Vianoce bez stresu

17. novembra 2017

Vianoce bez stresu
17. novembra 2017 Veronika Heckova

Vianoce bez stresu – dá sa to vôbec?

Samozrejme, že áno, ak sa zbalíme a odletíme na Havaj, poviete si. Lenže ono to ide aj bez drahej dovolenky, a dokonca aj bez antidepresív.
Základom je plánovanie. Tento článok je inšpirovaný systémom FlyLady (doslovne lietajúca dáma). V podstate ide o zachovanie si zdravého rozumu a vytvorenie systému. Ak nabehnete na plánovanie a rutiny, všetko okolo vás akoby sa robilo samo. Vy tomu len trochu pomôžete. Nebudeme sa venovať celkovému systému zahŕňajúcemu rutiny, podľa ktorých môžete fungovať dennodenne. Pokúsime sa len pripraviť naozaj krásne a bezstresové Vianoce.

Prvou fázou prípravy je naplánovať si upratovanie

Váš byt či dom budú tvoriť upratovacie zóny. Každá izba vrátane predsiene a pivnice je jednou zónou a každá zóna má tzv. hot spot, teda jedno miesto, ktoré akoby priťahovalo všetok neporiadok z okolia a priam vyžadovalo, aby naň bolo ukladané a prikladané. Obvykle sú to operadlá stoličiek, konferenčný stolík, skrinka na topánky, kuchynská linka a podobne. Občas je hot spotom aj celá detská izba.

Na každý deň si teda vytvoríte isté rutiny. FlyLady kladie veľký dôraz na večernú rutinu – zvyknúť si na odloženie oblečenia a hlavne na vyčistenie drezu. Možno to znie smiešne, ale faktom je, že ak ráno vojdete do kuchyne, kde na vás čaká vyleštený drez bez neumytého riadu z predošlého dňa, je to, akoby vám kuchyňa zaželala dobré ráno. A váš pohľad na nový deň bude hneď optimistickejší. Ďalšou vecou, ktorá sa stane rutinou, bude viackrát denne si obzrieť svoje hot spoty a bleskovo ich upratať. Bleskové upratanie niekoľkokrát počas dňa zaberie v podstate len niekoľko minút. Zabránite tak hromadeniu vecí a bez hromád bude váš deň určite veselší.

Každej zóne prideľte jeden týždeň. Nebojte sa, neznamená to, že celé dni budete zavreté v jednej izbe. Dôležité je venovať sa jednej zóne 15 minút denne. Naozaj len 15 minút. Dokonca sa odporúča nastaviť si budík a snažiť sa za tento čas urobiť čo najviac práce. Zazvonením budíka „vám padla“. Čo ste nestihli spraviť, to počká. A neodbiehajte. Ak niečo niekam odnesiete, vráťte sa do pôvodnej zóny a pokračujte tam. Upratujte len počas pracovného týždňa. 15 minút vás nezabije ani podvečer, keď prídete domov z práce. Soboty si nechajte na väčšie zásahy (FlyLady odporúča tráviť víkendy s rodinou). Ak sa vám podarí naplánovať si väčšie upratovanie na pracovný týždeň, získate o jeden antistresový deň v týždni navyše.
Ak chcete vykonávať práce týkajúce sa celého bytu (pranie záclon, vysávanie, tepovanie a podobne), naplánujte si, kedy to spravíte.
Nezabúdajte, že máte rodinu – zapojte do práce aj ostatných členov. Vianoce sú pre všetkých, tak nech aj prípravy na ne sú spoločné.

Fázou číslo dva je nakupovanie darčekov

Rozhodne si to nenechávajte na poslednú chvíľu. Vytvorte si zoznam ľudí, ktorých chcete obdarovať. Naozaj, napíšte si ho. Do jedného stĺpca meno, do druhého, čo chcete darovať, a do tretieho, kde to kúpiť. Budete tak vedieť, či budete objednávať cez internet, alebo darček kúpite v obchode za rohom, či si musíte naplánovať dlhšiu cestu a koľko času potrebujete na výrobu darčeka. Hneď získate aj prehľad o tom, čo vás to bude stáť. Tento zoznam si odložte. Budúci rok tak budete vedieť, čo ste komu darovali, a nestane sa vám, že niekoho obdaríte rovnakým darčekom.

Treťou fázou prípravy je pečenie Sevt Nahlad

Jednotlivé druhy sladkostí nemusíte piecť v zhone tri dni pred Vianocami. Pečenie dobrôt si môžete pokojne rozložiť na niekoľko víkendov a užiť si ho spoločne so svojimi blízkymi. Vytvorte si tabuľku, hoci aj v počítači. Riadky budú tvoriť jednotlivé druhy pečiva a stĺpce suroviny. Recepty si rozpíšte podľa surovín. Na koniec riadka dopíšte čas a teplotu pečenia. Získate prehľadnú tabuľku, podľa ktorej si v jednotlivých stĺpcoch rýchlo spočítate, koľko čoho kúpiť. A môžete využiť rôzne akcie v obchodoch.

