Existuje mnoho metód, ktorými učitelia, lektori i rodičia vedú deti k cudziemu jazyku. Niektoré sa venujú už bábätkám, iné škôlkarom či školákom. Každá z nich má svoje osvedčené postupy a princípy, každá využíva iné jedinečné pomôcky, nástroje alebo materiály.

Čo si o učení cudzieho jazyka myslíme my? Bez ohľadu na vek by učenie nemalo byť mučenie, ale predovšetkým zábava.

5 krokov na úspešné zvládnutie cudzieho jazyka u detí

 1. Začať prirodzene a nenásilne

Asi nie je nutné, aby detičky, ktoré ešte ani nevedia poriadne hovoriť, bľabotali v niektorom z cudzích jazykov (samozrejme, pokiaľ nejde o viacjazyčnú domácnosť). Ukazujte a pomenúvajte deťom obrázky, čítajte im, zoznamujte ich s hrdinami príbehov a spoločne sa staňte ich súčasťou.

 1. Učiť sa pomocou hry

Deti sa najlepšie učia vtedy, keď vlastne ani nevedia, že sa učia. Pri kreslení či lepení nálepiek si ani neuvedomia, že knižka nie je v ich rodnom jazyku a nejaké to slovíčko sa na ne určite skôr či neskôr nalepí.

 1. Počúvať originálnu výslovnosť

Je dôležité, aby deti už od prvých kontaktov s cudzím jazykom počúvali originálnu a najmä správnu výslovnosť. Dnes už vôbec nie je problém s dostupnosťou jazyka – či už v televíznych rozprávkach, na rozprávkových či detských pesničkových CD a DVD nosičoch, v knižkách, alebo iných pomôckach, ktoré sú nahovorené v angličtine.

 1. Neprekladať, ale pochopiť význam

Dieťa si potrebuje utvoriť spojenie medzi predmetom či obrázkom, ktorý vidí, a zvukom, slovom, ktoré pri tomto predmete od nás počuje. A tak sa postupne naučí priradiť správny význam slova alebo zvuku k obrázku, predmetu. Musí sa naučiť rozmýšľať v cudzom jazyku, nie prekladať si slová či vety.

 1. Nie veľa naraz, ale radšej častejšie a systematicky

Aj keď deti dokážu doslova nasať ako špongia neuveriteľné množstvo nových informácií a vedomostí, netreba to preháňať. Radšej si na niekoľko minút denne spoločne sadnite k obľúbenej knižke a postupne sa k nej vracajte, pýtajte sa, ukazujte, ako by ste ju mali „preletieť“ celú naraz. Deti budú unavené a stratia chuť a záujem. Dôležitejšia je pravidelnosť a neustále opakovanie.

„Knihy sú nemí učitelia.“, povedal pred mnohými rokmi rímsky spisovateľ Aulus Gellius. A nie sú len skvelou pomôckou na učenie. Kniha je milým a užitočným darčekom, ktorý deťom na Vianoce určite rozžiari očká. Ak ešte žiadnu detskú anglickú knihu doma nemáte, vyberte si nejakú od nás. A ak by ste aj mali, veríme, že sa vám tak zapáčila, že si s radosťou zaobstaráte ďalšiu.

Na výber máte knižky:

 • s hrdinami obľúbených príbehov
 • s veselými aktivitami
 • s farebnými nálepkami
 • encyklopédie a náučné knihy
 • pre milovníkov lega (aj s lego hračkou)
 • pre tých najmenších

Všetky naše knihy ponúkajú pútavé čítanie a nájdete v nich množstvo nádherných obrázkov. Majú bohatú slovnú zásobu a ponúkajú aktivity na celé hodiny skvelej zábavy. Jednoducho každé dieťa si v nich nájde to svoje...

Sevt Anglictina1

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.