Leto v plnom prúde a spolu s ním aj prázdniny – ultimátny relax pre školopovinných drobcov. Či už ide o mladších, alebo starších študentov, dva mesiace (resp. dva a pol, ak počítame uvoľnený režim na začiatku a konci školského roka) vedia človeka nastaviť do úplne iného životného štýlu. Dostať sa naspäť do školského kolotoča je niekedy doslova šok. Telo i mozog si odvykne od rutín – ranné vstávanie, domáce úlohy a záujmové krúžky majú pauzu rovnako ako školské učivo. Ako nastaviť aktivity pre deti, aby ste minimalizovali množstvo škôd v septembri?

Prinášame vám nápady a tipy inšpirované psychológiou, aby sa vaši mladí géniovia rozvíjali v rôznych oblastiach a využili svoj čas naplno a funkčne.

Brigáda a matematické zručnosti Sevt Kondicia Aj Cez Prazdniny

Najlepšie je zažiť pocit zodpovednosti, výkonu a prepracovania sa k odmene na vlastnej koži. Aj keď tá ozajstná brigáda prichádza s vekovou podmienkou, koncept sa dá preniesť aj do menšieho konceptu. O to viac, ak majú naši mladí cieľ a túžia po nejakom výlete alebo veci. Využite to a cez prázdniny zorganizujte činnosti, za ktoré ich odmeníte symbolickým príspevkom. Precitnú u nich tak základy plánovania, manažment energie a  uvedomia si ako chcú tráviť čas, čo ich baví a čo, naopak, nie.

Recepty u babky

Budú vaše deti tráviť čas u starých rodičov? Určite sa u nich bude pripravovať nejedna tradičná dobrota. Okrem asistencie pri varení či pečení zadajte deťom úlohu, aby recept od starej mamy aj zaznamenali a uschovali pre vás i ďalšie generácie. Založte im receptár, kde si ingrediencie a postupy môžu zapisovať sami.

Ľahšie učenie cez asociácie

Iste poznáte ten pocit, keď ste v škole (napríklad na dejepise) preberali nejaké učivo a išlo vám to ľahšie, keď sa vám to asociovalo s filmom alebo knihou, ktorú ste už čítali. Prebehnite si učebnice na ďalší školský rok a vytipujte nejakú knihu či film podľa toho, čo vaše deti v novom školskom roku čaká. Rovnako môžete postupovať, ak idete na výlet. Prečítať knihu a pridať svoje vlastné poznámky do čitateľského diára je zaujímavou aktivitou nielen počas daždivých dní.

Cibrenie sociálnych zručností

Asi najhodnotnejšou schopnosťou v živote človeka je nadväzovať a udržiavať medziľudské vzťahy. Čím skôr to budú deti trénovať, tým to budú mať neskôr jednoduchšie. Prekonávať svoju komfortnú zónu, naučiť sa oslovovať cudzích ľudí, fungovať v kolektíve, ale hlavne – začleniť sa do nového. Toto všetko sú aj v dnešnej dobe neoceniteľné „soft skills“, ktorým panujú technológie. Môže to byť letný tábor, prímestský tábor či medzinárodná výmena. Je fantastické, ak si vaše dieťa môže vyskúšať budovať vzťahy a fungovať s mladými z iných krajín. Ak tak nemôže urobiť osobne, technológie týmto vzťahom prajú. Takto si môže dieťa nielen udržiavať vzťah (napríklad cez Skype alebo prostredníctvom e-mailov), ale aj cvičiť cudzí jazyk. Pre malú krajinu, akou je Slovensko, je investícia do výučby jazyka niečo, čo sa bezpochyby vyplatí.

Kreatívna produkcia s technológiami Sevt Kondicia Aj Cez Prazdniny1

Chystáte sa na výlet a máte doma dieťa, ktoré sa nevie odtrhnúť od počítača alebo iPadu? Dajte mu za úlohu vytvoriť z výletu alebo nejakej rodinnej udalosti film, digitálny fotoalbum alebo video, ktorý/é sa neskôr premietne celej rodine. Takýmto projektom si cibrí nielen predstavivosť, plánovanie scenára a celkovú kreativitu, ale aj potrebné „hard skills“ spojené s tvorbou videa, využívaním softvéru (ktorý je dostupný aj bezplatne) a celkovo s rôznymi technickými aspektmi, ako je úprava fotiek, nahrávanie, publikovanie a podobne.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.