Tak poďme na to!

6 týždňov do Vianoc

Vytvorte si zoznam darčekov a objednajte tie, ktorých dodanie bude trvať dlhšiu dobu alebo ktoré sa vyrábajú na objednávku.

Napíšte si zoznam zákuskov, ktoré budete piecť. Zrátajte si suroviny a zapíšte ich na zoznam, ktorý budete nosiť stále pri sebe – tak budete vedieť reagovať na akcie. Pečte len osvedčené zákusky, ktoré všetkým chutia. Čas na testovanie skvelých nových druhov máte počas roka. Pokojne si môžete zapísať do kalendára, kedy chcete aké zákusky piecť. Budete tak vedieť, kedy máte mať pripravené suroviny.
Ak zvyknete vyrábať vlastné vianočné pozdravy, teraz je ten najvyšší čas. Keď tým poveríte deti, budú to brať ako zodpovednú úlohu. Stačí im kúpiť len zásobu farbičiek, výkresov či farebného papiera.
Vyčistite sieťky na oknách. A rovno umyte aj okná – ešte vám neodmrznú prsty. Vyčistite aj žalúzie a vyperte záclony a závesy. Po tomto zásahu sa vám do izieb dostane viac vzácneho svetla.
Pripravte si priestor, kde budete skladovať upečené sladkosti.

A pustite sa do upratovania prvej zóny. Nebojte sa zapojiť aj deti – môže to byť pre ne výzva, koľko toho zvládnu za 15 minút. Z upratovania urobte hru. Nebojte sa vyhadzovať – čím menej vecí budete skladovať, tým menej práce vás bude čakať nabudúce. Jarné upratovanie tak bude pre vás hračka.

5 týždňov do Vianoc

Skontrolujte vianočné svetielka a výzdobu. Vyraďte poškodené kusy a dokúpte nové. Žiarovky si pripravte aj do zásoby (pre prípad, že sa niektorá rozhodne dosvietiť práve na Štedrý deň). Nechajte deti, aby vytvorili vlastnú výzdobu – reťaze, vystrihovačky na okná, maľovanie priamo na sklo okien. Zabavíte ich v nevľúdnom počasí a postupne začnete vytvárať vianočnú atmosféru.
Kúpte sviečky do adventného venca. Skontrolujte, či veniec nepotrebuje drobné úpravy alebo opravy.
Venujte sa druhej zóne – vždy len 15 minút denne.

4 týždne do VianocSevt Nahlad (1)

Pokračujte v príprave darčekov. A rovno sa poobzerajte po baliacom papieri. Stužky, drobné dekorácie, lepiace pásky… Na hotové vianočné priania kúpte obálky a hneď aj známky, aby ste pred Vianocami nemuseli stáť v rade na pošte.
Začnite piecť. Medovníky – tie potrebujú aspoň tri týždne odležať a navyše rozvoňajú váš byt. Pustite sa do toho aj so svojimi blízkymi a spoločne si užívajte krásny čas strávený pri pečení a šálke voňavého čaju. Neľakajte sa neporiadku. Pečeniu venujte sobotu alebo nedeľu, keď nemáte naplánované žiadne iné upratovanie, a rýchlu „debordelizáciu“ hravo zvládnete. Dôležité je veci hneď odkladať na miesto. Varešku, misy aj váhu ihneď umyte a odložte. Ak rozsypete múku, rýchlo vyčistite stôl. Neporiadok sa tak nebude hromadiť, ale pekne sa rozplynie počas činnosti. Zdobenie medovníčkov nechajte na deti. Budete prekvapení, ako starostlivo budú k tomu pristupovať. Nezabudnite, že z medovníkov môžu byť aj krásne dekorácie alebo voňavé darčeky.
Na stôl pripravte adventný veniec.
Nezabudnite na upratovanie ďalšej zóny.

3 týždne do Vianoc

Je na čase zamyslieť sa nad vianočným menu. Pripravte si nákupný zoznam a postupne nakupujte. Veľa vecí sa dá odložiť do mrazničky. Zemiakom či majonéze sa nič nestane. A ani rum sa nepokazí. Navyše môžete znovu využiť akcie. Pred Vianocami už len dokúpite čerstvé potraviny.
Potom sa pustite do ďalšieho pečenia. Vhodné je piecť také druhy zákuskov, ktoré lepšie chutia odležané – vanilkové rožky, kokosové guľky, medvedie labky, orechové koláčiky či zázvorníky. Po upečení ich odložte do škatúľ. Budete mať skvelý pocit z toho, ako sa potupne plnia.
Keď už pobehujete v tej v kuchyni, môžete rovno upratať linku. Alebo požiadajte deti, aby vyčistili zásuvky. Vyberať a ukladať veci späť budú brať ako dôležitú misiu.
Porozmýšľajte nad tým, kedy koho počas sviatkov navštíviť, aby ste potom neboli v strese.
A denne sa 15 minút venujte ďalšej zóne.

