Vianočné dekorácie – ozdoby na stromček II.

12. decembra 2016

Vianočné dekorácie – ozdoby na stromček II.
12. decembra 2016 Veronika Heckova

A máme tu pokračovanie ako si vyrobiť ozdoby na stromček. Vianočné dekorácie vyrobené doma sú súčasťou najkrajších sviatkov v roku –Vianoc a môžu sa darovať aj ako darčeky.

Vianočné zvončeky z papiera a vlny

Výroba týchto zvončekov je veľmi jednoduchá. Hoci si pri nich polepíte ruky, zvládne ich zhotoviť  aj dieťa, a to naozaj rýchlo. 1

Budete potrebovať:

Na papier si nakreslite kruh, ktorého priemer má byť dvakrát taký veľký, aké vysoké chcete zvončeky. Môžete obkresliť napríklad mištičku. Kruh vystrihnite. Prestrihnite ho až k stredu. Stočte ho do kornútika a označte si čiarou miesto, na ktorom budete chcieť papier zlepiť. Nemusí vás trápiť nerovnosť alebo nerovnomernosť kornútika, prekryjete ho vlnou. Cez vrchol kornútika prevlečte uzlík šnúrky na zavesenie a koniec vlny, ktorou budete kornútik oblepovať. Prilepte lepiacou páskou alebo lepidlom. Kornútik zlepte. Na vrchole vám zostane šnúrka na zavesenie a zväzok vlny, ktorý budete obtáčať okolo kornútika.

Lepidlom natrite malú časť kornútika a rovnomerne obtáčajte okolo neho zväzok vlny tak, aby ste ho kládli pod prilepené. Po oblepení celého kornútika vlepte lepiacou páskou alebo lepidlom koniec vlny dovnútra kornútika. Nechajte zaschnúť a pripravte si srdiečko zvončeka. Na stužku alebo šnúrku navlečte korálik. Stužku alebo šnúrku vlepte tavnou pištoľou dovnútra kornútika. Zvončeky ozdobte podľa vlastnej fantázie prírodninami (vetvičkami, šupinami zo šišiek…), malými nalepovacími hviezdičkami, guľôčkami na drôtiku, flitrami, korálikmi a podobne.

Snehové vločky

Snehové vločky sú úžasnou krehkou dekoráciou. Na ich vytvorenie vám stačí veľmi málo pomôcok a hravo to zvládnu aj detské rúčky. 1

Budete potrebovať:

Hviezdičky nastriekajte lepidlom, nahusto posypte cukrom a rukou trochu popritláčajte. Nechajte zaschnúť a to isté zopakujte na druhej strane. Hviezdičky nechajte poriadne vyschnúť, najlepšie do druhého dňa. Na papieri máte vytlačené pekné priania. Rukou ich jednoducho povytrhávajte – nerovnomerné okraje sú zámerom. Do hviezdičiek zastrčte drôtiky s očkom. Tavnou pištoľou ich prilepte k hviezdičkám. A už len dozdobte… Tu stačí naozaj veľmi málo. Hotové hviezdičky sú krásnou a jednoduchou dekoráciou. Môžete ich vešať jednotlivo, umiestniť do dekorácií alebo ich spojiť šnúrkou do reťaze. Môžete ich spojiť aj so šiškovou kvetinkou, a vytvoriť tak novú originálnu ozdobu.

Jednoduché a efektné šišky s perníčkom

Ak si chcete pripraviť krásnu a efektnú ozdobu, tieto šišky sú pre vás to pravé. Zvládne to naozaj každý. 7

Budete potrebovať:

Postup je úplne jednoduchý. Šišku prestriekajte zlatým sprejom, alebo okraje šupín pretrite zlatým lakom na nechty. Tavnou pištoľou prilepte na vrch drôtené očko. Potom si pripravte mašličku. Podľa toho, akú bohatú ju chcete mať, vytvorte ľubovoľný počet očiek. V strede zviažte drôtikom alebo šnúrkou. Aby ste zviazanú časť prekryli, prelepte ju kúskom stužky. Hotovú stužku nalepte na vrch šišky. Šišku dozdobte podľa vlastnej fantázie. Ozdôbky prilepte pod stužku tavnou pištoľou. Nádherným zavŕšením ozdobovania je malý prilepovací perníček.

 

Dekorácie z pomarančov a jabĺčok

Jednou z najvďačnejších ozdôb stromčeka sú sušené pomaranče a jabĺčka. V spojení s vôňou korenín a ihličia vytvárajú nádherný závan vôní. Môžete ich nalepiť na stuhu – spolu so zlatými orieškami a drobnosťami z pomarančovej kôry vytvoria krásnu reťaz. Nalepením usušených prúžkov pomarančovej kôry na stužku si vytvoríte takýto maličký stromček.14

Pomaranče a jabĺčka nakrájajte na tenké krúžky. Ak chcete dekorovať ikebany a pripraviť si vpichy, kolieska napichnite na špajdle už teraz (do vysušených by to šlo veľmi ťažko). Sušiť môžete na radiátore. A ten, kto má sušičku, má vyhraté. Najlepšie je však sušiť v rúre – maximálne pri 75 °C a pri pootvorených dvierkach. Bude vám krásne rozvoniavať celý byt. Hotové kolieska môžete ozdobiť škoricou, badiánom či klinčekmi a vytvoriť z nich závesné dekorácie. Jabĺčko s pomarančom môžete spojiť v strede klinčekom. Alebo ich navrchu jednoducho spojte závesnou šnúrkou.

Taktiež ich môžete nalepiť na stuhu – spolu so zlatými orieškami a drobnosťami z pomarančovej kôry vytvoria krásnu reťaz.  Polovičky orechových škrupín prestriekajte zlatým sprejom a priamo na stuhe ich zlepujte dokopy. Ďalšie ozdôbky môžete vytvoriť z klinčekov a kúskov sušenej pomarančovej kôry. Aj badián pôsobí veľmi pekne.

Ozdoba v motíve sobík alebo čižma 

Ozdobu sobíka si pripravíte veľmi rýchlo. Jednotlivé časti sú nalepovacie a bobuľky prilepíte lepidlom, ktoré je priložené v balení. Čižmičku si zlepte z jednotlivých častí a môžete jej pridať aj okraj zo zvyškov umelej kožušiny. Pre pravú zimnú atmosféru môžete vetvičky okrášliť umelým snehom.

Vetvičkový stromček so zvončekom

Tento stromček je krásnou dekoráciou, ktorú môžete zavesiť ako na vianočný stromček, tak do priestoru. Mala by sa vyrábať tak, že jednotlivé dieliky sa prevŕtajú a celok sa spojí drôtom. Vám však úplne postačí aj tavná pištoľ. Konárik je vhodné na miestach, kde ho budete zlepovať s korálikmi, očistiť od kôry. Predídete tak tomu, že sa vám stromček rozpadne, keď sa odtrhne suchá kôra. 1

Budete potrebovať:
– konárik
koráliky
tavnú pištoľ
nalepovacie ozdôbky na dekorovanie
– stužku 2
Konárik nalámte na jednotlivé časti stromčeka. Pripravte si visiacu ozdôbku. Prilepte ju k spodnej časti stromčeka. Na prvý stupeň stromčeka nalepte korálik. Takto pokračujte ďalej a korálikmi spájajte jednotlivé stupne. Navrch stromčeka prilepte korálik s pripevnenou šnúrkou na zavesenie. Hotový stromček si ozdobte.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*