Vyrobte si originálny papierový lampión

9. novembra 2017

Vyrobte si originálny papierový lampión
9. novembra 2017 Jana Lauková

Lampiónové sprievody večernými uličkami miest a obcí sa v posledných rokoch stávajú tradíciou. Kým v minulosti mali politický podtón, dnes sú spájané s jeseňou, zvestujú nám koniec leta a začiatok vlády zimy. Lampión je svietiaca papierová ozdoba, ktorá môže mať ľubovoľný tvar, veľkosť i konštrukciu. Pridajte sa k nám a vyrobte si jednoduchý, finančne nenáročný lampión, na príprave ktorého sa môžu podieľať aj deti.

Na výrobu budete potrebovať: okrúhlu škatuľku z taveného syra, transparentný pauzovací papier, tenké jednofarebné papiere, biely papier, ozdobný dierovač, papierovú washi pásku, lepidlo, obojstrannú pásku, drôtik, fixku, nožnice, čajovú sviečku

Sevt Lampion01

  1. Škatuľku zo syra si upravíte tak, že do stredu spodnej časti nalepíte kúsok obojstrannej lepiacej pásky, na ňu prilepíte čajovú sviečku a do vrchnej časti urobíte otvor v tvare kruhu a dve dierky na prevlečenie drôtika.
  2. Viečka z vonkajšej strany vyfarbite fixkou. Škatuľka býva zvyčajne potlačená, preto je vhodné prelepiť ju bielym papierom.
  3. Odmerajte si obvod viečka zo škatuľky a podľa toho si odstrihnite pás pauzovacieho papiera, ktorý obmotáte okolo viečka (pridajte 1 – 1,5 cm na spoj). Šírku zvoľte podľa toho, aký vysoký chcete lampión. Z farebného papiera vyrežte pomocou ozdobného dierovača ozdoby a nalepte ich na vonkajšiu stranu pauzovacieho papiera.
  4. Z bieleho papiera vystrihnite pásiky široké cca 1 cm a dlhé podľa šírky pauzovacieho papiera. Spolu s pauzovacím papierom ich ohýbajte cez hranu stola, aby sa stáčali do kruhu (stočiť sa dajú aj pomocou nožníc).
  5. Pásiky nalepte do hornej a dolnej časti pauzovacieho papiera (z vnútornej strany). Následne ich natrite lepidlom a nalepte na hrany viečok.
  6. Prechod medzi viečkami a telom lampióna prelepte washi páskou.
  7. Do dierok upevnite drôtik. Ak chcete lampión nosiť na paličke, v hornej časti drôtika vytvorte točením očko, do ktorého upevníte drevenú paličku.
  8. Výška lampióna závisí od veľkosti pauzovacieho papiera, ktorý použijete. Nižší lampión bude pôsobiť okrúhlejšie a bude sa jednoduchšie zapaľovať.
  9. Lampión si môžu deti ozdobiť samolepkami alebo vlastnoručne nakreslenými obrázka.

Sevt Lampion Titulka

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*