2 týždne do Vianoc

Odosielajte vianočné priania a začínajte baliť darčeky – pomaly a postupne. Nezabudnite na menovky, aby ste pod stromčekom nerozmýšľali, čo komu patrí. Darčeky sa snažte odkladať na jedno miesto, aby sa nestalo, že nejaký nájdete až na Veľkú noc.
Batérie – radšej kúpte viac do zásoby. Veľa hračiek a zariadení sa bez nich nezaobíde.
Vyberte vianočný obrus a ak je to potrebné, vyperte ho. Občas sa na ňom môžu vyskytnúť záhadné fliačiky. Ak používate špeciálne vianočné obliečky alebo uteráky, tiež ich skontrolujte.
Pustite sa do pečenia lineckého pečiva. Neponáhľajte sa, pečte pri teplote 180 °C. Upečené koláčiky môžete plniť a namáčať postupne počas týždňa.
Samozrejme, denne upratujte ďalšiu zónu.

1 týždeň do Vianoc

Ozdobte si dvere. Predtým ich ale nezabudnite umyť a vyčistiť kľučky, nech pekne vítajú návštevy.
Ak nemáte umelý stromček, vyberte sa spolu s manželom a deťmi nájsť ten pravý.
Pustite sa do nepečených sladkostí a pripravte vaječný koňak.
Dobaľte všetky darčeky. Účty a faktúry odložte na jedno miesto – nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.

3 dni pred Štedrým dňom

Utrite prach, prezlečte postele a vymeňte ručníky. Povynášajte všetky smeti a veci, ktoré ste počas upratovania a príprav vyradili.

2 dni pred Štedrým dňom

Ešte môžete spustiť práčku. Skontrolujte oblečenie, ktoré si chcete na sviatočný večer obliecť. A zrejme bude potrebné vyprať utierky. Urobte posledné nákupy. Na nasledujúci deň si nechajte už len nákup chleba a pečiva.
Namočte do vody sušené huby, aby zmäkli.
Nájdite si čas len pre seba – schovajte sa hoci aj v kúpeľni do voňavej peny alebo sa zavrite do izby s obľúbenou knihou. Pred nasledujúcimi vrcholovými výkonmi to budete potrebovať.

1 deň pred Štedrým dňom Sevt Nahlad (3)

Ak pripravujete zemiakový šalát, hneď ráno dajte uvariť zemiaky a vajcia a skontrolujte, či vám doma nič dôležité nechýba. Ak na štedrovečernú večeru mávate kapra, pošlite po neho rýchlu spojku. No, nemusí byť až taká rýchla. Vy zatiaľ pripravíte šalát a uvaríte kapustnicu, aby do zajtra odležali. Zároveň môžete skontrolovať vaječný koňak, len tak, pre istotu.
Večer upečte vianočku a narýchlo očistite rúru, chladničku a sporákovú platňu, nech sa ráno cítite v kuchyni príjemne. Upozornite domáceho pána, že je potrebné dať nabiť batérie do fotoaparátu a pre istotu aj vyčistiť kartu.
Pripravte si CD alebo platňu s vianočnými pesničkami.
Vyberte sviatočné utierky.
Ak pripravujete stromček večer pred Štedrým dňom, zalejte si voňavý čaj, uvarte grog či korenené víno a pustite sa do toho. Vypnite televízor a užite si večer s blízkymi. Môžete dozdobiť okná. Nachvíľu zapnite svetielka, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku, a deťom tým urobíte radosť.

Štedrý deň

Ak zdobíte stromček ráno, pustite sa do toho.
Deti pošlite po betlehemské svetlo a manžela poverte rýchlou guľovačkou či postavením snehuliaka (ak vám praje počasie). Deti môžu ísť s ocinom nakŕmiť kačky, vypustiť kapra alebo odniesť starkým trochu koňaku (pre istotu ho predtým ešte ochutnajte). Vy sa môžete pokojne obracať v kuchyni. Pripravte si ryby, mäso, zeleninu.
Dnes je deň, keď môžete deti pokojne posadiť pred televízor – rozprávky k Vianociam jednoducho patria. Vymrznuté deti si ich určite v tichosti vychutnajú. A celodenná strava môže pozostávať z ochutnávania upečených dobrôt alebo polievky. Veď večer vás čaká zlaté prasiatko.
Prestrite a ozdobte stôl. Nechajte deti, aby pripravili príbory. Dokončite večeru.
Pošlite deti prezliecť sa, prípadne vyčistiť si krk, uši a nechty, nech má Ježiško dosť času na to, aby pod stromček uložil darčeky.
A dorazili ste do cieľa – je čas na zvyky. Tíško čakáte na zazvonenie, ťuknutie, koledy…

Všetkým prajeme krásne Vianoce.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*