Veselé rúška pre malých školákov

2. júna 2020

Veselé rúška pre malých školákov
2. júna 2020 Lenka Cisková

Jednou zo základných podmienok pobytu detí v znovuotvorených školách je nosenie rúšok vo všetkých spoločných priestoroch, v ktorých sa budú deti počas dňa pohybovať.

Deti tvoria osobitnú a pomerne náročnú kategóriu nositeľov rúšok. Kým niektoré sa s rúškami takpovediac zžili veľmi rýchlo, iným to trvalo dlhšie a rodičia sa museli pekne obracať, aby to v období prísnych podmienok zvládli. Komplikáciu u detí predstavuje nielen veľkosť, ktorú treba prispôsobiť veku, ale tiež dizajn. Na svoju tváričku si totiž nedajú len tak hocičo…

Detské rúška by preto mali byť veselé, pozitívne ladené, z látok s obľúbenými rozprávkovými motívmi. Aby ich nevnímali ako otravnú prekážku, ale nosili ich s radosťou. Keď im navyše dáte možnosť, aby si svoje rúško navrhli a vyzdobili sami, budú ich nosiť nielen s úsmevom na tvári, ale aj s hrdosťou 😊. Roztomilé zvieratká, kvetinky, sladké dobroty, vtipné tváre, dinosaury či dopravné prostriedky… motívov, ktoré môžu zdobiť rúška pre deti, je nespočetne veľa. Ako však na to? Obrázok môžete nažehliť, vyšiť, dať si ním rúško profesionálne potlačiť alebo napríklad aj takto…

Kreslenie na textil

Na to, aby ste z obyčajného rúška urobili neobyčajné, osobité a niečím zaujímavé, vám postačí nápad a iba pár pomôcok.

Čo budete potrebovať: jednofarebné textilné rúško, obyčajnú ceruzku, farby a/alebo popisovače na textil, obkresľovací/strihový papier, uhľový papier (tzv. kopirák), šablóny s rôznymi motívmi

Sevt Detske Ruska (5)

Sevt Detske Ruska (6)

Postup:

1. Na rúško si ceruzkou predkreslite zvolený motív. Prácu si môžete uľahčiť použitím šablóny alebo obkresľovacieho a uhľového papiera, pomocou ktorých si vybraný motív prenesiete na textíliu. Ak si trúfate kresliť naostro farbami, tento krok môžete vynechať 😉.

Sevt Detske Ruska (7)
2. Motív obtiahnite fixkou na textil, vyfarbite, napíšte text. (Odporúčame kresliť na igelitovom obruse alebo ochrannej podložke, aby ste si neznehodnotili stôl, farby sa totiž môžu otláčať). Pri kreslení postupujte po rúšku smerom zhora nadol, aby ste sa rukou zbytočne nedotýkali už nakreslených častí a motív si nerozmazali. Sevt Detske Ruska (1)
3. Kresbu nechajte zaschnúť (dobu schnutia nájdete v návode na použitie vašich farieb a popisovačov).
Sevt Detske Ruska (2)
4. Po zaschnutí kresbu na rúšku zažehlite z opačnej strany, prípadne kresbu prikryte inou textíliou a prežehlite zvrchu. Farby sa tým stabilizujú a rúško budete môcť bezpečne prať bez toho, aby ste si pokazili motív (maximálnu teplotu prania si tiež radšej overte v návode priloženom k farbám).

Tadaaa!

Sevt Detske Ruska (3)

Na každý deň aspoň dve…

Tak znie odporúčanie hygienikov – dieťa by malo mať jedno rúško na sebe a jedno čisté rúško v zálohe pre prípad potreby. 10 ks na celý týždeň asi nie je nevyhnutných, no aspoň takých 4-5 ks na pohodlné prestriedanie (bez zbytočného naháňania sa a stresu s každodenným praním) pre každé dieťa by bolo fajn mať doma. Sevt Detske Ruska (4)

Máte ich teda dostatok? Nie? Tak hor sa do tvorenia 😉

Náš tip: Na prenesenie motívu na rúško môžete použiť aj špeciálnu termotransferovú ceruzku. Poznáte, na akom princípe funguje?

Pomôcky na kreslenie na rúška či iné textílie nájdete v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo na www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*