Tradičná aj netradičná maľovánka – vyrobte si vlastnú

8. februára 2018

Tradičná aj netradičná maľovánka – vyrobte si vlastnú
8. februára 2018 Veronika Heckova

Deti zbožňujú farby. Niektoré sa s nimi radi zašpinia, iné maľujú celé hodiny. Nezáleží na tom, či to vaše má, alebo nemá talent, je vhodné ho v kreativite podporovať. Vďaka kresleniu sa dieťa naučí spoznávať farby, miešať ich, zdokonalí sa v trpezlivosti a precíznosti.

Malí umelci zvyčajne pomaľujú všetko, čo sa im dostane pod ruku. Ak už doma nič nenájdu, obrátia sa na vás s veľkou prosbou: „Mami, nakresli mi, niečo.“

Ak vás pri týchto slovách chytá panika, poradíme vám, ako sa jej zbaviť.  Z každého rodiča sa môže stať umelec. A to za pár minút. Existujú techniky a postupy vďaka ktorým nakreslíte originálnu omaľovánku na počkanie.Sevt Omalovanka (18)

Vyfarbite si vesmír

Farebné planéty, hviezdy a odtiene nočnej oblohy fascinujú deti aj dospelých. Pozbierajte po dome rôzne okrúhle taniere, poháre a nakreslite si pomocou nich maľovánku s našou slnečnou sústavou.  Okrem zábavy pri miešaní farieb sa deti naučia aj niečo o planétach.

Na výrobu budete potrebovať: akvarelový papier, voskovky, vodové farby, štetce, poháre, misky alebo taniere s rôznymi priemermi.

Potrebný čas na výrobu: 20 minút Sevt Omalovanka (11)

Postup:

 1. Na výkres obkreslite voskovkami rôzne poháre, misky a taniere. Pokúste sa dodržať poradie planét i približné proporčné veľkosti. Slnko by malo byť najväčšie.
 2. Bielou voskovkou nakreslite pomedzi planéty hviezdy.
 3. Pred vyfarbovaním planét akvarelovými farbami je vhodné výkres prilepiť umeleckou lepiacou páskou. Ak ho neprilepíte, zvlní sa vám.
 4. Začnite planéty vyfarbovať. Voskovky budú odpudzovať vodu a deťom sa bude tvar ľahšie vyfarbovať. Farby ľubovoľne miešajte a pridávajte dostatok vody, ktorá zabezpečí pekné prechody bez nutnosti tieňovať.
 5. Keď zaschnú vodové farby na planétach, vymaľujte pozadie. Zvoľte tmavé farby, aby biele hviezdy, ktoré sme si predtým nakreslili voskovkou, vynikli.
 6. Keď výkres uschne, odstráňte umeleckú lepiacu pásku. Po jej odlepení vznikne efektný biely rámik.

Obkreslovania nie je hanba

Už sa minuli všetky omaľovánky v dome? Ľahká pomoc. Z mnohých kníh sa dá veľmi pekne obkreslovať.  Aj bez umeleckého talentu vznikne omaľovánka, ktorá poteší každého malého umelca alebo umelkyňu. Navyše si môžete nakreslený obrázok prefotiť v kopírke a zabezpečiť si dostatok kópii.

Na výrobu budete potrebovať: obľúbené detské knižky s kontrastnými obrázkami, ceruzku, tenký papierfarbičky.

Potrebný čas na výrobu: 10 minút Sevt Omalovanka (7)

Postup:

 1. Nájdite si obrázok so svetlým pozadím a priložte naň papier. Podľa presvitajúcich obrysov obkreslite tvary.
 2. Pripravte farbičky a zavolajte svojich umelcov, aby sa mohli realizovať.

TIP: Ak máte predlohu na samostatnom papieri, môžete obkreslovať aj na skle v okne. Vďaka dennému svetlu uvidíte obrysy oveľa lepšie. Rovnako dobre sa dá obreslovať  obrázok aj na obrazovke televízora.

Maľovánka z každodenných predmetov

Obkreslovať nemusíte len obrázky z kníh alebo časopisov. Predlohy na kreslenie sa nachádzajú všade okolo vás. Nožnice, hračky, kocky, kľúče, varešky – to všetko sa dá veľmi pekne použiť ako maketa.

Na výrobu budete potrebovať: rôzne predmety (hračku, kocky, varešku, mašľu a iné), ceruzku, čiernu fixku, výkres, štetce, vodové farby alebo pastelky.

Potrebný čas na výrobu: 15 minút (aj s vyfarbovaním) Sevt Omalovanka (2)

Postup:

 1. Obkreslite jednotlivé predmety ceruzkou na výkres.
 2. Obrysy obtiahnite fixkou, aby boli výraznejšie.
 3. Pripravte si misku s vodou, handričku a vodové farby a tvary vyfarbite.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*