Moderné technológie sa stali každodennou súčasťou našich životov. Ovplyvňujú spôsob, akým komunikujeme, učíme sa, ako pracujeme aj trávime voľný čas. Zjednodušujú nám život a umožňujú zažiť veci, ktoré by sme inak nezažili. No prinášajú technológie do nášho života IBA pozitíva?

Poďte sa s nami pozrieť na tri oblasti, v ktorých sa váš život môže zlepšiť práve vďaka tomu, že techniku odložíte bokom.

PAMÄŤ A POČÍTANIE

Moderne Technologie4Nie je to ešte tak dávno, keď sme všetky dôležité dáta vedeli naspamäť. Dokázali sme odrecitovať telefónne čísla rodiny a najlepších kamarátov, dátumy aj číslo občianskeho preukazu. Dnes si väčšina z nás sotva pamätá vlastný dátum narodenia. Nemáme potrebu si veci ukladať v hlave, pretože ich máme odložené v mobiloch. Podobné je to aj s počítaním. Takisto aj v tomto prípade okamžite používame techniku. Prečo by sme sa mali trápiť a počítať z hlavy, keď je kalkulačka po ruke? Nuž minimálne preto, že všetky výskumy o ľudskom myslení radia: Používajte mozog, inak oň prídete!

Mozog je ako sval – čím viac ho namáhame, tým lepšie a rýchlejšie funguje. Technika nám v mnohých smeroch uľahčuje život, zároveň nám však berie schopnosti. To spôsobuje, že sa stávame pohodlnými. A pohodlnosť sa potom nenápadne dostáva do ďalších oblastí nášho života. Namiesto toho, aby sme potrápili mozgové závity, chytáme kalkulačku. Namiesto toho, aby sme si veci pamätali, nosíme ich v mobiloch. A keď sa niečo pokazí, nechce sa nám už rozmýšľať nad opravou, ale radšej to vymeníme úplne. Žiaľ, netýka sa to len vecí, ale aj vzťahov.

KOMUNIKÁCIA

Asi najvýraznejšie zasiahla moderná technika našu schopnosť komunikovať. V poslednom čase sa veľa spomína „phubbing“. Pôvodne anglické slovo vzniklo skombinovaním dvoch slov: telefón a ignorovať. Tento výraz sa používa na ľudí, ktorí prehliadajú skutočných ľudí vo svojom okolí a radšej sa venujú telefónu alebo tabletu. Aj vy ste už možno videli situáciu, v ktorej napríklad muž a žena sedia spolu v reštaurácii, no nerozprávajú sa, ale radšej surfujú po internete alebo odpovedajú na správy. Podľa posledných štúdií sa phubbing stáva celosvetovo rozšíreným problémom. Stále častejšie sa pozeráme na monitory prístrojov ako do tvárí ľudí. Deti sa po škole nestretávajú s kamarátmi vonku, ale vo virtuálnom svete online hier.  To má nakoniec vplyv nielen na komunikáciu, ale aj na naše zdravie. Nikdy predtým nemalo toľko ľudí problémy s chrbticou či obezitou. Prispieva k nim aj to, že sa menej hýbeme a viac sedíme pri počítačoch . Okrem toho, čím viac žijeme vo virtuálnom svete, tým menej sme schopní fungovať v tom skutočnom. Strácame napríklad schopnosť „dešifrovať neverbálnu komunikáciu“. Bez tejto dôležitej schopnosti častejšie prichádza k nepochopeniu a zbytočným konfliktom.

PÍSANIE

Poznámky v škole, texty v práci, odkazy priateľom...  To všetko sú veci, ktoré denne píšeme pomocou klávesnice. Stále menej používame perá a stále častejšie stláčame tlačidlá. Aké pozitíva vám to prinesie, ak odložíte techniku bokom?

Písanie rukou posilňuje svaly. Pri písaní rukou sa v našom tele aktivuje až 500 svalov. Zapájame doň svaly zápästia, paže aj ramena. Trénujeme koordináciu oka a ruky a precvičujeme jemnú motoriku. To je mimoriadne dôležité najmä v predškolskom veku. Hoci je písanie náročnejšie – vyžaduje trpezlivosť a skúsenosti –  dieťaťu prinesie do života oveľa viac pozitív, ak bude používať farbičkykriedy namiesto mobilu.

No je dôležité aj neskôr? Moderne Technologie33

Písanie rukou posilňuje pamäť. Možno sa vám zdá písanie rukou príliš pomalé a máte strach, že by ste ním nestihli zachytiť všetko. Opak je pravda. Podľa posledných štúdií sa ukázalo, že študenti, ktorí si zapisujú poznámky rukou, majú z hodín väčší úžitok. Je to spôsobené tým, že pri písaní rukou dokážete napísať menej. Preto počúvate, sumarizujete a zapisujete si iba kľúčové body. Váš mozog je oveľa viac zapojený do procesu chápania a spracovávania informácií, takže si zapamätáte viac učiva už priamo na hodine. Pri zápise navyše vety formulujete vlastným spôsobom – vkladáte do nich vlastné emócie. A práve to spôsobuje, že si tieto veci pamätáte dlhšie.

Písanie rukou je formou relaxácie a uchováva spomienky. Ak sa naučíte pravidelne si písať denník, odplavíte písaním negatívne emócie, získate nadhľad a lepšie spoznáte sami seba. Navyše – rukou napísané veci sú trvácnejšie. Zamilované listy si môžete čítať donekonečna. Hoci aj o storočie neskôr. Zamilované esemesky však zmiznú pri prvej výmene mobilu.

Čo teda povedať na záver?

Určite nechceme byť „spiatočnícki“ a moderné technológie odsudzovať. Pravda je taká, že nám v živote prinášajú veľa dobrého a otvárajú nové obzory. No občas nezaškodí vrátiť sa aj k „netechnickým“ zvykom: odložiť  kalkulačky bokom a precvičiť si mozog počítaním „z hlavy“. Namiesto „lajkov“ rozdať pár priateľských potľapkaní po pleci či úprimných objatí. A klávesnicu aspoň občas vymeniť za perozošit.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.