Keď zapojíte svoju fantáziu, určite vznikne aranžmán, ktorý bude lahodiť oku a skrášli chladný náhrobný kameň…

Páčia sa vám tie moje? 😉

 

 

Sevt Dusicky (7)

 

Svetielka v tme

K dušičkovým tradičným zvyklostiam patria aj tie čarovné svetielka blikajúce v tme. Sú tichou spomienkou a akýmsi symbolom toho, že sme na našich blízkych ani po rokoch nezabudli…

Tento rok som si povedala, že aj toto urobím inak. Nebudem kupovať žiadne plastové svietniky ani umelé kahance, ktoré skončia na smetisku cintorína, ale vyrobím si svoje vlastné. Vyskúšala som rôzne pomôcky a materiály, vďaka ktorým sa obyčajné sklenené poháre na zaváranie premenili na zaujímavú dekoráciu. Vyskúšate to aj vy? Fantázii sa medze naozaj nekladú…

Na výrobu budete potrebovať: poháre na zaváranie rôznych veľkostí, tavnú pištoľ a dostatok lepiacich náplní, bezfarebný lak, lepidloštetec na jeho nanášanie, šablóny, dekoračné spreje, dekoračné popisovače, stuhy, čipky, dekoračné pásky, perličky, kvietky, rôzne prírodné materiály ako listy, šípky, šišky, kamienky

Sevt Kahance (1)

Postup:

  1. Umytý a vysušený pohár najskôr natrite lepidlom, resp. použite tavnú pištoľ.
  2. Postupne naň naliepajte zvolené dekorácie (listy, šípky pre prírodnú verziu alebo rôzne perličky, kvetinky). Na samolepiacu čipku nebudete potrebovať ani lepidlo. Pekný efekt dosiahnete aj použitím dekoračných popisovačov alebo len nastriekaním pohára farebným dekoračným sprejom (použila som zlatý a strieborný).
  3. Dozdobte špagátikom, stuhou, dekoračnou páskou podľa vlastného uváženia.
  4. Na záver celý povrch zafixujte bezfarebným lakom, ktorý ho ochráni pred pôsobením počasia.
  5. Potom už len stačí vložiť do vyzdobeného pohára čajovú sviečku a váš kahanec je hotový

Nebojte sa do tejto aktivity zapojiť aj deti. Aj s ich pomocou vzniknú krásne dielka. Tie menšie deti asi ešte celkom nerozumejú, čo sa za vaším tvorením ukrýva, no pri spoločnom maľovaní a lepení im o tom môžete citlivo a primerane veku porozprávať a zodpovedať ich zvedavé otázky…

Prajem vám v pokoji a v zdraví prežité dušičkové chvíle.

S láskou spomínajúca vnučka…

Sevt Kahance (9)

 

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*