Tipy a inšpirácie, ako kreatívne zaplniť scrapbook

24. júla 2017

Tipy a inšpirácie, ako kreatívne zaplniť scrapbook
24. júla 2017 Jana Lauková

Ak ste o scrapbooku už počuli, na internete obdivujete nekonečné obrázky rôznych koláží alebo máte množstvo vytlačených fotografií, ktoré by ste chceli zužitkovať, no vaše steny sú už preplnené zarámovanými fotkami, nasledujúce riadky sú určené pre vás.

Zoznámte sa so scrapbookom

Scrapbooking je tvorivá technika, ako udržať vaše fotky a zážitky „živé“ aj pre ďalšie generácie. Pri tejto technike sa tvorivo vyžijete, fotografie budú krásne odprezentované a potešíte nielen seba, ale aj svoju rodinu. Nemusíte mať obavy z toho, že vaše kresliace schopnosti nie sú postačujúce. De facto budete aranžovať koláže s rôznymi elementmi.

To, čo bude pre vás scrapbook znamenať, si určíte vy sami. Uprednostníte menší formát a len špecifickú udalosť, ako je napríklad dovolenka, alebo chcete mať veľký album a scrapbookovať priebežne počas celého roka? Kreativite sa medze nekladú

Prinášame vám tipy a inšpiráciu, ako začať a ako scrapbook kreatívne zaplniť.

Album je základ

V prvom rade budete potrebovať album určený na scrapbooking. Väčšinou má formát štvorca a je zviazaný praktickou špirálovou väzbou. Poslúžiť ale môže akýkoľvek zošit s hrubším papierom a tvrdými doskami alebo karisblok či zakladač (šanón). Formát môžete zvoliť menší či väčší. Obálku si môžete dotvoriť podľa vlastných predstáv a album na obálke pomenovať – môže ísť o rok, tému, udalosť alebo len obľúbené obrázky pre potešenie. Kto má rád jednoduchosť v dizajne tak odporúčame bloky z rady Leuchtturm.

Rozprávajte príbeh

Vždy, keď začínate dekorovať nové stránky, zamyslite sa nad fotkami ako nad príbehom. Môže ísť o sled udalostí v dlhodobejšom horizonte alebo o jednorazový zaujímavý moment. V každom prípade ide o zážitky, ktoré viete komunikovať nielen prostredníctvom fotografií, ale aj doplnkov, ilustrácií a krátkych zápiskov. Tie vedia nahradiť momenty, ku ktorým nemáte fotodokumentáciu. Takéto detaily dodajú scrapbooku autenticitu a pridanú osobnú hodnotu.

Ako vybrať materiál na tvorbu?

Využite nasledujúci postup. Rozhoduje téma. Vyberte fotky, ktoré chcete použiť, zamyslite sa nad tematikou, ktorú chcete dotvoriť a komunikovať, a premyslite si farebnú škálu. Najskôr zužitkujte to, čo máte doma – farebné papiere, gombíky, mašličky, flitre, gélové perá, nálepky, rôzne ústrižky či staré listové súpravy, ktoré máte odložené v zásuvke, keby ste ich náhodou niekedy potrebovali. Teraz je ten správny čas!

Ak ste dali dokopy základ, zvážte, čo sa vám hodí do dizajnu, a investujte do menších kreatívnych doplnkov, ktoré váš scrapbook pozdvihnú na novú úroveň. Dekoračné pierka a flitre sa hodia k oslavám alebo cestovaniu. Ak si chcete zvečniť detičky, použite rôzne flísové zvieratká ako spomienku na obľúbenú hračku, pramienok vlasov či plstené nálepky. Keď chcete niečo podať humorne, pridajte akémukoľvek predmetu oči – okamžite dostane identitu. Pri oslavách určite nezabudnite na dekoračné stuhy a šnúrky. Môžete nimi obviazať stránku, vytvoriť z nich mašličky alebo pripevniť niečo na ich voľné konce. Scrapbook tak bude zároveň interaktívny.

Vrstvenie

Ak už máte materiál vybraný, rozložte si ho pred seba a na nečisto navrstvite. Určte si formát – môžete robiť viac konzistentných stránok naraz alebo samostatne. Začnite farebnými papiermi (môžu byť aj vzorované), pridajte fotky a následne menší materiál z papiera alebo stúh. Jednotlivé časti postupne nalepujte kvalitným lepidlom. Nakoniec použite rôzne detaily, napríklad pečiatky, pomocou ktorých vytvoríte pravidelné vzory, alebo nálepky – môžu byť hotové alebo si ich vyrobíte sami, dotvoríte napríklad dierovačom a prilepíte. Washi pásky a trblietavé fixky znásobia 3D efekt vášho diela.

Niekoľko praktických rád na záver:

  • Svoj návrh si pre istotu odfoťte telefónom, ak by ste medzičasom zabudli na nejaké detaily.
  • Menej je niekedy viac. Vzory kombinujte, ale neprekombinujte ich.
  • Ak vám chýba inšpirácia, skúste sa inšpirovať na Pintereste.
  • Nezabudnite na osobné popisy k fotkám. Nemusia byť len vaše, ale aj od ostatných členov rodiny.
  • Pre extra retro vzhľad skúste časti papiera namiesto strihania odtrhnúť.
  • Odtlačok pohára s kávou, uzávery z fliaš, farebné sponky – na drobnosti sa pozerajte tvorivo, zužitkovať sa dá všetko.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*